Fundacja Bezpieczeństwa i Rozwoju STRATPOINTS chce pomóc weteranom

 Redakcja  /  14-03-2018
Fot. pixabay.com

Program „Weterani są wśród nas” ma obejmować szeroki wachlarz projektów Fundacji Bezpieczeństwa i Rozwoju STRATPOINTS, których celem jest wparcie, aktywizowanie i mobilizowanie środowiska weteranów oraz zachęcenie samorządów, instytucji, firm oraz osób prywatnych do różnych form wsparcia, pomocy i uhonorowania weteranów, żołnierzy poszkodowanych oraz rodzin żołnierzy poległych w misjach poza granicami Państwa.

Aktualnie w ramach programu „Weterani są wśród nas” fundacja uruchomiła dwa projekty:

  • Miejsce Przyjazne Weteranom,
  • Wystawa Weterani Niepodległości (1918-2018).

Oprócz tego fundacja pomaga i wspiera żołnierzy oraz ich rodziny. W ubiegłym roku udało się udzielić pomocy rodzinom weteranów, które znalazły się w trudnej sytuacji materialnej np. z powodu choroby dzieci. Ufundowano świąteczne paczki dla dzieci żołnierzy poległych w misjach poza granicami państwa. Oprócz tego fundacja buduje pozytywny wizerunek weteranów zaangażowanych na rzecz społeczności przekazując na aukcje charytatywne WOŚP kurs snajperski prowadzony przez gen. Mirosława Różańskiego oraz chor. Przemysława Wójtowicza (szef naszego zespołu ds. weteranów, weteranów poszkodowanych i rodzin poległych) i książkę „Generałowie” (z autografiami bohaterów książki i jej autora).

Dowiedz się więcej: Konferencja naukowa „Wsparcie mobilności niepełnosprawnych ruchowo żołnierzy i funkcjonariuszy”

Projekt „Miejsce Przyjazne Weteranom” ma na celu zbudowanie na terenie kraju sieci instytucji, samorządów, firm i osób prywatnych udostępniających weteranom i weteranom poszkodowanym swoje usługi, produkty lub towary jako oferty specjalne - dostępne bezpłatnie lub na warunkach preferencyjnych - w formie atrakcyjnych zniżek. Twórcy liczą, że ta forma współpracy przyniesie korzyści każdej ze stron - atrakcyjne oferty dla weteranów oraz promocja instytucji, samorządów, firm i osób prywatnych. Partnerom akcji fundacja oferuje promocję - certyfikat miejsca przyjaznego weteranom oraz inne działania promocyjne.  Projekt realizuje zespół pod kierunkiem gen. bryg. rez. Jarosława Stróżyka (były attache obrony w Stanach Zjednoczonych i były z-ca szefa zarządu wywiadu w KG NATO w Brukseli).

– Opieramy się na wzorcach amerykańskich, gdzie jest duży szacunek dla weteranów. Z jednej strony oczekujemy wsparcia ze strony MON, a z drugiej aktywnie staramy się budować pewną wrażliwość społeczną wobec tych osób – podkreśla gen. Jarosław Stróżyk. – Może to być tańszy bilet do kina dla weterana, na basen czy siłownię. Chcemy budować atmosferę przyjazną dla weteranów – zaznacza generał. I dodaje, że przez misje wojskowe od 1953 r. przewinęło się 112 tys. żołnierzy. Tylko w Afganistanie służyło 28 tys.

