Nie przyjechali zatankować... - ćwiczenia służb na stacji paliw w Międzyrzeczu

 Redakcja  /  06-11-2017
Fot. KPP w Międzyrzeczu

4 listopada, w ramach IX Międzynarodowych Ćwiczeń Zespołów Ratowniczych GREEN MEDline 2017, zrealizowano w Międzyrzeczu dowódczo-sztabowe ćwiczenia zgrywające służb, których scenariusz zakładał napad uzbrojonych przestępców na stację paliw. W wydarzeniu wzięli udział m.in. żołnierze 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej i funkcjonariusze Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji w Gorzowie Wielkopolskim.

Pracę jednej ze stacji paliw w Międzyrzeczu w sobotni poranek zakłóciło wtargnięcie dwóch uzbrojonych w broń długą mężczyzn, którzy wzięli za zakładników osoby z obsługi stacji i przebywających tam w tym czasie klientów. Jeden z terrorystów wziął zakładnika i wyszedł z nim przed stację paliw, otoczonej już przez powiadomione o sytuacji służby, by przedstawić swoje żądania. Jednym z nich było uwolnienie towarzysza napastników, osadzonego w Areszcie Śledczym w Międzyrzeczu, i umożliwienie całej trójce odjechania z miejsca zdarzenia. Rozmowy prowadzili policyjni negocjatorzy.

Zobacz także: Atak terrorystyczny na terminal LNG w Świnoujściu

Niestety, podczas negocjacji zamachowiec zauważył, że kilkanaście osób ucieka z terenu stacji bocznym wyjściem. Mężczyzna otworzył do nich ogień, raniąc kilkanaście z nich. Zakładnikowi, który stał z zamachowcem, udało się uciec, podczas gdy napastnik został zneutralizowany przez strzelca wyborowego z Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji z Gorzowa Wielkopolskiego (dawnej Sekcji Antyterrorystycznej). Równocześnie, antyterroryści weszli na teren stacji paliw, gdzie zneutralizowano drugiego zamachowca. Po dokładnym sprawdzeniu pomieszczeń policjanci wyprowadzili obsługę stacji paliw w miejsce bezpieczne.

Do działania przystąpiły grupy ratownictwa medycznego, które udzieliły pierwszej pomocy poszkodowanym. Jednocześnie, jedna z osób, której udało się uciec zamachowcom, poinformowała policjantów, że na teren stacji paliw przyjechali oni samochodem i zaparkowali go na parkingu bocznym. Grupa rozpoznania minersko-pirotechnicznego przystąpiła do rozpoznania w trakcie, którego w pojeździe znaleziono przedmiot wyglądem przypominający ładunek wybuchowy. Nastąpiło zabezpieczenie ładunku i wywiezienie go z terenu zaistniałego zdarzenia. Po neutralizacji zagrożenia do pracy przystąpiły grupy operacyjno – dochodzeniowe, które prowadziły czynności na miejscu zdarzenia. Ich zadaniem było zabezpieczenie śladów i zebranie materiału dowodowego.

Przeczytaj również: Strzały na lotnisku, czyli ćwiczenia policyjnych antyterrorystów w Pyrzowicach

Celem ćwiczeń było zobrazowanie mechanizmu sytuacji kryzysowej oraz wypróbowanie różnych technik i taktyk podejmowania działań przez służby oraz procedur przez nie wdrażanych. W ćwiczeniu wzięli udział policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Międzyrzeczu, Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji w Gorzowie Wielkopolskim wraz z zespołem negocjatorów, żołnierze 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej, strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Międzyrzeczu oraz polskie i niemieckie medyczne zespoły ratunkowe. Działania służb obserwowali: Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak, I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gorzowie Wlkp. insp. Krzysztof Sidorowicz, Starosta Międzyrzecki Grzegorz Gabryelski, wójtowie i burmistrzowie wszystkich gmin powiatu międzyrzeckiego oraz zaproszeni goście.

Źródło: Komenda Powiatowa Policji w Międzyrzeczu (autorzy: nadkom. Marcin Maludy, sierż. szt. Grzegorz Jaroszewicz, asp. Justyna Łętowska).


Galeria aktualności  Ilość zdjęć:  30

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Co zabrać ze sobą na jesienną wyprawę »
sprzet jesienny

 


 Dostępny już dla Ciebie! Nie tylko dla mundurowych » 

 Poznaj 5 kluczowych zalet latarek taktycznych »


latarka na broń

 


Co jest niezbędne w mundurze komandosa »
buty taktyczne

 


Zostań najbardziej pożądanym absolwentem na świecie »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

uczelnia wojskowa

 

 

 


Jakie możliwości daje Ci szybka wymiana szkieł balistycznych »
okulary balistyczne

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
ubranie taktyczne

 


Dla tych którzy ratują życie » Niezbędnik podróżnika - co warto mieć »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Buty do lasu - które wybrać »
kursy strzeleń
05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Odkryj tajną jednostkę wojskową w latach 1967–1994 zakamuflowaną w koszarach artylerii w dolnośląskim Bolesławcu. Przeczytaj mocne wspomnienia pozbawione politycznej poprawności! (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualny numer

4/2021
SPECIAL OPS 4/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - GEI - Obrońcy Katalonii
  • - Macedońskie Wilki
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl