Zwiadowcy szkolą się w górach

 Redakcja  /  28-02-2018
Fot. dgrsz.mon.gov.pl

W piątek 23 lutego zakończyło się szkolenie żołnierzy pododdziałów rozpoznawczych Wielkopolskiej Brygady. Szkolenie górskie odbyło się w Sudetach Wschodnich i trwało tydzień.

Przez tydzień zwiadowcy szkolili się w ramach zajęć z taktyki, terenoznawstwa i wychowania fizycznego w poruszaniu się w warunkach górskich zimą, z wykorzystaniem sprzętu ski-turowego i zjazdowego a także doskonalili umiejętności wykorzystania sprzętu optycznego i prowadzenia obserwacji.

- Głównym celem szkolenia było doskonalenie przez zwiadowców umiejętności skrytego przemieszczania się w warunkach górskich zimą a także orientowania się w terenie w różnych warunkach terenowych i atmosferycznych. Pokonywanie dużych odcinków o dużej różnicy wysokości wpływa ponadto na podniesienie wydolności psychofizycznej żołnierzy – podsumowuje dowódca modułu 2 plutonu rozpoznawczego plutonowy Lucjan Fortuna.

Dowiedz się więcej: Górskie zmagania zwiadowców i strzelców wyborowych w Beskidzie Śląskim

Pierwszego dnia, plutony rozpoznawcze otrzymały zadanie wykonania patrolu w rejonie Masywu Śnieżnika Kłodzkiego. Zajęcia łączyły ze sobą doskonalenie technik narciarskich z orientowaniem się i nawigowaniem w terenie przygodnym. Szkolenie w różnych grupach zaawansowania pozwoliło na wyrównanie poziomu wyszkolenia nowych, mniej doświadczonych żołnierzy. Każdy ze zwiadowców już pierwszego dnia szkolenia miał za sobą pokonanie kilkunastu kilometrów pod górę z wykorzystaniem nart ski-turowych oraz – po przełączeniu wiązań narciarskich i zdjęciu tzw. fok – pięciokilometrowy zjazd z Masywu Śnieżnika do m. Międzygórze. Żołnierze mniej doświadczeni skorzystali z pomocy instruktorów, dzięki temu każdy z nich wykonał zadanie. Była to również dobra okazja do weryfikacji poprawności przygotowania sprzętu i wyposażenia.

W kolejnych dniach szkolenia skupiono się na nauce i doskonaleniu przemieszczania się na nartach zjazdowych.

- Zwiadowcy ze względu na różnorodność prowadzonych działań i terenu, w jakim przyjdzie im się poruszać, muszą być wyszkoleni wszechstronnie i przygotowani do wykorzystania różnorodnego sprzętu. Kilkanaście miesięcy temu rozpoczęliśmy szkolenie z jazdy konnej, które pozwala na wykorzystanie nietypowego środka transportu w różnych sytuacjach. Szkolenie narciarskie to kontynuacja i rozwinięcie tej myśli. Szerokie wyszkolenie zwiększa możliwości prowadzenia rozpoznania, zmniejsza natomiast możliwość zaskoczenia i powstania trudności – opisuje dowódca kompanii kapitan Łukasz Doliński.

Zobacz też: Military Ski Patrol 2018 - już za chwilę!

Zimowe zajęcia były przeprowadzone w formie szkolenia zintegrowanego pododdziałów rozpoznawczych, dążącego do wyrównania poziomu wyszkolenia pomiędzy pododdziałami. Wśród zwiadowców są nowi żołnierze, którzy dopiero nabywają umiejętności poruszania się na specjalistycznym sprzęcie.

- Ze względu na duże doświadczenie instruktorów z kompanii rozpoznawczej oraz wykorzystanie instruktorów z 22bpg z Kłodzka, zajęcia zorganizowane były w małych, zróżnicowanych wyszkoleniem grupach. Pozwoliło to na efektywniejsze szkolenie młodych żołnierzy, a w późniejszym etapie na szybszą integrację z pododdziałami – dodaje plutonowy Marcin Chludziński.

Źródło: dgrsz.mon.gov.pl

Galeria aktualności  Ilość zdjęć:  11

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Co jest niezbędne w uzbrojeniu komandosa »
uzbrojenie

 


Na czym polega: monitoring ze sztuczną inteligencją  » Podpowiadamy, jakie urządzenia chronią Twoje informacje »
mobilny monitoring bezpieczna komunikacja

 


Co zabrać ze sobą na zimową wyprawę »
sprzet na zime

 


Dobierz pojazd elektryczny na niedostępne tereny »

Olej w piance? Do czego to służy »

pojazd elektryczny
olej do czyszczenia

 


Dostępny już dla Ciebie! Nie tylko dla mundurowych »

 


Zostań najbardziej pożądanym absolwentem na świecie »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

uczelnia wojskowa

 

 

 


 Co sprawia, że ten filtr do wody jest wyjątkowy »

filtry do wody

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
ubranie taktyczne

 


Dla tych którzy ratują życie » Niezbędnik podróżnika - co warto mieć »
ubrania taktyczne

 


Jakie buty na zimowe wyprawy »
kursy strzeleń
05/07/2020

 


Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Odkryj tajną jednostkę wojskową w latach 1967–1994 zakamuflowaną w koszarach artylerii w dolnośląskim Bolesławcu. Przeczytaj mocne wspomnienia pozbawione politycznej poprawności! (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualny numer

6/2021
SPECIAL OPS 6/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - Master of protection
  • - Bicykle dla specjalsa?
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl