Rajd rowerowy pamięci poległych w Iraku

 Redakcja  /  30-05-2018
Fot. Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych

W dniach 06 – 27 maja 2018 r. dwóch weteranów poszkodowanych podjęło wyzwanie, wyruszając w podróż, podczas której pokonali na rowerach łącznie ponad 2500 km w ramach rajdu ku pamięci 22 poległym żołnierzom w Iraku. Celem wyprawy było „Pielęgnowanie żołnierskiej pamięci”.

Dwudziestodwudniowa trasa po całej Polsce, obejmowała wszystkie miejsca spoczynku poległych żołnierzy. Trasę przemierzyli kpr. Maciej Kot z 1 Pułku Saperów oraz sierż. Sebastian Grodzicki z 21 Bazy Lotnictwa Taktycznego, która miała na celu upamiętnienie i oddanie czci żołnierzom. Każdy dzień swojego wysiłku weterani poświęcali pamięci jednego ze swoich poległych kolegów.

Dowiedz się więcej: Sieci kinowe przystąpiły do programu "Weterani są wśród nas"

– Rajd Pamięci jest doskonałą okazją, aby uświadamiać jak ważne jest pielęgnowanie żołnierskiej pamięci. Dodatkowo przedsięwzięcie to daje możliwość zintegrować środowisko weteranów oraz umacniać relacje opiekunów indywidualnych z jednostek wojskowych z rodzinami poległych żołnierzy. Aspekt ten jest bardzo ważny zarówno dla członków rodzin, jak również samych weteranów, którzy zawsze służą wsparciem i pomocą dla tych, którzy na to wsparcie nie mogą już liczyć ze strony swoich synów, mężów czy ojców – mówi kpr. Maciej Kot, inicjator i uczestnik akcji.

Pomysł przeprowadzenia Rajdu zrodził się w głowach weteranów na jednym z turnusów kondycyjno-rehabilitacyjnym zorganizowanym przez Dowództwo Generalne RSZ. Inicjatywa ta natychmiast znalazła poparcie u Dowódcy Generalnego RSZ oraz pełnomocnika dowódcy ds. weteranów i poszkodowanych, którzy wsparli przygotowania do rajdu oraz samo jego przeprowadzenie.

Tak długa droga, poza celem jaki jej przyświeca, to również wielkie wyzwanie logistyczne. Dużym wsparciem i gościnnością wykazały się jednostki wojskowe, które miały okazję gościć weteranów. Na szczególne wyróżnienie zasługują: 17 Brygada Zmechanizowana, 1 Pułk Saperów, 10 Brygada Logistyczna, 18 Batalion Powietrznodesantowy, 16 Batalion Remontowy oraz 41 Baza Lotnictwa Szkolnego.

Przeczytaj również: Naukowo o niepełnosprawności żołnierzy i funkcjonariuszy - relacja z konferencji ASzWoj

29 maja w dniu święta weterana, które odbyło się w Kielcach „Rajd Pamięci 22 poległych w Iraku” dobiegł końca. Nie jest to jednak jedyna inicjatywa weteranów mająca na celu pielęgnowanie żołnierskiej pamięci. 10 czerwca kolejna grupa weteranów wyrusza do Stanów Zjednoczonych, gdzie odbędzie się „Rajd Pamięci 44 poległych w Afganistanie”.

Źródło: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych

Galeria aktualności  Ilość zdjęć:  6

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Co zabrać ze sobą na jesienną wyprawę »
sprzet jesienny

 


 Dostępny już dla Ciebie! Nie tylko dla mundurowych » 

 Poznaj 5 kluczowych zalet latarek taktycznych »


latarka na broń

 


Co jest niezbędne w mundurze komandosa »
buty taktyczne

 


Zostań najbardziej pożądanym absolwentem na świecie »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

uczelnia wojskowa

 

 

 


Jakie możliwości daje Ci szybka wymiana szkieł balistycznych »
okulary balistyczne

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
ubranie taktyczne

 


Dla tych którzy ratują życie » Niezbędnik podróżnika - co warto mieć »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Buty do lasu - które wybrać »
kursy strzeleń
05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Odkryj tajną jednostkę wojskową w latach 1967–1994 zakamuflowaną w koszarach artylerii w dolnośląskim Bolesławcu. Przeczytaj mocne wspomnienia pozbawione politycznej poprawności! (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Wspólne szkolenie JWK z GOPR

W ostatnich dniach odbyło się wspólne szkolenie naszych żołnierzy z K9 wraz z Podkomisją Psów Ratowniczych GOPR, w miejscach idealnym do ćwiczeń – w kopalni węgla kamiennego, kopalni uranu oraz...

Aktualny numer

4/2021
SPECIAL OPS 4/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - GEI - Obrońcy Katalonii
  • - Macedońskie Wilki
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl