"Bezpieczeństwo antyterrorystyczne budynków użyteczności publicznej - teoria i praktyka"

patronat medialny SPECIAL OPS
 Redakcja  /  16-10-2017
Fot. mat. organizatora / pixabay.com

Terroryzm jako zjawisko czy narzędzie nie ma praktycznie żadnych ograniczeń. Jak dowodzą ostatnie ataki, jedyne, co jest potrzebne, to odpowiednie miejsce - przestrzeń o dużym natężeniu ruchu, w którym łatwo dosięgnąć ofiary, szybko wywołać panikę (przyczyniającą się do zwiększenia liczby rannych) i rozprzestrzeniać chaos. Obiekty użyteczności publicznej - od centrum handlowych przez biurowce po urzędy czy budynku instytucji, stanowią idealne lokalizacje zarówno dla zorganizowanych grup, jak i "samotnych wilków". Nie jest wymagana nawet broń palna czy ładunki wybuchowe - wystarczy nóż czy rozpędzony pojazd. Pomimo kolejnych ataków na "miękkie obiekty", świadomość zarządzających budynkami użyteczności publicznej nadal pozostawia wiele do życzenia. W odpowiedzi na konieczność poszerzenia wiedzy organizowana jest ogólnopolska konferencja naukowa "Bezpieczeństwo antyterrorystyczne budynków użyteczności publicznej - teoria i praktyka".

Konferencja kierowana jest do przedstawicieli nauki oraz ekspertów zajmujący się tematyką bezpieczeństwa i antyterroryzmu, ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla budynków użyteczności publicznej i do osób zarządzających bezpieczeństwem w budynkach użyteczności publicznej. Mowa tu zwłaszcza o infrastrukturze krytycznej (w tym portach lotniczych, dworcach kolejowych i autobusowych), obiektach podlegających obowiązkowej ochronie, budynkach administracji publicznej, placówkach oświaty i uczelniach wyższych, centrach handlowych, biurowcach i sklepach wielkopowierzchniowych, teatrach, kinach i muzeach czy placówkach bankowych.

Adresatami wydarzenia są także przedstawiciele instytucji bezpieczeństwa narodowego oraz sektor ochrony osób i mienia, a także przedstawiciele sektora prywatnego, zajmujący się sprzedażą lub produkcją urządzeń, sprzętu oraz infrastruktury przydatnej do budowania systemów ochrony antyterrorystycznej w budynkach użyteczności publicznej.

Zobacz także: Miasto – Masa – Masakra, czyli o współczesnych i przyszłych konfliktach

Celem konferencji jest m.in. identyfikacja tendencji rozwoju współczesnych metod i narzędzi zamachów terrorystycznych. Prelegenci poddadzą ocenie podatność obiektów użyteczności publicznej jako celów zamachów terrorystycznych oraz systemowe rozwiązania w zakresie bezpieczeństwa antyterrorystycznego w wybranych kategoriach obiektów użyteczności publicznej (infrastruktura krytyczna, obiekty podlegające obowiązkowej ochronie, obiekty administracji publicznej, obiekty niechronione). Wspólnie będą starali się wypracować wnioski dotyczące możliwości poprawy przygotowania obiektów użyteczności publicznej do minimalizacji skutków zamachów terrorystycznych, biorąc pod uwagę aspekty prawne, społeczne i organizacyjne.

Wśród prelegentów znajdują się eksperci reprezentujący Wyższą Szkołę Policji w Szczytnie, Akademię im. Jana Długosza w Częstochowie, Collegium Civitas, Biuro Ochrony Rządu, Służbę Więzienną, Biuro Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Policji i innych instytucji bezpieczeństwa publicznego.

Polecamy lekturę: „Człowiek z małą bombą”

Obszary tematyczne konferencji:    

1. Natura i zagrożenia współczesnym terroryzmem

 • Metody, formy i narzędzia działania sprawców zamachów terrorystycznych
 • Cele i skutki zamachów terrorystycznych
 • Współczesne zamachy terrorystyczne w obiektach użyteczności publicznej – studium przypadków
 • Społeczna percepcja oraz wiedza ludzi na temat współczesnych zagrożeń (ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń terrorystycznych)

2. Budynki użyteczności publicznej jako cele zamachów terrorystycznych

 • Typologia i charakter obiektów użyteczności publicznej
 • Podatność obiektów użyteczności publicznej na zamachy terrorystyczne
 • Infrastruktura krytyczna jako cel zamachów terrorystycznych
 • Obiekty podlegające obowiązkowej ochronie jako kategoria zagrożona zamachami terrorystycznymi
 • Obiekty administracji publicznej oraz obiekty wojskowe jako potencjalny cel zamachów terrorystycznych
 • Obiekty niepodlegające obowiązkowej ochronie jako szczególnie wrażliwy cel współczesnych terrorystów (np. centra handlowe, hotele, kina, teatry, budynki wysokościowe, dworce kolejowe, szkoły i uczelnie)
 • Czynnik ludzki i społeczne konteksty zjawiska

3. Uwarunkowania prawne, instytucjonalne i społeczne bezpieczeństwa antyterrorystycznego budynków użyteczności publicznej

 • Prawo antyterrorystyczne
 • Znaczenie ochrony przeciwpożarowej w działaniach antyterrorystycznych
 • Instytucje bezpieczeństwa narodowego w ochronie antyterrorystycznej budynków
 • Sektor ochrony osób i mienia w działaniach antyterrorystycznych
 • Zarządzanie bezpieczeństwem w obiektach użyteczności publicznej
 • Architektura miejska w odpowiedzi na zagrożenia zamachami terrorystycznymi
 • Zabezpieczenie techniczne i informatyczne obiektów użyteczności publicznej
 • Wiedza na temat profilaktyki, zachowań ludzi i zarządzania ludźmi w sytuacji  prognoz lub wystąpienia zamachu terrorystycznego

4. Rozwiązania organizacyjne ochrony antyterrorystycznej w wybranych kategoriach budynków użyteczności publicznej

 • Systemowe rozwiązania w zakresie ochrony antyterrorystycznej budynków
 • Specyfika i możliwości ochrony antyterrorystycznej obiektów wojskowych
 • Ochrona antyterrorystyczna zakładów karnych i aresztów śledczych
 • Ochrona antyterrorystyczna infrastruktury krytycznej, obiektów podlegających obowiązkowej ochronie i obiektów administracji publicznej
 • Budowanie ochrony antyterrorystycznej w budynkach niepodlegających obowiązkowej ochronie
 • Pierwsza pomoc i działania ratownicze na miejscu zamachu terrorystycznego
 • Pomoc psychologiczna i wsparcie socjalne po zdarzeniu o charakterze terrorystycznym
 • Opracowywanie planów ochrony i załączników antyterrorystycznych – dobre praktyki
 • Edukacja antyterrorystyczna, formy szkolenia na wypadek ataku terrorystycznego dzieci, młodzieży, dorosłych i osób starszych

Sprawdź szczegóły: Współczesne oblicze zagrożeń terrorystycznych

Tematy przewodnie konferencji zostaną omówione w formie krótkich wystąpień prelegentów. Odbędą się również panele dyskusyjne z udziałem zaproszonych gości specjalnych (naukowców
i ekspertów z wiodących ośrodków naukowych, przedstawicieli służb i sił specjalnych, Policji, Służby Więziennej, Państwowej Straży Pożarnej oraz innych instytucji bezpieczeństwa narodowego) na tematy takie, jak stopień zagrożenia zamachami w obiektach użyteczności publicznej, służby specjalne w zapobieganiu zamachom, działania antyterrorystyczne i kontrterrorystyczne, plany ochrony i załączniki antyterrorystyczne czy zarządzanie bezpieczeństwem w budynkach użyteczności publicznej.

Przewidziano również warsztaty bezpiecznych zachowań w sytuacjach zagrożenia mogących zaistnieć w budynkach użyteczności publicznej, a także wizytację i omówienie systemowych rozwiązań w obszarze bezpieczeństwa w jednym z budynków użyteczności publicznej we Wrocławiu. Konferencję uzupełni prezentacja najnowszego sprzętu i wyposażenia specjalistycznego z obszaru ochrony personalnej i obiektów. Po konferencji zostanie wydana recenzowana publikacja z materiałami.

Dowiedz się więcej: Współczesne oblicze zagrożeń terrorystycznych

Organizatorami są: Zakład Socjologii Edukacji Instytutu Socjologii Uniwersytetu Wrocławskiego, Katedra Kryminologii i Nauk o Bezpieczeństwie Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i firma doradczo-szkoleniowa Safety Project. Konferencję współorganizują: Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie, Wyższa Szkoła Bankowa we Wrocławiu, Komenda Wojewódzka Policji we Wrocławiu, Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej we Wrocławiu i Polskie Towarzystwo Bezpieczeństwa Narodowego. Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Marszałka Województwa Dolnośląskiego - Cezarego Przybylskiego.

Konferencja odbędzie się w dniach 21-22 listopada 2017 r. w Centrum Konferencyjnym Terminal Hotel we Wrocławiu (ul. Rakietowa 33). Szczegóły dostępne są na stronie www.socjologia.uni.wroc.pl/Wydarzenia/AT. Dodatkowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu 531 419 151 (mjr rez. dr inż. Jarosław STELMACH / Safety Project) oraz adresem mailowym: .

Źródło: mat. organizatora.

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Pojazdy elektryczne na niedostępne tereny »

Latarka odporna na wszytko? Przekonaj się »

pojazd elektryczny
latarka na broń

 


Co zabrać ze sobą na jesienną wyprawę »
sprzet jesienny

 


Dostępny już dla Ciebie! Nie tylko dla mundurowych »

Latarka odporna na wszytko? Przekonaj się »


latarka na broń

 


Co jest niezbędne w uzbrojeniu komandosa »
uzbrojenie

 


Zostań najbardziej pożądanym absolwentem na świecie »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

uczelnia wojskowa

 

 

 


 Co sprawia, że ten filtr do wody jest wyjątkowy »

filtry do wody

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
ubranie taktyczne

 


Dla tych którzy ratują życie » Niezbędnik podróżnika - co warto mieć »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Buty do lasu - które wybrać »
kursy strzeleń
05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Odkryj tajną jednostkę wojskową w latach 1967–1994 zakamuflowaną w koszarach artylerii w dolnośląskim Bolesławcu. Przeczytaj mocne wspomnienia pozbawione politycznej poprawności! (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

3 miesiące operacji #SilneWsparcie

Minęło 90 dni jak żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej prowadzą operacją pk. „Silne Wsparcie”. „Lokalizuj – Izoluj – Zabezpiecz – Przekaż” to działania mające na celu wsparcie Straży Granicznej...

Aktualny numer

5/2021
SPECIAL OPS 5/2021
W miesięczniku m.in.:
 • - „Born to fight” MD 530F Cayuse Warrior
 • - Skuteczni razem
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl