Nie przyjechali zatankować... - ćwiczenia służb na stacji paliw w Międzyrzeczu

 Redakcja  /  06-11-2017
Fot. KPP w Międzyrzeczu

4 listopada, w ramach IX Międzynarodowych Ćwiczeń Zespołów Ratowniczych GREEN MEDline 2017, zrealizowano w Międzyrzeczu dowódczo-sztabowe ćwiczenia zgrywające służb, których scenariusz zakładał napad uzbrojonych przestępców na stację paliw. W wydarzeniu wzięli udział m.in. żołnierze 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej i funkcjonariusze Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji w Gorzowie Wielkopolskim.

Pracę jednej ze stacji paliw w Międzyrzeczu w sobotni poranek zakłóciło wtargnięcie dwóch uzbrojonych w broń długą mężczyzn, którzy wzięli za zakładników osoby z obsługi stacji i przebywających tam w tym czasie klientów. Jeden z terrorystów wziął zakładnika i wyszedł z nim przed stację paliw, otoczonej już przez powiadomione o sytuacji służby, by przedstawić swoje żądania. Jednym z nich było uwolnienie towarzysza napastników, osadzonego w Areszcie Śledczym w Międzyrzeczu, i umożliwienie całej trójce odjechania z miejsca zdarzenia. Rozmowy prowadzili policyjni negocjatorzy.

Zobacz także: Atak terrorystyczny na terminal LNG w Świnoujściu

Niestety, podczas negocjacji zamachowiec zauważył, że kilkanaście osób ucieka z terenu stacji bocznym wyjściem. Mężczyzna otworzył do nich ogień, raniąc kilkanaście z nich. Zakładnikowi, który stał z zamachowcem, udało się uciec, podczas gdy napastnik został zneutralizowany przez strzelca wyborowego z Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji z Gorzowa Wielkopolskiego (dawnej Sekcji Antyterrorystycznej). Równocześnie, antyterroryści weszli na teren stacji paliw, gdzie zneutralizowano drugiego zamachowca. Po dokładnym sprawdzeniu pomieszczeń policjanci wyprowadzili obsługę stacji paliw w miejsce bezpieczne.

Do działania przystąpiły grupy ratownictwa medycznego, które udzieliły pierwszej pomocy poszkodowanym. Jednocześnie, jedna z osób, której udało się uciec zamachowcom, poinformowała policjantów, że na teren stacji paliw przyjechali oni samochodem i zaparkowali go na parkingu bocznym. Grupa rozpoznania minersko-pirotechnicznego przystąpiła do rozpoznania w trakcie, którego w pojeździe znaleziono przedmiot wyglądem przypominający ładunek wybuchowy. Nastąpiło zabezpieczenie ładunku i wywiezienie go z terenu zaistniałego zdarzenia. Po neutralizacji zagrożenia do pracy przystąpiły grupy operacyjno – dochodzeniowe, które prowadziły czynności na miejscu zdarzenia. Ich zadaniem było zabezpieczenie śladów i zebranie materiału dowodowego.

Przeczytaj również: Strzały na lotnisku, czyli ćwiczenia policyjnych antyterrorystów w Pyrzowicach

Celem ćwiczeń było zobrazowanie mechanizmu sytuacji kryzysowej oraz wypróbowanie różnych technik i taktyk podejmowania działań przez służby oraz procedur przez nie wdrażanych. W ćwiczeniu wzięli udział policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Międzyrzeczu, Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji w Gorzowie Wielkopolskim wraz z zespołem negocjatorów, żołnierze 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej, strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Międzyrzeczu oraz polskie i niemieckie medyczne zespoły ratunkowe. Działania służb obserwowali: Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak, I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gorzowie Wlkp. insp. Krzysztof Sidorowicz, Starosta Międzyrzecki Grzegorz Gabryelski, wójtowie i burmistrzowie wszystkich gmin powiatu międzyrzeckiego oraz zaproszeni goście.

Źródło: Komenda Powiatowa Policji w Międzyrzeczu (autorzy: nadkom. Marcin Maludy, sierż. szt. Grzegorz Jaroszewicz, asp. Justyna Łętowska).


Galeria aktualności  Ilość zdjęć:  30

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Jak poprawić celność broni » Czym powinny wyróżniać się latarki taktyczne »
broń konserwacja latarka taktyczna

 


Do czego tak naprawdę służy latarka taktyczna »
latarka taktyczna

 


Gdy ciemność nie jest Twoim sprzymierzeńcem » Wypróbuj smar do ruchomej części broni »
zasilanie smar do pielęgnacji broni

 


Złóż własną broń »
bron składana

 


Bluza taktyczna w roli głównej - obejrzyj film z jej udziałem » Czego nie wiesz o analogowych goglach noktowizyjnych »
bluza taktyczna gogle balistyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »

 


Jaki sprzęt wybierają strzelcy wyborowi » Nie strać celu mimo ciemności »
urzadzenia optyczne oświetlenie taktyczne

 


Uzyskaj licencję Instruktora Sportu Strzeleckiego  »
kurs strzelecki

 


Namierz cel w ciemoności » Wypatrz swojego wroga z odległości »
hydrauliczny wyważacz

 Latarki na karabin -  niewielkie gabarety duża moc - przekonaj się »
latrki na karabin

 


Nie daj się zaskoczyć w ciemności » Spodnie taktyczne na każdą misję »
latarka czołowa spodnie taktyczne

 

Na czym polega specyfika komunikacji w wojsku »

 


Sprzęt do wspinaczki, który zapewni maksimum swobody i bezpieczeństwa » Dobierz wyposażenie na miarę czasów  »
latarki czołowe

 


05/07/2020

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Long Range Mykita 2020

W najbliższy weekend (8-9 sierpnia) na terenie Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych Drawsko odbędzie się VII edycja międzynarodowych zawodów strzeleckich Long Range MYKITA. Organizatorem zmagań są:...

Aktualny numer

2/2020
SPECIAL OPS 2/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Ratownictwo taktyczne
  • - XX lat CBŚP
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni od dekady kształci wybitnych specjalistów z Bezpieczeństwa Wewnętrznego,...

Powstanie Warszawskie 2.0, czyli „kotwica” z hashtagiem

Czy było warto? – to pytanie w ostatnich latach rozliczania naszej historii pada bardzo często w kontekście Powstania Warszawskiego. Jednocześnie...wiecej »
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl