Rosgwardia w Arktyce

Ireneusz Chloupek  /  SPECIAL OPS 2/2018  /  11-05-2018
Fot. FSWNG RF

12 kwietnia br. rozpoczął się trzeci i ostatni etap ćwiczeń rosyjskiej Federalnej Służby Wojsk Gwardii Narodowej (FSWNG RF – „SPECIAL OPS” 2/12016), realizowany we współpracy z organami służby granicznej FSB i tamtejszym Ministerstwem Obrony.

Głównym ich celem było rozwinięcie współpracy Rosgwardii ze służbą graniczną w zakresie wspomagania działań tej drugiej – w tym przypadku na terenach dalekiej północy. Było to pierwsze ćwiczenia taktyczne FSWNG w rejonie arktycznym, a wzięli w nich udział żołnierze jednostek specjalnych: centralnego 604. CSN „Witaź” i czeczeńskiego SOBR „Terek”. Sformowana z nich „grupa poszukiwawczo-szturmowa” desantowała się z samolotu transportowego Ił-76 Rosgwardii na nowych spadochronach sterowanych Stayer typu „skrzydło” firmy Poliot OAO (Iwanowskij Paraszutnyj Zawod) nad jedną z wysp rosyjskiego archipelagu arktycznego Ziemia Franciszka Józefa w północno-zachodniej części Morza Barentsa, między 80° i 82° szer. płn., z zadaniem odnalezienia i zniszczenia bazy „bandytów”.

Lądowanie odbywało się w nieoznaczonej strefie, po długim przelocie do wskazanych współrzędnych z pomocą urządzeń nawigacyjnych, w jakie wyposażeni byli skoczkowie. Ćwiczenie było okazją do przetestowania przerzutu taką drogą w warunkach ekstremalnie niskich temperatur i przy braku punktów orientacyjnych na ziemi, a także wypróbowania innych typów nowego wyposażenia, przede wszystkim nowych mundurów polarnych, kontenerów ze sprzętem i żywnością, działania broni i amunicji. Na śnieżnym pustkowiu komandosi Rosgwardii poruszali się skuterami śnieżnymi ciągnącymi po dwa kilkuosobowe tobogany oraz specjalnym czeczeńskim pojazdem „Chaborz” typu „buggy”, w którym przednie koła zastąpiono płozami.

Dowiedz się więcej: ROSGWARDIA

„Ćwiczenia prowadzone w szczególnych warunkach geograficznych i klimatycznych umożliwiły wypróbowanie nowych form i metod przerzutu sił oraz własności i broni. Niewątpliwie nabyte doświadczenia zostaną także wykorzystane w procesie przygotowania w naszych innych jednostkach” – podsumował dyrektor FSWNG gen. Wiktor Zołotow. Te i wcześniejsze ćwiczenia w Arktyce sił zbrojnych RF (specnazu i wojsk powietrznodesantowych) wskazują na rosnące przykładanie uwagi tego kraju do działań w strefie bieguna północnego.

Aktualność pochodzi z: magazynu SPECIAL OPS nr 2/2018

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


 Kamizelka taktyczna, czy ma ograniczenia » 

kamizelka taktyczna

 


Tundra w czym jest lepsza od innych czołówek » Jakie cechy muszą mieć buty taktyczne »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz obuwie na prawdziwą przygodę »

buty

 


Nie możesz zabrać plecaka? Gdzie zmieścisz najpotrzebniejszy sprzęt  » Co powinno się znaleźć w pakiecie ratunkowym czworonożnego towarzysza broni »
mobilny monitoring bezpieczna komunikacja

 


Co zmieści Crafter »

plecak taktyczny

 


Czy masz odpowiednie obuwie na wiosenne wojaże? Sprawdź »

Olej w piance? Do czego to służy »


olej do czyszczenia

 


Czy wiesz, jak skutecznie chronić wzrok podczas akcji? »

oulary taktyczne

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Odkryj tajną jednostkę wojskową w latach 1967–1994 zakamuflowaną w koszarach artylerii w dolnośląskim Bolesławcu. Przeczytaj mocne wspomnienia pozbawione politycznej poprawności! (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

WOT i PKP S.A. – Razem Dla Bezpieczeństwa

25 maja br. Wojska Obrony Terytorialnej podpisały porozumienie o współpracy z Polskimi Kolejami Państwowymi S.A. Głównym celem porozumienia jest wzmocnienie zdolności obronnych Polski i...

Aktualny numer

1/2022
SPECIAL OPS 1/2022
W miesięczniku m.in.:
  • - Commando Garud
  • - Marine Mammals in SPECIAL OPS
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl