Dallas, mamy problem, czyli o wystrzałowych kłopotach SIG Sauera nie tylko w social mediach

 Redakcja  /  21-08-2017
Fot. SIG Sauer

Na przełomie lipca i sierpnia w sieci pojawiły się informacje o niekontrolowanych wystrzałach pistoletu SIG Sauer P320, do których miało dojść przy upadku broni na ziemię i uderzeniu o powierzchnię w tylną część zamka, w związku z czym miało dojść do wycofania pistoletu z użytkowania w Departamencie Policji w Dallas. Sytuacja jest tym bardziej dziwna, że model ten przeszedł rygorystyczne testy choćby podczas przetargu dla Armii USA (programu MHS – Modular Handgun System) oraz przyjęcia do uzbrojenia szeregu instytucji federalnych - FBI czy urzędu ds. Imigracji i Egzekwowania Ceł.

Informacje o niekontrolowanym wystrzale pojawiły się w mediach społecznościowych w dyskusji na jednym z blogów strzeleckich, co było prawdopodobnie efektem „wycieku” wewnętrznej notatki dotyczącej obaw jednego lub kilku funkcjonariuszy odnośnie broni. W notatce znajdowała się również informacja, iż na sytuację SIG Sauer zareagował rozpoczęciem testów broni pod kątem usterki wraz z lokalnym ośrodkiem szkolenia strzeleckiego. Do niekontrolowanego wystrzału miało rzekomo dojść podczas treningu. Dyskusje przeniosły się na kolejne fora, w toku dalszych dywagacji „ustalono”, iż mogło chodzić o Departament Policji w Dallas.

Zobacz również: U.S. Army z nowym pistoletem od SIG Sauera

Ten, w odpowiedzi na plotki, wystosował oświadczenie, w którym poinformował, że nie odnotowano żadnych przypadków niekontrolowanych wystrzałów pistoletu SIG Sauer P320, którego funkcjonariusze mogą używać na równi z oficjalną bronią służbową, czyli modelem P226, przy czym rzeczniczka DPD przyznała, iż z uwagi na względy bezpieczeństwa pistolet został czasowo wycofany. Funkcjonariuszom DPD zasugerowano, aby wrócili do używania P226 lub innej broni z oficjalnie autoryzowanych do czasu wyjaśnienia sytuacji.

Sam SIG Sauer, wyjaśniając sprawę, asekuracyjnie zachęcał posiadaczy modelu do dobrowolnego zgłaszania się do producenta pod kątem sprawdzenia pistoletu, twierdząc jednocześnie, że przy liczbie dziesiątek tysięcy egzemplarzy nie odnotowano żadnych wypadków przypadkowego wystrzały spowodowanego upadkiem. Spekulacje i nadinterpretację napędzał fakt, iż w instrukcji użytkownika znalazła się informacja z rysunkiem, ostrzegająca, iż może dojść do samoczynnego wystrzału w sytuacji gdy broń zostanie upuszczona lub gdy dojdzie do tego w odpowiednich warunkach. SIG Sauer tłumaczył tę informację standardowymi procedurami bezpieczeństwa oraz koniecznością zamieszczenia takiego ostrzeżenia niezależnie od modelu – w instrukcji znalazło się nawet zdanie, iż każda broń, upuszczona, po uderzeniu w ziemię, może wystrzelić ("any firearm may fire if dropped").

Przeczytaj także: "Krzyczące Orły" przetestują armijne pistolety SIG Sauer P320

Ostatecznie, ustalono, iż do Departamentu Policji w Dallas dostarczono nieaktualne egzemplarze instrukcji użytkowania pistoletu, nieodnoszące się do modelu P320. Zamieszczona tam wspomniana ogólna informacja o przypadkowym wystrzale wzbudziła wątpliwości szefostwa DPD, pragnącego wyjaśnić sprawę z producentem – stąd decyzja o zawieszeniu „użytkowania” i notatka, która nigdy nie powinna była opuścić wewnętrznych kanałów komunikacyjnych służb. Stało się jednak inaczej i stąd całe zamieszanie.

Źródło: firearmblog.com, tactical-life.com, guns.com.

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Co jest niezbędne w uzbrojeniu komandosa »
uzbrojenie

 


Na czym polega: monitoring ze sztuczną inteligencją  » Podpowiadamy, jakie urządzenia chronią Twoje informacje »
mobilny monitoring bezpieczna komunikacja

 


Co zabrać ze sobą na zimową wyprawę »
sprzet na zime

 


Dobierz pojazd elektryczny na niedostępne tereny »

Olej w piance? Do czego to służy »

pojazd elektryczny
olej do czyszczenia

 


Dostępny już dla Ciebie! Nie tylko dla mundurowych »

 


Zostań najbardziej pożądanym absolwentem na świecie »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

uczelnia wojskowa

 

 

 


 Co sprawia, że ten filtr do wody jest wyjątkowy »

filtry do wody

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
ubranie taktyczne

 


Dla tych którzy ratują życie » Niezbędnik podróżnika - co warto mieć »
ubrania taktyczne

 


Jakie buty na zimowe wyprawy »
kursy strzeleń
05/07/2020

 


Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Odkryj tajną jednostkę wojskową w latach 1967–1994 zakamuflowaną w koszarach artylerii w dolnośląskim Bolesławcu. Przeczytaj mocne wspomnienia pozbawione politycznej poprawności! (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Aktualny numer

6/2021
SPECIAL OPS 6/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - Master of protection
  • - Bicykle dla specjalsa?
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl