Saab dostarczy amunicję do norweskich i szwedzkich granatników Carl-Gustaf

 Redakcja  /  05-06-2018
Fot. Saab

Saab otrzymał dwa duże zamówienia do norweskich i szwedzkich granatników Carl-Gustaf. Pierwsze z nich to zamówienie od Norweskiej Agencji Materiałów Obronnych (NDMA) na dostawę amunicji do granatników Carl-Gustaf. Wartość zlecenia wynosi 110 mln koron szwedzkich, dostawy zostaną wykonane w br. Natomiast szwedzka agencja zamówień obronnych FMV zleciła dostawę najnowszej wersji granatników wielokrotnego użytku Carl-Gustaf dla SZ Szwecji. Obecne zamówienie jest piątym od chwili wprowadzenia na rynek nowej wersji granatników pod koniec 2014 r. Dostawy zrealizowane zostaną jeszcze w tym roku.

Zamówienie dla NDMA zrealizowane będzie zgodnie z ustaleniami zawartej w 2017 r. ramowej umowy na dostawę amunicji dla systemu Carl-Gustaf. Porozumienie umożliwia agencji zakup amunicji ćwiczebnej i bojowej do wykorzystywanych przez norweskie SZ granatników CG w wersjach M2 oraz M3 w latach 2017-2022.

Dowiedz się więcej: Strzelanie z użyciem broni wsparcia i przeciwpancernej Saab

- "Drugie zamówienie od norweskiego klienta od czasu podpisania umowy ramowej jest dla nas wyraźnym dowodem zaufania do naszej amunicji. Norweskie Siły Zbrojne są od wielu lat użytkownikiem systemu Carl-Gustaf i wiemy, że chcą wyłącznie najlepszej amunicji dla swoich żołnierzy. My ją dostarczamy” - powiedział Görgen Johansson, szef jednostki biznesowej Dynamics w Saab.

System Carl-Gustaf produkcji Saab wyróżnia się długą i udaną historią wykorzystania na całym świecie, w tym w Europie Północnej i w regionie Morza Bałtyckiego. Dzięki wykorzystaniu różnorodnych typów amunicji, umożliwia piechocie neutralizację zagrożeń, m.in. pojazdów opancerzonych, przeszkód oraz wrogów w budynkach. Dostarczony do ponad 40 państw system jest wciąż rozwijany poprzez opracowywanie nowych typów amunicji oraz dodatkowych funkcjonalności.

Zamówienie dla Szwedzkiej agencji opiewa na dostawę najnowszej wersji Carl-Gustaf M4, która cechuje się skutecznością i uniwersalnością znaną z poprzednich wersji, ale dodatkowo ma poprawioną konstrukcję i masę własną poniżej 7 kg, znacząco zwiększając mobilności żołnierzy.

- "Z zadowoleniem informujemy, że SZ Szwecji, pierwszy użytkownik systemu Carl-Gustaf w historii, weszły do grona użytkowników systemu Carl-Gustaf M4. Wybór nowej wersji zwiększy zdolność rażenia każdego zagrożenia przez szwedzkich żołnierzy" - powiedział Görgen Johansson, szef jednostki biznesowej Dynamics w Saab.

Przeczytaj również: Pojazdy Bundeswehry z nowymi, zmodernizowanymi symulatorami strzelań

- "Ulepszona ergonomia Carl-Gustaf M4 zwiększy mobilność i skuteczność szwedzkich żołnierzy na polu walki. Jesteśmy gotowi pomóc SZ Szwecji zwiększać ich zdolności operacyjne" - stwierdził Torbjörn Saxmo, szef działu Ground Combat w jednostce biznesowej Dynamics w Saab.

Od chwili wprowadzenia nowej wersji M4 na rynek w 2014 r., siły zbrojne pięciu państw zdecydowały się wprowadzić ją do uzbrojenia. Carl-Gustaf M4 to najnowsza wersja przenośnego, odpalanego z ramienia, wielozadaniowego systemu uzbrojenia opracowanego przez Saab. Charakteryzuje ją szeroki zakres możliwości wykorzystania, ograniczona waga i zwiększona skuteczność w każdym scenariuszu działań. Przy zachowaniu wszystkich atutów systemu, oferuje dodatkowo wzrost precyzji ostrzału i kompatybilność z przyszłymi innowacjami. M4 jest przystosowany do wykorzystania technologii przyszłości, w tym optoelektronicznych urządzeń celowniczych oraz amunicji programowalnej.

Źródło: Saab

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Co zabrać ze sobą na jesienną wyprawę »
sprzet jesienny

 


Dostosuj mundur patrolowy do terenu »

Nowe kamizelki taktyczne poznaj ich zastosowanie »

linia taktyczna
kamizelka taktyczna

 


Jak postępować, gdy niebezpieczeństwo czai się na oceanie »
buty taktyczne

 


100% byczej skóry »

 Poznaj 5 kluczowych zalet latarek taktycznych »


latarka na broń

 


Co jest niezbędne w mundurze komandosa »
buty taktyczne

 


Czeka Cię wyprawa po Tajdze? Czy wiesz, jakie ubranie wybrać »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

noktowizja

 

 

 


Jakie możliwości daje Ci szybka wymiana szkieł balistycznych »
okulary balistyczne

 


Buty do lasu - które wybrać »

Jakie funkcje powinny mieć latarki czołowe »


 


Niezbędnik żołnierza - co powinno się w nim znaleźć »
ubranie taktyczne

 Jak poprawić celność broni »  Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
broń konserwacja

 


Nie czekaj aż ktoś będzie lepszy zapisz się na trenig strzelecki »
kursy strzeleń

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Dla tych którzy ratują życie » Niezbędnik podróżnika - co warto mieć »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Odkryj tajną jednostkę wojskową w latach 1967–1994 zakamuflowaną w koszarach artylerii w dolnośląskim Bolesławcu. Przeczytaj mocne wspomnienia pozbawione politycznej poprawności! (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Rozpoczęcie szkolenia Aviation Detachment

W 3 Skrzydle Lotnictwa Transportowego rozpoczęło się wspólne polsko-amerykańskie szkolenie lotnicze w ramach Aviation Detachment Rotation 21-4.

17. promocji na 17. urodziny Kolby

Już od siedemnastu lat jesteśmy z Wami, wspierając Was wszystkich w realizowaniu hobby związanego z outdoorem, strzelectwem oraz myślistwem. Bez względu na to, czy jesteś strzelcem, turystą,...

Aktualny numer

3/2021
SPECIAL OPS 3/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - 15 lat CBA
  • - Filipińscy Strzelcy śmierci
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl