Afganistan: sukcesy afgańskich sił specjalnych

Sebastian Miernik  /  08-11-2011
Fot. CJSOTF-AFPAO

Siły specjalne Afghan National Army (ANA) współdziałając z koalicyjnymi siłami specjalnymi lub operując samodzielnie, także w oparciu o dane wywiadowcze, samodzielnie realizując cały proces przygotowania działań, osiągają kolejne sukcesy realizując niebezpieczne i skomplikowane działania bojowe.

Zatrzymanie Mohammada Alim i Assanullaha

W dniach 2 i 3 listopada żołnierze afgańskich sił bezpieczeństwa we współpracy z koalicyjnymi Siłami Operacji Specjalnych (SOF), operując we wschodnim Afganistanie, aresztowali w prowincji Wardak i Paktya współpracujących z Talibami Mohammada Alim i Assanullaha.

Mohammad Alim został zatrzymany wspólnie z dwoma innymi mężczyznami, podczas umieszczania przy drodze do punktu kontrolnego w Chak improwizowanego ładunku wybuchowego. Zatrzymani mężczyźni zostali poddani przesłuchaniu. W jego wyniku oraz identyfikacji przez koalicyjne Siły Operacji Specjalnych stwierdzono, że jeden z mężczyzn to Mohhammad Alim, znany koalicji ze współpracy z Talibami.

Assanullah został zatrzymany przez Special Tactics Team afgańskiej policji, na bazarze w dzielnicy Chamkani, w prowincji Paktya. Assanullah jest znanym współpracownikiem Talibów, odpowiedzialnym za działania przeciwko siłom afgańskim i koalicyjnym w Chamkani. Jest podejrzewany o odpowiedzialność za ataki na wojska koalicji przeprowadzone w październiku.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Zatrzymanie Mullah Mohammada Nawaza

Podczas działań komandosów 3 Kompanii, 2 Commando Kandak na bazarze w miejscowości Gardez, dystrykt Gardez, prowincja Paktiya, został zatrzymany znany współpracownik talibów Mullah Mohammad Nawaz.

Operacja była skierowana w celu zlikwidowania działalności rebeliantów na bazarach i umożliwić komandosom współdziałanie z miejscową ludnością. Operacja była prowadzona na 4 bazarach.

Bazary Gardez są znane są koalicji jako centrum logistyczne dla rebeliantów i miejsce spotkań, podczas których koordynowano działalność przeciwko siłom afgańskich i koalicyjnym. Dzięki operacji w Gardez zostały zakłócone zdolności rebeliantów w zakresie przepływu ludzi, broni i sprzętu.

Przedstawiciel koalicyjnych SOF podkreślił, że sukces komandosów jest efektem ich ciężkiej pracy podczas szkoleń i potwierdzeniem możliwości prowadzenia operacji niezależnie od zaangażowania sił koalicyjnych lub z niewielkim ich zaangażowaniem.

"Ta operacja był doskonałym sprawdzianem [komandosów] zdolności do działania w oparciu o informacje wywiadowcze i przyczyni się do w pełni samodzielnego działania na dużą skalę w najbliższej przyszłości", powiedział jeden z przedstawicieli koalicyjnych SOF.

Neutralizacja magazynów broni i amunicji

4 listopada 2011 r., komandosi z 1st Commando Kandak, współdziałając z koalicyjnymi Siłami Operacji Specjalnych (SOF) przeprowadzili w prowincji Nanghar, dystrykt La’Pur, operację, podczas której aresztowali 3 rebeliantów, którzy zostali zidentyfikowani jako członkowie bojówek Talibów w Pakistanie i przechwycili 2 duże magazyny broni. W wyniku wymiany ognia 5 rebeliantów zostało zabitych. Aresztowani zostali przekazani siłom Afgańskim w celu dalszych przesłuchań.

Magazyny zawierały znaczne ilości amunicji i broni, w tym 61 granatów, 17 karabinów AK-47, 18 pocisków moździerzowych kalibru 81 mm, 6 pocisków rakietowych, 5 pocisków przeciwlotniczych kalibru 30 mm, 2 wyrzutnie RPG i jeden moździerz z dwójnogiem. Oprócz tego magazyny zawierały duże ilości, kompletnych materiałów wykorzystywanych do produkcji improwizowanych ładunków wybuchowych (IED).

Operacja była skierowana w celu ograniczenia swobody działania rebeliantów i ich wpływu na lokalną społeczność.

Zawartość jednego magazynu została zniszczona na miejscu, drugiej po przetransportowaniu w bezpieczne miejsce.

Galeria aktualności  Ilość zdjęć:  11

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Polowanie - w jakim plecaku będzie najwygodniej »
plecak

 


Jakie parametry liczą się w goglach noktowizyjnych »

Wybierz sprzęt bushcraft  »

noktowizja

sprzet bushcraft

 


W jakich warunkach noktowizja zawieść nie może  »
noktowizja

 


Jakich butów nie porzucisz w akcji »

Skąd pozyskać niezawodny sprzęt logistyczny »

buty wojskowe

sprzet logistyczny

 


W ciemności przyda się pewne źródło zasilania »

 Jak poprawić celność broni » Zegarki taktyczne, z którymi się nie zgubisz » 
broń konserwacja zegarki taktyczne

 


Dobierz rękawice do misji »
rekawice taktyczny

 Uzyskaj licencję Instruktora Sportu Strzeleckiego » Prosty sposób na wzmoznienie celności »
zasilanie latrki na karabin

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Spodnie taktyczne na każdą misję »
latarka czołowa spodnie taktyczne

 


Przejdź szkolenie wysokościowo - ratownicze »

 Ciekawostki z placu broni » Poznaj najlepszego przyjaciela operatora bojowego »
latarka taktyczna

 


Jak dopasować ring w butach »
buty taktyczne

 


 

 


05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen policja ulica
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Pozycja opracowana dla snajperów, strzelców wyborowych, sportowych strzelców długodystansowych oraz myśliwych (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Trudny egzamin przed misją

Przez trzy dni kluczyli po terenie opanowanym przez przeciwnika, aby dołączyć do swojego oddziału. Musieli wykazać się m.in. umiejętnościami nawiązywania łączności bezpiecznymi kanałami czy...

Aktualny numer

6/2020
SPECIAL OPS 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Droga cywila do WS
  • - 10 lat GISW
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni od dekady kształci wybitnych specjalistów z Bezpieczeństwa Wewnętrznego,...

Powstanie Warszawskie 2.0, czyli „kotwica” z hashtagiem

Czy było warto? – to pytanie w ostatnich latach rozliczania naszej historii pada bardzo często w kontekście Powstania Warszawskiego. Jednocześnie...wiecej »
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl