Dallas, mamy problem, czyli o wystrzałowych kłopotach SIG Sauera nie tylko w social mediach

 Redakcja  /  21-08-2017
Fot. SIG Sauer

Na przełomie lipca i sierpnia w sieci pojawiły się informacje o niekontrolowanych wystrzałach pistoletu SIG Sauer P320, do których miało dojść przy upadku broni na ziemię i uderzeniu o powierzchnię w tylną część zamka, w związku z czym miało dojść do wycofania pistoletu z użytkowania w Departamencie Policji w Dallas. Sytuacja jest tym bardziej dziwna, że model ten przeszedł rygorystyczne testy choćby podczas przetargu dla Armii USA (programu MHS – Modular Handgun System) oraz przyjęcia do uzbrojenia szeregu instytucji federalnych - FBI czy urzędu ds. Imigracji i Egzekwowania Ceł.

Informacje o niekontrolowanym wystrzale pojawiły się w mediach społecznościowych w dyskusji na jednym z blogów strzeleckich, co było prawdopodobnie efektem „wycieku” wewnętrznej notatki dotyczącej obaw jednego lub kilku funkcjonariuszy odnośnie broni. W notatce znajdowała się również informacja, iż na sytuację SIG Sauer zareagował rozpoczęciem testów broni pod kątem usterki wraz z lokalnym ośrodkiem szkolenia strzeleckiego. Do niekontrolowanego wystrzału miało rzekomo dojść podczas treningu. Dyskusje przeniosły się na kolejne fora, w toku dalszych dywagacji „ustalono”, iż mogło chodzić o Departament Policji w Dallas.

Zobacz również: U.S. Army z nowym pistoletem od SIG Sauera

Ten, w odpowiedzi na plotki, wystosował oświadczenie, w którym poinformował, że nie odnotowano żadnych przypadków niekontrolowanych wystrzałów pistoletu SIG Sauer P320, którego funkcjonariusze mogą używać na równi z oficjalną bronią służbową, czyli modelem P226, przy czym rzeczniczka DPD przyznała, iż z uwagi na względy bezpieczeństwa pistolet został czasowo wycofany. Funkcjonariuszom DPD zasugerowano, aby wrócili do używania P226 lub innej broni z oficjalnie autoryzowanych do czasu wyjaśnienia sytuacji.

Sam SIG Sauer, wyjaśniając sprawę, asekuracyjnie zachęcał posiadaczy modelu do dobrowolnego zgłaszania się do producenta pod kątem sprawdzenia pistoletu, twierdząc jednocześnie, że przy liczbie dziesiątek tysięcy egzemplarzy nie odnotowano żadnych wypadków przypadkowego wystrzały spowodowanego upadkiem. Spekulacje i nadinterpretację napędzał fakt, iż w instrukcji użytkownika znalazła się informacja z rysunkiem, ostrzegająca, iż może dojść do samoczynnego wystrzału w sytuacji gdy broń zostanie upuszczona lub gdy dojdzie do tego w odpowiednich warunkach. SIG Sauer tłumaczył tę informację standardowymi procedurami bezpieczeństwa oraz koniecznością zamieszczenia takiego ostrzeżenia niezależnie od modelu – w instrukcji znalazło się nawet zdanie, iż każda broń, upuszczona, po uderzeniu w ziemię, może wystrzelić ("any firearm may fire if dropped").

Przeczytaj także: "Krzyczące Orły" przetestują armijne pistolety SIG Sauer P320

Ostatecznie, ustalono, iż do Departamentu Policji w Dallas dostarczono nieaktualne egzemplarze instrukcji użytkowania pistoletu, nieodnoszące się do modelu P320. Zamieszczona tam wspomniana ogólna informacja o przypadkowym wystrzale wzbudziła wątpliwości szefostwa DPD, pragnącego wyjaśnić sprawę z producentem – stąd decyzja o zawieszeniu „użytkowania” i notatka, która nigdy nie powinna była opuścić wewnętrznych kanałów komunikacyjnych służb. Stało się jednak inaczej i stąd całe zamieszanie.

Źródło: firearmblog.com, tactical-life.com, guns.com.

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


100% byczej skóry »

  


Poznaj 5 kluczowych zalet latarek taktycznych, które Cię nie zawiodą »
latarka mactronic

 


Poznaj 1 sposób na ochronę Twojego smartphona »

Dla kogo latarka taktyczna z UV »


latarka taktyczna

 


Rajd po trudnym terenie?  Dobierz pojazd »
pojazdy wojskowe

 


Na czym polega przewaga butów taktycznych »

Jesteś aktywnym strzelcem? Gdzie zaspokoisz swoje potrzeby »


ubranie taktyczne

 


Kto chroni statki handlowe »

 


Jakie parametry liczą się w goglach noktowizyjnych »

Wybierz sprzęt bushcraft  »

noktowizja

sprzet bushcraft
Jakie funkcje powinny mieć latarki czołowe »
latarki czołowe

 


Jakich butów nie porzucisz w akcji »

W ciemności przyda się pewne źródło zasilania »


sprzet logistyczny

 


5 kluczowych zalet butów taktycznych »
buty wojskowe

 Jak poprawić celność broni »  Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
broń konserwacja zegarki taktyczne

 


Dobierz buty do swojego hobby »
buty taktyczne

 Uzyskaj licencję Instruktora Sportu Strzeleckiego » Prosty sposób na wzmocnienie celności »
zasilanie latrki na karabin

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Spodnie taktyczne na każdą misję »
latarka czołowa spodnie taktyczne

 

 


05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen policja ulica
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Pozycja opracowana dla snajperów, strzelców wyborowych, sportowych strzelców długodystansowych oraz myśliwych (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

CBŚP i olsztyński SPKP w akcji przeciwko pseudokibicom

Rezultatem śledztwa prowadzonego przez olsztyńskie CBŚP i Prokuraturę jest kolejne uderzenie w gang powiązany z pseudokibicami jednego z klubów sportowych. Podczas akcji policjanci zatrzymali...

Aktualny numer

2/2021
SPECIAL OPS 2/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - 60 lat JW4101
  • - Morska ochrona statków - robota dla komandosa
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni od dekady kształci wybitnych specjalistów z Bezpieczeństwa Wewnętrznego,...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl