III Ogólnopolskie Warsztaty POLON CBRN i ćwiczenia pirotechniczne SG w Budomierzu

 Redakcja  /  02-07-2018
Fot. Bieszczadzki OSG

W dniach 26 – 27 czerwca br. z inicjatywy Placówki Straży Granicznej w Bydgoszczy (Nadwiślański OSG), na terenie bydgoskiej Szkoły Podoficerskiej PSP oraz zakładów Chemicznych NIRO-CHEM S.A., odbyły się III Ogólnopolskie Warsztaty POLON CBRNE. Zaś 29 czerwca, na drogowym przejściu granicznym Budomierz-Hruszew (Bieszczadzki OSG) zrealizowano ćwiczenia w zakresie rozpoznawania i neutralizacji zagrożeń bombowych.

Podczas warsztatów ćwiczono współdziałanie służb militarnych i niemilitarnych przy wykorzystaniu m.in. urządzeń bezzałogowych oraz systemu antydronowego podczas sytuacji kryzysowej, spowodowanej użyciem środków CBRN-E.

Zobacz także: Grupy rozminowywania z Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych ćwiczyły w OSS SG

Warsztaty zainicjowała sesja plenarna z udziałem gości reprezentujących polskie i zagraniczne instytucje oraz wyspecjalizowane jednostki, działające na rzecz bezpieczeństwa kraju podczas ewentualnego zagrożenia terrorystycznego typu CBRN-E. Byli to przedstawiciele m.in. Dowództwa Generalnego Inspektoratu Rodzaju Sił Zbrojnych, Centralnego Ośrodka Analizy Skażeń, Centrum  Reagowania Epidemiologicznego SZ, Wojskowego Instytutu Chemii i Radiometrii, Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Warszawie, Państwowej Agencję Atomistyki, Granicznej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie, Państwowej Inspekcję Sanitarnej MSWiA, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Służby Ochrony Państwa, Centralnego Biura Śledczego Policji, Biura Operacji Antyterrorystycznych, Państwowej Straży Pożarnej, Instytutu Przemysłowego w Warszawie, Międzynarodowego Centrum Bezpieczeństwa Chemicznego, Uniwersytetu Łódzkiego czy Portu Lotniczego Bydgoszcz S.A. Stronę zagraniczną reprezentowali przedstawiciele NATO Force Integration Units (NFIU) oraz sojusznicy z krajów NATO -  żołnierze z 773rd Civil Support Team z 21. Dowództwa Wsparcia Amerykańskiej Armii Europejskiej (21 st Theater Sustainment Command), stacjonującej w Kaiserslautern w Niemczech. W sesji plenarnej wzięli udział funkcjonariusze Straży Granicznej z Komendy Głównej SG oraz z Nadwiślańskiego Oddziału SG.

Przeczytaj również: Bezpieczeństwo w portach lotniczych - polsko-czeskie warsztaty szkoleniowe SG

Podczas drugiej części warsztatów ćwiczono praktyczne użycie sprzętu specjalistycznego. Scenariusz epizodu zakładał pozostawienie przez dron improwizowanego urządzenia wybuchowego, mogącego zawierać niebezpieczne materiały w postaci środków CBRN-E.  W widowiskowym pokazie uczestniczyli funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Bydgoszczy.

Celem ćwiczeń SG w na przejściu granicznym Budomierz-Hruszew była zaś weryfikacja procedur oraz doskonalenie algorytmu postępowania służb granicznych (funkcjonariuszy z Placówek SG w Lubaczowie i Rzeszowie-Jasionce oraz funkcjonariuszy-pirotechników SG) na wypadek wystąpienia zagrożenia materiałem wybuchowym.

Polecamy lekturę: Szkolenie pirotechników

Próbny alarm bombowy wszczęto po otrzymaniu telefonicznej informacji od anonimowej osoby. Zgodnie z procedurą, funkcjonariusz z Placówki SG w Lubaczowie przeprowadził rozpoznanie minersko-pirotechniczne. Jako że wynik był pozytywny, na miejsce wezwano Zespół Minersko-Pirotechniczny z Rzeszowa-Jasionki. Miner-pirotechnik ocenił potencjalne zagrożenie wykonując m.in. zdjęcie rentgenowskie pakunku, a następnie przy użyciu dużego robota pirotechnicznego IBIS przetransportował pakunek do pojemnika przeciwwybuchowego. Na koniec ładunek przewieziono do miejsca neutralizacji.

Źródło: Nadwiślański OSG (autor: Anna Michalska) i Bieszczazki OSG (autor: Ewa Gajewska).

Galeria aktualności  Ilość zdjęć:  7

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Co jest niezbędne w uzbrojeniu komandosa »
uzbrojenie

 


Na czym polega: monitoring ze sztuczną inteligencją  » Podpowiadamy, jakie urządzenia chronią Twoje informacje »
mobilny monitoring bezpieczna komunikacja

 


Co zabrać ze sobą na zimową wyprawę »
sprzet na zime

 


Dobierz pojazd elektryczny na niedostępne tereny »

Olej w piance? Do czego to służy »

pojazd elektryczny
olej do czyszczenia

 


Dostępny już dla Ciebie! Nie tylko dla mundurowych »

 


Zostań najbardziej pożądanym absolwentem na świecie »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

uczelnia wojskowa

 

 

 


 Co sprawia, że ten filtr do wody jest wyjątkowy »

filtry do wody

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
ubranie taktyczne

 


Dla tych którzy ratują życie » Niezbędnik podróżnika - co warto mieć »
ubrania taktyczne

 


Jakie buty na zimowe wyprawy »
kursy strzeleń
05/07/2020

 


Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Odkryj tajną jednostkę wojskową w latach 1967–1994 zakamuflowaną w koszarach artylerii w dolnośląskim Bolesławcu. Przeczytaj mocne wspomnienia pozbawione politycznej poprawności! (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualny numer

6/2021
SPECIAL OPS 6/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - Master of protection
  • - Bicykle dla specjalsa?
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl