Scenariusz ćwiczeń zakładał, że uzbrojony osobnik, działający z pobudek osobistych, dokonał zabójstwa na terenie przyległym do uczelni, następnie wdarł się do budynku Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politologicznych. Zaalarmowany patrol policji zastał na miejscu kolejną osobę z raną postrzałową głowy, zaś uciekający studenci przekazali informacje że sprawca znajduje się wciąż w budynku.
Podczas sprawdzania pomieszczeń, funkcjonariusze napotkali napastnika, który na ich widok wycofał się wraz z zakładnikiem do jednej z sal dydaktycznych. Mimo prób negocjacji, do działań musiał przystąpić pododdział antyterrorystyczny. Jego funkcjonariusze obezwładnili napastnika a następnie ewakuowali zakładników, jak również zabarykadowanych w kilku pomieszczeniach studentów i pracowników uczelni.
Podczas ćwiczeń, oprócz aspektów stricte policyjnych i taktycznych, zwrócono szczególną uwagę na ich wymiar edukacyjny i dydaktyczny, co ma szczególne znaczenie dla władz i pracowników obiektów w których może dojść do takiej sytuacji, jak również dla studentów kierunków związanych z bezpieczeństwem państwa. Jak powiedział Prodziekan ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą prof. dr hab. Ryszard Machnikowski „W trakcie ćwiczeń nakręcono materiał filmowy, który pozwoli stworzyć film instruktażowy charakteryzujący naturę tego typu zagrożenia i sposoby radzenia sobie z nim. Będzie on wykorzystywany nie tylko na zajęciach kierunku bezpieczeństwo narodowe, ale szerzej, na WSMiP UŁ oraz wśród pracowników, szczególnie administracji, naszej Uczelni by wszyscy byli lepiej przygotowani do właściwej reakcji w takiej, niezwykle trudnej sytuacji.”. Dodał także, że „pierwsza korzyść to rozpowszechnienie świadomości istnienia tego typu potencjalnego zagrożenia dla pracowników Uczelni i jednocześnie konieczności tworzenia procedur działania i współpracy z policją, która w takich sytuacjach podejmuje interwencję, ponadto tego typu ćwiczenia pozwalają ujawnić luki i niedociągnięcia zarówno w działaniach ludzi, jak i przygotowaniu obiektu, by starać się im zapobiec w przyszłości.”
Z uwagi na szczególny status prawny uczelni wyższych jak i kwestie organizacyjne, prowadzenie wspólnych przedsięwzięci z Policją bywa czasem utrudnione. Jednak w przypadku tych ćwiczeń jak dodał prodziekan Machnikowski „na szczęście zarówno władze Uczelni jak i KWP w Łodzi jednoznacznie wsparły projekt, dzięki czemu podstawowe przeszkody logistyczne, choć oczywiście istniały, zostały we wzajemnej współpracy pokonane. W tym miejscu chciałem podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do udanej realizacji tego przedsięwzięcia zarówno po stronie uczelnianej jak i policyjnej, w szczególności dowództwu i funkcjonariuszom SPAP KWP w Łodzi.”