Konferencja naukowa o teorii i praktyk działań nieregularnych w walce o niepodległość RP - relacja

 Redakcja  /  28-02-2018
Fot. akademia.mil.pl

27 lutego odbyła się ogólnopolska konferencja na temat „Teoria i praktyka działań nieregularnych  w walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej”. Konferencja została zorganizowana przez Wydział Wojskowy ASzWoj we współpracy z Muzeum Wojska Polskiego oraz Wojskowym Biurem Historycznym im. gen. broni Kazimierza Sosnkowskiego.

Konferencję otworzył rektor-komendant Akademii Sztuki Wojennej, gen. bryg. dr inż. Ryszard Parafianowicz, wprowadzając uczestników konferencji w tematykę spotkania.

- Nasz byt niepodległego państwa polskiego opierał się na zrywach niepodległościowych. Dlatego w dniu dzisiejszym przeanalizujemy, jak na przestrzeni dziejów te zrywy Polaków wyglądały. Rzucimy także światło na współczesne aspekty tego zagadnienia i przyjrzymy się w jaki sposób działania nieregularne mają wpływ na kształtowanie się tożsamości państw, narodów, które wciąż walczą o swoją niepodległość. Generał Parafianowicz dodał, że termin spotkania nie jest przypadkowy i wpisuje się w obchody Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych.

Dowiedz się więcej: Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"

Wśród gości zebranych w auli Biblioteki Głównej ASzWoj znaleźli się m.in: zastępca Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. bryg. dr inż. Adam Joks, Szef Zarządu Wojsk Pancernych i Zmechanizowanych - zastępca inspektora Wojsk Lądowych gen. bryg. Krzysztof Radomski, gen. bryg. Jerzy Gut, przedstawiciele Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej: płk Krzysztof Wróblewski, płk Artur Zieliński i dr Paweł Makowiec, Starosta Augustowski mgr Jarosław Szlaszyński, przedstawiciele Straży Granicznej: płk Piotr Kamiński i mjr Tomasz Skupisz oraz kadra naukowo-dydaktyczna Wydziału Wojskowego ASzWoj.

Spotkanie skupiło grono kilkudziesięciu badaczy i naukowców z całej Polski, którzy od dawna zajmują się tą tematyką. Referatom i wykładom przysłuchiwali się oficerowie-słuchacze Podyplomowych Studiów Polityki Obronnej, Wyższego Kursu Operacyjno-Strategicznego, Wyższego Kursu Operacyjno-Logistycznego, Podyplomowych Studiów Operacyjno-Taktycznych oraz studenci Wydziału Wojskowego Akademii Sztuki Wojennej, w tym przedstawiciele Studenckiego Koła Naukowego „Militarni”. Wszystkie wystąpienia wzbudzały bardzo duże zainteresowanie, w szczególności te, które uwidaczniały wieloaspektowość i złożoność podejmowanego zagadnienia.

Zobacz też: Jakub Pawełek - "#WAWSKIE14"

Celem konferencji było zdiagnozowanie aktualnego stanu wiedzy na temat działań określanych jako: nieregularne, partyzanckie czy niekonwencjonalne, oraz ustalenie, jakie doświadczenia i wnioski z przeszłości mogą stanowić inspirację dla współczesnych rozwiązań w zakresie działań nieregularnych w walce o niepodległość.

Prelegenci i uczestnicy spotkania rozważali szereg pytań i problemów badawczych, w tym m.in.: Jaką rolę w walce o niepodległość i suwerenność Rzeczypospolitej Polskiej odegrały działania nieregularne? Czy charakter działań nieregularnych ulegał zmianie na przestrzeni wieków? Jaką formę  mogą przyjąć działania nieregularne w wojnach i konfliktach zbrojnych XXI wieku? i in.

Następnie dyskusje toczyły w dwóch równoległych blokach tematycznych: Animus Belli 2018 – Teoria i praktyka działań nieregularnych oraz Teoria i praktyka współczesnych działań nieregularnych. Prelegenci poruszali w wystąpieniach poszczególne wątki, przybliżające uczestnikom szczegółowe zagadnienia związane z tematyką działań nieregularnych w walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej.

Źródło: akademia.mil.pl

Galeria aktualności  Ilość zdjęć:  11

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Co jest niezbędne w uzbrojeniu komandosa »
uzbrojenie

 


Na czym polega: monitoring ze sztuczną inteligencją  » Podpowiadamy, jakie urządzenia chronią Twoje informacje »
mobilny monitoring bezpieczna komunikacja

 


Co zabrać ze sobą na zimową wyprawę »
sprzet na zime

 


Dobierz pojazd elektryczny na niedostępne tereny »

Olej w piance? Do czego to służy »

pojazd elektryczny
olej do czyszczenia

 


Dostępny już dla Ciebie! Nie tylko dla mundurowych »

 


Zostań najbardziej pożądanym absolwentem na świecie »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

uczelnia wojskowa

 

 

 


 Co sprawia, że ten filtr do wody jest wyjątkowy »

filtry do wody

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
ubranie taktyczne

 


Dla tych którzy ratują życie » Niezbędnik podróżnika - co warto mieć »
ubrania taktyczne

 


Jakie buty na zimowe wyprawy »
kursy strzeleń
05/07/2020

 


Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Odkryj tajną jednostkę wojskową w latach 1967–1994 zakamuflowaną w koszarach artylerii w dolnośląskim Bolesławcu. Przeczytaj mocne wspomnienia pozbawione politycznej poprawności! (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Warsztaty z reagowania na zamachy

W dniach 24-25 maja 2022 roku w hotelu “Kuźnia napoleońska” w Paprotni koło Warszawy odbędą się II ogólnopolskie warsztaty ph. “Reagowanie na zamachy- dobre praktyki i rekomendacje” organizowane...

Aktualny numer

6/2021
SPECIAL OPS 6/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - Master of protection
  • - Bicykle dla specjalsa?
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl