Pilotażowa edycja wydania specjalnego SPECIAL OPS SURVIVAL spotkała się z bardzo pozytywnym odbiorem wśród przedstawicieli środowisk związanych od lat z survivalem, bushcraftem czy prepperingiem, jak i tych, którzy dopiero stawiali pierwsze kroki w praktycznej nauce sztuki przetrwania. Wśród czytelników znaleźli się tak mundurowi, jak i cywile, którzy mogli zapoznać się z wybranymi zagadnieniami szeroko rozumianego survivalu, bez kategoryzowania i dzielenia na aspekty typowo wojskowe, czy czysto cywilno-podróżnicze. Zespół redakcyjny wyszedł bowiem z założenia, iż chcąc przetrwać w ekstremalnych warunkach należy posiadać świadomość technik, wiedzę i umiejętności z obydwu obszarów.
Sztuka przetrwania zimą - czy wiesz jak to zrobić?
![]() |
"Islandia na nartach", fot. Joanna Mostowska |
Nie inaczej jest w wydaniu specjalnym SPECIAL OPS SURVIVAL 2, które skupia się na tematyce sztuki przetrwania zimą, w warunkach niskich temperatur, ograniczonej dostępności pożywienia, działania w terenie skutym lodem lub zakopanym w śniegu. Ponownie opisania kluczowych dla przeżycia zagadnień lub tych ułatwiających wyprawy i bytowanie poniżej zera stopni Celsjusza podjęli się doświadczeni w tematyce autorzy: czynni i byli operatorzy polskich jednostek specjalnych, praktycy survivalu, podróżnicy.
Choć tematyka SPECIAL OPS SURVIVAL 2 jest węższa niż wydania pilotażowego, skupia się tak naprawdę na bardzo szerokiej gamie zagadnień, z jakimi spotkać się mogą przedstawiciele służb mundurowych czy pasjonaci trekkingu, przygotowujący się do zimowych wypraw – czy to manewrów, czy organizowanego dla przyjemności ekstremalnego wypadu nie tylko w Bieszczady, ale choćby i za Ural lub koło podbiegunowe.
Z jednej strony Czytelnicy podczas lektury „dwójki” SURVIVALU poznają możliwości praktycznego wykorzystania różnych materiałów, z drugiej zaś będą mogli wytyczyć dla siebie nowe kierunki ekspedycji, zapoznając się z relacjami z survivalowych projektów.
Niska temperatura to nie problem
Sięgający po SPECIAL OPS SURVIVAL
2 dowiedzą się, jak ogromny survivalowy potencjał ma w sobie rosnąca powszechnie
brzoza, jak rozpalić, utrzymać oraz zamaskować ogień w warunkach zimowych czy
zbudować trwałe i ciepłe schronienie. Poszerzą oni również swoją wiedzę w
zakresie tego, jak dobrać i zabezpieczyć elektronikę pod kątem wypraw w niskich
temperaturach, a także jak bezpiecznie poruszać się nie tylko po śniegu i
lodzie, ale i w sieci, np. kiedy będziemy zmuszeni do kontaktu elektronicznego,
ograniczonego wytycznymi operacyjnymi.
Warto sprawdzić: Taktyczny pakiet startowy SPECIAL OPS na 2018 rok >>
Zimowe wydanie nie mogłoby się obyć, rzecz jasna, bez tematyki związanej z pierwszą pomocą udzielaną w niskich temperaturach czy odpowiednim przygotowaniem i zabezpieczeniem pożywienia (np. z żołędzi) pod kątem wypraw w trudnych warunkach terenowo-pogodowych, a także pokonywaniem zbiorników wodnych zimą, co potrafi zmrozić krew w żyłach nawet najlepszym pływakom.
SPECIAL OPS SURVIVAL 2 to również porady sprzętowe odnoszące się do konkretnych modeli wyposażenia, np. noży (Mora), podróżniczej sakwy, będącej niezbędnikiem wędrowca, czy odzieży, np. softshelli i innych elementów „survivalowej kapoty”. Nie zabraknie także materiału prezentującego „check-listę” do stworzenia survivalowego EDC, który należy mieć ze sobą podczas każdej wyprawy, zwłaszcza ekstremalnej, realizowanej w trudnych warunkach.
Zwykła wędrówka to nuda? Możesz ją sobie skomplikować
![]() |
"Fatbikiem w Beskidy", fot. Łukasz Piątek |
Ci, którym nie wystarczają już zwykłe wędrówki, z nowym wydaniem specjalnym będą mogli zaplanować przejechanie Beskidów na rowerze, wyprawę z psem za koło podbiegunowe czy przemierzenie Islandii na nartach, przy okazji czytając relację z kobiecego zimowego trawersu po tej wyspie. Rekonstruktorzy historyczni, których obszar zainteresowań dotyczy bezpośrednio lub zahacza o tematykę stalinowskiego ZSRR, zanurzą się z pewnością w lekturze relacji z projektu „Z Łagrów Kołymy”, zrealizowanego na Syberii w warunkach sprzętowych sprzed 70 lat. Cennym źródłem inspiracji będzie również materiał o szkoleniach survivalowych w polskich siłach zbrojnych oraz artykuł o mikrowyprawach, czyli krótkich, lecz dynamicznych i intensywnych wypadach, które mimo krótkiego czasu trwania potrafią dać wiele satysfakcji.
Z pewnością SPECIAL OPS SURVIVAL 2 nie jest pozycją wyczerpującą w całości temat sztuki przetrwania zimą, ale prezentuje on profesjonalnie i kompleksowo wybrane, bardzo istotne zagadnienia, otwierając drogę do następnych specjalistycznych wydań pod marką SPECIAL OPS, a poświęconych kolejnym aspektom survivalu, które w planach ma zespół redakcyjny.
Wydanie specjalne SPECIAL OPS SURVIVAL 2 dostępne jest w cenie 32,99 zł w redakcji magazynu SPECIAL OPS. Cena zawiera koszt przesyłki w przypadku przedpłaty. W przypadku zapłaty "za pobraniem" należy doliczyć dodatkowe 13,10 zł. W przypadku prenumeratorów, obowiązuje cena promocyjna - 20,00 pln. Zapraszamy również do przesyłania zamówień mailowych na adres: .
[special ops survival,special ops wydanie specjalne, wydanie specjalne special ops, special ops extra, wydanie specjalne,special ops extra,survival,sztuka przetrwania,szkoła przetrwania,survival zimowy,survival w warunkach zimowych,warunki zimowe,special ops survival 2]