Przeczytaj również: Długa droga do domu / The Long Road Home

Kolejnym projektem realizowanym w ramach programu „Weterani są wśród nas” jest wystawa „Weterani Niepodległości (1928 - 2018)”. Celem wystawy jest przybliżenie zwiedzającym polskich sylwetek i osiągnięć weteranów oraz uświadomienie potrzeby zmian w obowiązujących przepisach - ustawy o weteranach. Pojęcie weterana definiujemy odmiennie od obowiązujących aktualnie rozwiązań. Zwracamy uwagę na zachowanie ciągłości - jako weteranów postrzegamy nie tylko osoby posiadające legitymacje weterana lub weterana poszkodowanego lecz przede wszystkich żołnierzy biorących udział w operacjach poza granicami państwa oraz bohaterów walczących na wszystkich frontach I i II Wojny Światowej. Fundacja przekonuje do zmiany sposobu nadawania statusu weterana - dziś, aby go uzyskać niezbędny jest wniosek żołnierza poprzedzony zapytaniem o niekaralność. Według fundacji status weterana powinien być nadawany automatycznie.

Na wystawie będą prezentowane dokonania i sylwetki weteranów, żołnierzy: walczących o odzyskanie niepodległości, bohaterów wojny polsko-bolszewickiej, żołnierzy walczących na wszystkich frontach II Wojny Światowej, żołnierzy Armii Krajowej i Żołnierzy Wyklętych oraz weteranów misji zagranicznych od Korei (1953 r.) przez Indochiny, misje ONZ, NATO, UE i OBWE oraz koalicji międzynarodowych aż po czasy współczesne. Stratpoints zaprasza do współpracy zainteresowane samorządy i instytucje.

Zobacz też: O weteranach we Wrocławiu – zapowiedź

Organizatorzy planują odwiedzić i pokazać wystawę w całej Polsce. Wystawie towarzyszyć będą spotkania edukacyjne z weteranami i byłymi dowódcami wojskowymi. Współpracę potwierdziło już kilka miast. Wystawa będzie udostępniana od wiosny do końca roku. Dodatkowo fundacja planuje wkrótce zorganizować Bieg Weterana.

Fundacja Stratpoints została powołana do życia 5 września 2017r., stworzona przez architekta Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych gen. broni rez. dr Mirosława Różańskiego. Misją fundacji jest stworzenie platformy dla strategicznego myślenia o bezpieczeństwie, wspierającej instytucje publiczne i podmioty prywatne oraz działającej na rzecz weteranów i ich rodzin. Fundację zasila wiedza i doświadczenie ekspertów, środowiska żołnierzy, funkcjonariuszy i pracowników administracji publicznej oraz przemysłu.

Źródło: materiały prasowe

Galeria aktualności  Ilość zdjęć:  2

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Pojazdy elektryczne na niedostępne tereny »

Latarka odporna na wszytko? Przekonaj się »

pojazd elektryczny
latarka na broń

 


Co zabrać ze sobą na jesienną wyprawę »
sprzet jesienny

 


Dostępny już dla Ciebie! Nie tylko dla mundurowych »

Latarka odporna na wszytko? Przekonaj się »


latarka na broń

 


Co jest niezbędne w uzbrojeniu komandosa »
uzbrojenie

 


Zostań najbardziej pożądanym absolwentem na świecie »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

uczelnia wojskowa

 

 

 


 Co sprawia, że ten filtr do wody jest wyjątkowy »

filtry do wody

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
ubranie taktyczne

 


Dla tych którzy ratują życie » Niezbędnik podróżnika - co warto mieć »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Buty do lasu - które wybrać »
kursy strzeleń
05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Odkryj tajną jednostkę wojskową w latach 1967–1994 zakamuflowaną w koszarach artylerii w dolnośląskim Bolesławcu. Przeczytaj mocne wspomnienia pozbawione politycznej poprawności! (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Dynamiczny pokaz dla Wojsk Specjalnych

W czwartek, 2 grudnia na strzelnicy myśliwskiej w Skotnikach Małych odbył się dynamiczny pokaz broni produkcji ZMT dla przedstawicieli Wojsk Specjalnych. Obejmował on strzelania z różnych postaw...

Aktualny numer

5/2021
SPECIAL OPS 5/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - „Born to fight” MD 530F Cayuse Warrior
  • - Skuteczni razem
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl