Konferencja naukowa o teorii i praktyk działań nieregularnych w walce o niepodległość RP - relacja

 Redakcja  /  28-02-2018
Fot. akademia.mil.pl

27 lutego odbyła się ogólnopolska konferencja na temat „Teoria i praktyka działań nieregularnych  w walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej”. Konferencja została zorganizowana przez Wydział Wojskowy ASzWoj we współpracy z Muzeum Wojska Polskiego oraz Wojskowym Biurem Historycznym im. gen. broni Kazimierza Sosnkowskiego.

Konferencję otworzył rektor-komendant Akademii Sztuki Wojennej, gen. bryg. dr inż. Ryszard Parafianowicz, wprowadzając uczestników konferencji w tematykę spotkania.

- Nasz byt niepodległego państwa polskiego opierał się na zrywach niepodległościowych. Dlatego w dniu dzisiejszym przeanalizujemy, jak na przestrzeni dziejów te zrywy Polaków wyglądały. Rzucimy także światło na współczesne aspekty tego zagadnienia i przyjrzymy się w jaki sposób działania nieregularne mają wpływ na kształtowanie się tożsamości państw, narodów, które wciąż walczą o swoją niepodległość. Generał Parafianowicz dodał, że termin spotkania nie jest przypadkowy i wpisuje się w obchody Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych.

Dowiedz się więcej: Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"

Wśród gości zebranych w auli Biblioteki Głównej ASzWoj znaleźli się m.in: zastępca Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. bryg. dr inż. Adam Joks, Szef Zarządu Wojsk Pancernych i Zmechanizowanych - zastępca inspektora Wojsk Lądowych gen. bryg. Krzysztof Radomski, gen. bryg. Jerzy Gut, przedstawiciele Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej: płk Krzysztof Wróblewski, płk Artur Zieliński i dr Paweł Makowiec, Starosta Augustowski mgr Jarosław Szlaszyński, przedstawiciele Straży Granicznej: płk Piotr Kamiński i mjr Tomasz Skupisz oraz kadra naukowo-dydaktyczna Wydziału Wojskowego ASzWoj.

Spotkanie skupiło grono kilkudziesięciu badaczy i naukowców z całej Polski, którzy od dawna zajmują się tą tematyką. Referatom i wykładom przysłuchiwali się oficerowie-słuchacze Podyplomowych Studiów Polityki Obronnej, Wyższego Kursu Operacyjno-Strategicznego, Wyższego Kursu Operacyjno-Logistycznego, Podyplomowych Studiów Operacyjno-Taktycznych oraz studenci Wydziału Wojskowego Akademii Sztuki Wojennej, w tym przedstawiciele Studenckiego Koła Naukowego „Militarni”. Wszystkie wystąpienia wzbudzały bardzo duże zainteresowanie, w szczególności te, które uwidaczniały wieloaspektowość i złożoność podejmowanego zagadnienia.

Zobacz też: Jakub Pawełek - "#WAWSKIE14"

Celem konferencji było zdiagnozowanie aktualnego stanu wiedzy na temat działań określanych jako: nieregularne, partyzanckie czy niekonwencjonalne, oraz ustalenie, jakie doświadczenia i wnioski z przeszłości mogą stanowić inspirację dla współczesnych rozwiązań w zakresie działań nieregularnych w walce o niepodległość.

Prelegenci i uczestnicy spotkania rozważali szereg pytań i problemów badawczych, w tym m.in.: Jaką rolę w walce o niepodległość i suwerenność Rzeczypospolitej Polskiej odegrały działania nieregularne? Czy charakter działań nieregularnych ulegał zmianie na przestrzeni wieków? Jaką formę  mogą przyjąć działania nieregularne w wojnach i konfliktach zbrojnych XXI wieku? i in.

Następnie dyskusje toczyły w dwóch równoległych blokach tematycznych: Animus Belli 2018 – Teoria i praktyka działań nieregularnych oraz Teoria i praktyka współczesnych działań nieregularnych. Prelegenci poruszali w wystąpieniach poszczególne wątki, przybliżające uczestnikom szczegółowe zagadnienia związane z tematyką działań nieregularnych w walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej.

Źródło: akademia.mil.pl

Galeria aktualności  Ilość zdjęć:  11

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Co zabrać ze sobą na jesienną wyprawę »
sprzet jesienny

 


Dostosuj mundur patrolowy do terenu »

Nowe kamizelki taktyczne poznaj ich zastosowanie »

linia taktyczna
kamizelka taktyczna

 


Jak postępować, gdy niebezpieczeństwo czai się na oceanie »
buty taktyczne

 


100% byczej skóry »

 Poznaj 5 kluczowych zalet latarek taktycznych »


latarka na broń

 


Co jest niezbędne w mundurze komandosa »
buty taktyczne

 


Czeka Cię wyprawa po Tajdze? Czy wiesz, jakie ubranie wybrać »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

noktowizja

 

 

 


Jakie możliwości daje Ci szybka wymiana szkieł balistycznych »
okulary balistyczne

 


Buty do lasu - które wybrać »

Jakie funkcje powinny mieć latarki czołowe »


 


Niezbędnik żołnierza - co powinno się w nim znaleźć »
ubranie taktyczne

 Jak poprawić celność broni »  Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
broń konserwacja

 


Nie czekaj aż ktoś będzie lepszy zapisz się na trenig strzelecki »
kursy strzeleń

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Dla tych którzy ratują życie » Niezbędnik podróżnika - co warto mieć »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Odkryj tajną jednostkę wojskową w latach 1967–1994 zakamuflowaną w koszarach artylerii w dolnośląskim Bolesławcu. Przeczytaj mocne wspomnienia pozbawione politycznej poprawności! (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Uderzenie w stołeczny gang

Ustalenie 10 osób podejrzanych o wprowadzanie do obrotu narkotyków, głównie na terenie Warszawy, to efekt kilku tygodni pracy policjantów z Zarządu w Białymstoku CBŚP i Prokuratury Okręgowej...

17. promocji na 17. urodziny Kolby

Już od siedemnastu lat jesteśmy z Wami, wspierając Was wszystkich w realizowaniu hobby związanego z outdoorem, strzelectwem oraz myślistwem. Bez względu na to, czy jesteś strzelcem, turystą,...

Aktualny numer

4/2021
SPECIAL OPS 4/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - GEI - Obrońcy Katalonii
  • - Macedońskie Wilki
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl