XIII Bieg Katorżnika - relacja prosto z trasy

 SGO Gdańsk  /  14-08-2017
Fot. Iwa / SGO Gdańsk

„Katuje, upadla i miesza z błotem” - taki właśnie jest Bieg Katorżnika, który odbył się już po raz trzynasty w Lublińcu-Kokotek, w tym roku 12 sierpnia. Bieg zdecydowanie wyjątkowy, uznawany za najbardziej ekstremalny w Polsce, organizowany od lat przez Wojskowy Klub Biegacza Meta i Jednostkę Wojskową Komandosów przy współpracy z Nadleśnictwem Lubliniec i 5 pułkiem chemicznym Tarnowskie Góry.

W ramach Biegu Katorżnika w bieżącym roku rozegranych zostało siedem startów, cztery fale mężczyzn, po dla jednej kobiet, VIP i dziennikarzy, drużyn oraz babci i dziadków. Ponadto, odbyły się również biegi dla najmłodszych, natomiast w przeddzień - ok. godz. 22:00, rozpoczęła się tzw. Ucieczka Zakładników, której formułę już po raz drugi stworzyło Stowarzyszenie Żołnierzy Wojsk Specjalnych "GRUPA RAPTOR”

Przeczytaj także: XII Bieg Katorżnika - oczami, nogami i rękoma SGO Gdańsk

Z roku na rok zainteresowanie Biegiem Katorżnika wzrasta. Pomimo morderczego wysiłku, jaki kosztuje zawodników pokonanie trasy biegu, wśród startujących są i tacy, którzy pamiętają pierwszą jego edycję, a z roku na roku zwiększa się rzesza nowicjuszy, chcących sprawdzić swoje możliwości. Większość uczestników, mówi że za rok już nie wróci, ale dobrze wiemy to z własnego doświadczenia, że ten bieg uzależnia i z niecierpliwością, jak inni, oczekujemy otwarcia zapisów uruchamianych na początku roku. A żeby się zapisać, trzeba mieć iście sprinterskie tempo, gdyż listy startowe zapełniają się momentalnie.

Organizator, jak co roku, i tym razem nie zawiódł uczestników biegu. Tak, jak w ubiegłych latach, jego trasa przebiegała wokół Jeziora Posmyk w Lublińcu - Kokotek, zahaczając o Staw Kokotek II, a ponadto podczas tej edycji została wydłużona o kolejny zbiornik wodny Staw Kokotek I, licząc tym samym około 13 kilometrów. Charakterystyka trasy w porównaniu do ubiegłych edycji nie uległa zmianie. Start, jak i meta ponownie umiejscowione były na plaży przed Ośrodkiem Silesiana, a sama trasa obejmowała przeprawę przez wody wymienionych zbiorników, bagna, błota, rowy melioracyjne, strumienie, trzęsawiska i zarośla. Organizator iście mistrzowsko wykorzystał to, co dała mu natura, ograniczając do minimum sztuczne przeszkody, korzystając natomiast w pełni z mnogości tych naturalnych. Tym razem dodatkowo pomogła w tym pogoda, gdyż burza, która przeszła w noc poprzedzającą start, powaliła wiele drzew na wyznaczonej już trasie biegu. Najlepszym pokonanie trasy zajęło ok 2,5 godziny, zaś ostatnia kobieta, jak i mężczyzna, którzy ukończyli bieg uczynili to w prawie 8 godzin.

Sprawdź szczegóły: Górsko-morskie zmagania biegowe, czyli WARRIORS RUN 2017

Jak podaje organizator, w biegu udział wzięło 1424 zawodników, gdzie zapisanych było 1661, a ukończyło go 1395. Poza Polakami, na starcie można było spotkać obywateli Niemiec, Węgrów, Austriaków i Wielkiej Brytanii. Na starcie biegu pojawiał się po raz kolejny generał dywizji Wojska Polskiego Roman Polko wraz ze swoją córką, która brała udział w jednym z biegów dla najmłodszych. Zwycięzca jednego z biegów indywidualnych, po niespełna pół godziny, wystartował w biegu drużynowym – Biegu Galernika. Inny z zawodników, utytułowany w licznych biegach organizowanych przez WKB Meta Lubliniec, wielokrotny zwycięzca Maratonu Komandosa, zwycięzca rozgrywanej po raz pierwszy w tym roku Setki Komandosa, triumfator biegów zaliczających się do szlemów komandoskich, o których pisaliśmy w minionym roku, plutonowy Artur Pelo z 7 Brygady Obrony Wybrzeża w Lęborku, dystans Biegu Katorżnika pokonał w pełnym umundurowaniu polowym, w tym część trasy na boso, gubiąc wojskowe obuwie w jednym z bagien. Pomimo tego, ukończył swoją serię biegu na wysokiej 4 pozycji.

Dla pierwszych trzech miejsc organizator zapewnił, jak co roku, „Złotą Podkowę Katorżnika” i nagrody rzeczowe, zawodnikom na miejscach od 4 do 6 - „Srebrną Podkowę Katorżnika”, od 7 do 9 „Brązową Podkowę Katorżnika”, zaś kolejnym, wszystkim którzy ukończyli bieg -  „Żeliwną Podkowę Katorżnika”. Niezależnie od podków, które otrzymał każdy, na pamiątkę uczestnicy zabrali ze sobą liczne zranienia, otarcia i stłuczenia, które przez dłuższy okres przypominać im będą o tym, co udało się osiągnąć, a chyba nie musimy przekonywać, że ukończenie tego katorżniczego biegu jest nie lada wyzwaniem.

Dowiedz się więcej: Finał Warriors Run - relacja SGO Gdańsk

Każdego, kto chce się o tym przekonać, zachęcamy do śledzenia strony organizatora, biegu oraz fanpage'u, gdzie na bieżąco zamieszczane są informacje dotyczące kolejnej edycji i startu zapisów. Pamiętajcie ponadto, że - jak zapewnia organizator: "zwycięzcy każdego z biegów otrzymują także prestiż i sławę na cały świat”. :)

Dla Specjalnych Grup Operacyjnych, Bieg Katorżnika ponownie był pasmem sukcesów. Po raz drugi Danger z SGO WORT, po pechowym 4. miejscu w ubiegłym roku, stanął na najwyższym stopniu podium w swojej fali, wygrywając ją przysłowiowym rzutem na taśmę – to była walka dosłownie do ostatniej przeszkody. Debiutujący Kurs z SGO Gdańsk zajął 5. miejsce, tracąc niewiele do podium, ale - jak już zapowiedział - za rok wróci do Kokotka po złoto. Iwa, również z Gdańska, po zdobyciu w ubiegłym roku brązu, tym razem do Trójmiasta wróciła ze srebrną podkową za zajęcie szóstego miejsca. Udany debiut mają za sobą Yakuza z Gdańska oraz Fizyk i Stevo z SGO Śląsk, którzy ukończyli bieg z dobrym czasem, zachęcając do startu za rok. My tam na pewno będziemy, a wy?  

Galeria aktualności  Ilość zdjęć:  18

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

KURS INSTRUKTOR SPORTU STRZELECKIEGO PZSS »
kurs strzelectwa

100% byczej skóry »

Czy wiesz, jaka jest ulubiona latarka straży granicznej oraz myśliwych? 


Jakie parametry liczą się w goglach noktowizyjnych »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

noktowizja

sprzet bushcraft

 


Poznaj 1 sposób na ochronę Twojego smartphona »

Dla kogo latarka taktyczna z UV »


latarka taktyczna

 


Wyprawa po trudnym terenie?  Dobierz sprzęt »
biwak

 


Na czym polega przewaga butów taktycznych »

Jesteś aktywnym strzelcem? Gdzie zaspokoisz swoje potrzeby »


ubranie taktyczne

 


Kto chroni statki handlowe »

 


Jakie parametry liczą się w goglach noktowizyjnych »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

noktowizja

sprzet bushcraft

 


Jakie funkcje powinny mieć latarki czołowe »
latarki czołowe

 


Jakich butów nie porzucisz w akcji »

5 kluczowych zalet butów taktycznych »


 


 


Jak poprawić celność broni »  Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
broń konserwacja zegarki taktyczne

 


Dobierz buty do swojego hobby »
buty taktyczne

 Uzyskaj licencję Instruktora Sportu Strzeleckiego » Prosty sposób na wzmocnienie celności »
zasilanie latrki na karabin

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 

 


05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen policja ulica
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Pozycja opracowana dla snajperów, strzelców wyborowych, sportowych strzelców długodystansowych oraz myśliwych (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Team Leader Academy – kurs przywództwa w WOT

Bycie dobrym liderem - to niełatwe zadanie, to ciężka praca, która wymaga umiejętności podejmowania ryzykownych decyzji i odwagi. Cenną lekcję przywództwa dostali żołnierze z państw NATO podczas...

17. promocji na 17. urodziny Kolby

Już od siedemnastu lat jesteśmy z Wami, wspierając Was wszystkich w realizowaniu hobby związanego z outdoorem, strzelectwem oraz myślistwem. Bez względu na to, czy jesteś strzelcem, turystą,...

Aktualny numer

3/2021
SPECIAL OPS 3/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - 15 lat CBA
  • - Filipińscy Strzelcy śmierci
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni od dekady kształci wybitnych specjalistów z Bezpieczeństwa Wewnętrznego,...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl