III Bieg Nocy Listopadowej - pamięci Piotra "Krasnala" Molaka

patronat medialny SPECIAL OPS
 Redakcja  /  20-11-2017
Fot. mat. organizatora

Sport może służyć wyrażaniu miłości do Ojczyzny, rozwojowi patriotyzmu, choćby dzięki temu, że łączy chęć upamiętnienia ważnych dla naszej historii wydarzeń i osób ze sportową rywalizacją i walką. Taką możliwość oferuje Bieg Nocy Listopadowej, organizowany już po raz trzeci, który jest pretekstem nie tylko do uczczenia zrywu niepodległościowego 30 listopada i święta podchorążych RP, ale pamięci poległych mundurowych. W tym roku organizatorzy i uczestnicy BNL oddadzą hołd funkcjonariuszowi dawnego Wydziału Antyterrorystycznego KSP - Piotrowi Molakowi, który zginął na służbie 24 kwietnia 1996 r. BNL odbędzie się on 25 listopada w formie biegu nocnego i dziennego.

Bieg Nocy Listopadowej odbywa się Warszawie na pasie taktycznym Wojskowej Akademii Technicznej. Jak mówią organizatorzy - kadra WAT-u i byli żołnierze Jednostki Wojskowej GROM, BNL to przede wszystkim przeszkody, naturalne i sztuczne, wyciskające z uczestników siódme poty i wystawiające na próbę ich wytrzymałość, sprawność, siłę fizyczną i psychiczną oraz charakter, zaś odcinki biegowe to właśnie czas na odpoczynek i złapanie oddechu. W tym roku na biegaczy czeka 26 punktów z przeszkodami i zadaniami specjalnymi - trasa 7 km zwieńczona jest strzelaniem do tarcz biatlonowych.

Zobacz także: II Bieg Nocy Listopadowej - fotorelacja

W ubiegłym roku w Biegu Nocy Listopadowej, poświęconemu funkcjonariuszowi BOR-u, ppor. Bartoszowi Orzechowskiemu, wzięło udział 400 biegaczy. Organizatorzy spodziewają się nie mniejszej frekwencji i w tym roku, w tym weteranów poprzednich edycji. Do udziału zapraszają tak mundurowych, jak cywili, w tym uczniów klas mundurowych.

Tegoroczna edycja służy uczczeniu nie tylko święta zrywu niepodległościowego 30 listopada 1830 r. i święta podchorążych RP, ale również pamięci poległego na służbie podkom. Piotra „Krasnala” Molaka - funkcjonariusza dawnego Wydziału Antyterrorystycznego KSP, obecnie Biura Operacji Antyterrorystycznych KGP.

Przeczytaj również: I Bieg Nocy Listopadowej - podsumowanie & I Bieg Nocy Listopadowej - galeria

Asp. sztab. Piotr Molak poniósł śmierć 24 kwietnia 1996 r. w wyniku eksplozji podczas neutralizacji ładunku wybuchowego, podłożonego na stacji benzynowej Shell przy ulicy Ostrobramskiej na Warszawskiej Pradze Południe. Miał wówczas 41 lat. Pozostawił żonę i dwójkę dzieci. Został pośmiertnie awansowany do stopnia podkomisarza.

Podczas interwencji na stacji Shella, Piotr Molak zgłosił się na ochotnika do wykonania zadania polegającego na prześwietleniu ładunku urządzeniem rentgenowskim w celu ustalenia sposobu jego neutralizacji. Podczas wykonywania zdjęć nastąpił wybuch. Asp. sztab. Molak odniósł ciężkie obrażenia ciała, w wyniku których, mimo niezwłocznej  akcji ratunkowej i przewiezieniu do szpitala, zmarł po trzech godzinach.

Sprawdź szczegóły: Siła w nogach, jeszcze większa w sercach - "Mundur na Rowerze" pomknął do celu przez Polskę!

Po tragicznej śmierci Piotra Molaka Policja zdecydowała się na zakup nowoczesnych robotów pirotechnicznych. Maszyny te są teraz na wyposażeniu każdego pododdziału antyterrorystycznego.

Celem organizacji Biegu Nocy Listopadowej, obok uczczenia pamięci podkom. Piotra Molaka, jest popularyzacja służby wojskowej w Siłach Zbrojnych RP, w tym w szczególności w służbach i jednostkach specjalnych SZ RP, BOR, Straży Granicznej, Straży Pożarnej, Policji, oraz w innych instytucjach odpowiedzialnych za bezpieczeństwo Państwa Polskiego. Organizatorzy pragną również propagować zdrowy i aktywny styl życia oraz aktywność fizyczną, jak również zapoznawać społeczeństwo (zawodników) z wybranymi elementami szkolenia Wojska Polskiego i służb mundurowych.

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie http://bnl.mil.pl/.

Źródło: materiały organizatora.

Galeria aktualności  Ilość zdjęć:  1

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Jakie elemnty munduru nie mogą zawieźć w akcji»

Skąd pozyskać niezawodny sprzęt logistyczny »

buty wojskowe

sprzet logistyczny

 


55 litrów na jak długo wystarczy »
 plecak taktyczny

 


Przeczytaj  - Operator 594 »

Wybierz buty odpowiednie do misji specjlnych »

operator

 


W ciemności przyda się pewne źródło zasilania »

 Jak poprawić celność broni » Czym powinny wyróżniać się latarki taktyczne »
broń konserwacja latarka taktyczna

 Uzyskaj licencję Instruktora Sportu Strzeleckiego » Czego nie wiesz o strzelnicach modułowych » 
zasilanie strzelnice modułowe

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Spodnie taktyczne na każdą misję »
latarka czołowa spodnie taktyczne

 


Zegarki taktyczne, z którymi się nie zgubisz »
zegraki taktyczne

 


Ciekawostki z placu broni » Poznaj najlepszego przyjaciela operatora bojowego »
latarka taktyczna

 


Prosty sposób na wzmoznienie celności »
latarki taktyczny

 


05/07/2020

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Kolejna misja wsparcia Policji Granicznej Republiki Macedonii Północnej

W ostatnią niedzielę grupa funkcjonariuszy Straży Granicznej wyjechała do Republiki Macedonii Północnej, w celu wsparcia tamtejszej Policji Granicznej w przeciwdziałaniu kryzysowi migracyjnemu.

Aktualny numer

4/2020
SPECIAL OPS 4/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - 30 lat ZW
  • - GOI SOK
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni od dekady kształci wybitnych specjalistów z Bezpieczeństwa Wewnętrznego,...

Powstanie Warszawskie 2.0, czyli „kotwica” z hashtagiem

Czy było warto? – to pytanie w ostatnich latach rozliczania naszej historii pada bardzo często w kontekście Powstania Warszawskiego. Jednocześnie...wiecej »
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl