Państwo polskie od 1953 roku aktywnie uczestniczy w misjach i operacjach pokojowych pod auspicjami ONZ w kształtowaniu bezpieczeństwa międzynarodowego. Główny ciężar odpowiedzialności dotyczący realizacji zadań w misjach i operacjach pokojowych spoczywa na personelu wojskowym. Zdobyte indywidualne doświadczenie żołnierzy z uczestnictwa w misjach i operacjach pokojowych wpływało na charakter szkolenia i wyposażenia Wojska Polskiego. Jednocześnie udział w misjach i operacjach pokojowych powodował wzrost prestiżu i wiarygodności państwa na arenie międzynarodowej.
Przeczytaj również: Naukowo o niepełnosprawności żołnierzy i funkcjonariuszy - relacja z konferencji ASzWoj
Dlatego w trakcie obrad konferencyjnych zasadne jest poszukiwanie odpowiedzi na niektóre z istotnych problemów naukowych:
- jaki wpływ na kształtowanie bezpieczeństwa międzynarodowego wywierał udział Polskich Kontyngentów Wojskowych (PKW) w operacjach pokojowych?
- w jakim zakresie udział żołnierzy Wojska Polskiego w operacjach pokojowych wpłynął na rozwój Sił Zbrojnych RP?
- jaki wpływ na system szkolenia i przygotowania żołnierzy do PKW miały doświadczenia z udziału polskich żołnierzy w misjach pokojowych ONZ?
Rozwiązanie powyższych problemów pozwoli na sformułowanie wniosków, które w zasadniczy sposób przyczynią się do szerszego spojrzenia na problematykę przygotowania operacji i misji pokojowych z udziałem Polskiego Kontyngentu Wojskowego, a także wskaże możliwe kierunki dal-szego prowadzenia badań w tym obszarze.
Zobacz także: Konferencja naukowa o teorii i praktyk działań nieregularnych w walce o niepodległość RP - relacja
W czasie konferencji będzie możliwość wymiany poglądów dotyczących skuteczności przedsięwzięć realizowanych w ramach misji i operacji pokojowych w aspekcie kształtowania bezpieczeństwa międzynarodowego oraz integracja środowiska uczestników misji i operacji pokojowych wokół idei pokojowego kształtowania bezpieczeństwa.
Aby wziąć udział w konferencji należy wysłać formularz zgłoszeniowy na adres: p.roslon@akademia.mil.pl do 10 maja 2018 roku. Koszt uczestnictwa w wydarzeniu to 150 zł. Opłata konferencyjna przekazywana jest jako darowizna na rzecz Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych Organizacji Narodów Zjednoczonych (współorganizatora konferencji).
Organizatorami konferencji są: Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach, Wydział Wojskowy Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie, Wydział Zarządzania i Dowodzenia Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie, Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach oraz Stowarzyszenie Kombatantów Misji Pokojowych ONZ.
Więcej informacji można znaleźć na: www.akademiamil.pl.
Źródło: Akademia Sztuki Wojennej