Piekielny tydzień przepustką do OSŻW

 Redakcja  /  23-05-2018
Fot. oszwwarszawa.wp.mil.pl

Przez 5 dni i nocy instruktorzy warszawskiego Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej sprawdzali wytrzymałość psychiczną i fizyczną kandydatów do Wydziału Działań Specjalnych i Wydziału Ochrony OSŻW w Warszawie, balansując na granicy skrajnego wyczerpania.

Hell Week to szkolenie certyfikujące kończące 4-miesięczny kurs podstawowy dla kandydatów do Wydziału Działań Specjalnych i Wydziału Ochrony Oddziału Specjalnego ŻW w Warszawie, które jest prowadzone przez doświadczonych instruktorów oddziału. Bez tego intensywnego kursu, ukończenie certyfikacji Hell Week byłoby niemożliwe. Podczas "piekielnego tygodnia" kandydaci do służby w oddziale, przez 24 godziny na dobę byli poddawani presji psychicznej i fizycznej. Instruktorzy obserwowali, jak radzą sobie z zadaniami oraz jak ze sobą współpracują w warunkach ogromnego stresu psychicznego i obciążenia fizycznego.

Dowiedz się więcej: Hell Week, czyli kilka dni "selekcyjnego piekła"

- Oddział Specjalny ŻW w Warszawie wykonuje bardzo odpowiedzialne zadania, dlatego nie możemy pozwolić, by w nasze szeregi wstąpił ktoś, kto do tych zadań może się nie nadawać. Hell Week pokazuje nam, czy żołnierz potrafi pracować pod naciskiem fizycznym i psychicznym i czy nie zawiedzie kolegi w boju – mówi Kalina, instruktor OSŻW w Warszawie.

W czasie szkolenia kandydaci stawali się anonimowi, nie mogli używać swoich nazwisk. Zamiast nich posługiwali się numerami, które otrzymali od instruktorów. Pierwszy etap certyfikacji to tzw. faza nuke, czyli faza bombardowania, zniszczenia siły fizycznej. Żołnierze mieli do pokonania tor przeszkód pk. lądowanie w Normandii, podczas którego musieli m.in. czołgać się po plaży pełnej wnętrzności ryb. Poziom trudności kolejnych zadań stawianych przed kandydatami w miarę rosnącego zmęczenia nie malał. Ewakuacja rannego i udzielenie mu pomocy medycznej, przeprowadzenie ataku oskrzydlającego, składanie broni w ograniczonym czasie to tylko niektóre z nich. Do tego bieg z pontonem, przenoszenie drewnianych bali, wchodzenie do zimnego morza, a wszystko przy nieustannych krzykach instruktorów i wybuchach. W nocy żołnierze prowadzili obserwację i rekonesans, budowali zasadzki w lesie. Dopiero rano instruktorzy dawali im czas na minimum regeneracji.

Po dwóch dobach skrajnego wyczerpania kandydaci byli w tzw. fazie walking dead, czyli totalnego wyczerpania fizycznego, w której pracowali na sile umysłu, na odporności psychicznej. Musieli podejmować właściwe decyzje, planować działania i je realizować w stanie fizycznego wycieńczenia i pod ciągłą presją instruktorów. 

Przeczytaj również: Jazda terenowa z OSŻW Warszawa

- W tej fazie naszym celem jest znalezienie  tzw. red button, czyli słabego punktu każdego z kandydatów i wyeliminowanie go. Naciskamy na ten czuły punkt w psychice żołnierza tak długo, aż żołnierz się złamie albo zobojętnieje i przestanie na niego reagować – tłumaczy Kalina.

Błąd jednego z kandydatów to konsekwencje dla reszty zespołu w postaci powtarzanych wielokrotnie ćwiczeń fizycznych z obciążeniem. Żołnierze musieli myśleć i działać tak, aby grupa nie ponosiła strat i była w stanie wykonać kolejne zadania. Na Hell Weeku niezmiernie ważna jest odpowiedzialność za grupę, a sukces zależy od tego, czy wytrwają do końca razem.

- Chcesz oddać numer? Może chcesz odpocząć? – co chwilę pytają instruktorzy. Nikt jednak nie chce zrezygnować z marzeń o wstąpieniu do Wydziału Działań Specjalnych i Wydziału Ochrony OSŻW w Warszawie, bo uczestnicy wiedzą, że drugiej szansy już nie będzie.

Źródło: Oddział Specjalny Żandarmerii Wojskowej w Warszawie

Galeria aktualności  Ilość zdjęć:  15

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Co zabrać ze sobą na jesienną wyprawę »
sprzet jesienny

 


Dostosuj mundur patrolowy do terenu »

Nowe kamizelki taktyczne poznaj ich zastosowanie »

linia taktyczna
kamizelka taktyczna

 


Jak postępować, gdy niebezpieczeństwo czai się na oceanie »
buty taktyczne

 


100% byczej skóry »

 Poznaj 5 kluczowych zalet latarek taktycznych »


latarka na broń

 


Co jest niezbędne w mundurze komandosa »
buty taktyczne

 


Czeka Cię wyprawa po Tajdze? Czy wiesz, jakie ubranie wybrać »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

noktowizja

 

 

 


Jakie możliwości daje Ci szybka wymiana szkieł balistycznych »
okulary balistyczne

 


Buty do lasu - które wybrać »

Jakie funkcje powinny mieć latarki czołowe »


 


Niezbędnik żołnierza - co powinno się w nim znaleźć »
ubranie taktyczne

 Jak poprawić celność broni »  Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
broń konserwacja

 


Nie czekaj aż ktoś będzie lepszy zapisz się na trenig strzelecki »
kursy strzeleń

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Dla tych którzy ratują życie » Niezbędnik podróżnika - co warto mieć »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Odkryj tajną jednostkę wojskową w latach 1967–1994 zakamuflowaną w koszarach artylerii w dolnośląskim Bolesławcu. Przeczytaj mocne wspomnienia pozbawione politycznej poprawności! (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

CBŚP i CPKP "BOA" zatrzymało podejrzanych o handel narkotykami

Ustalenie 29 podejrzanych czy przejęcie sprzętu do produkcji mefedronu, to efekt akcji przeprowadzonej przez CBŚP, pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Z zebranych informacji wynika, że...

17. promocji na 17. urodziny Kolby

Już od siedemnastu lat jesteśmy z Wami, wspierając Was wszystkich w realizowaniu hobby związanego z outdoorem, strzelectwem oraz myślistwem. Bez względu na to, czy jesteś strzelcem, turystą,...

Aktualny numer

3/2021
SPECIAL OPS 3/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - 15 lat CBA
  • - Filipińscy Strzelcy śmierci
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl