Szkolenie dotyczące zagrożeń CBRN w ramach projektu 8464 MITREL

 Redakcja  /  05-06-2017
Fot. Polska Policja / BOA KGP

Na przełomie maja i czerwca br. zrealizowano szkolenie dla funkcjonariuszy o specjalizacji minersko-pirotechnicznej, poruszającej problematykę zagrożeń CBRN (chemicznych, biologicznych, radiacyjnych i nuklearnych). Przedsięwzięcie sfinansowano ze środków Unii Europejskiej w ramach projektu 8464 MITREL.

Przedmiotowy projekt dotyczy międzynarodowego programu treningowego w zakresie zapobiegania i likwidowania skutków emisji materiałów CBRN (ang. chemical, biological, radiological and nuclear) w kontekście zagrożeń terrorystycznych.

Zobacz także: Szkolenie negocjatorów Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu

Szkolenie, zrealizowane w dniach 29 maja - 2 czerwca, to owoc wieloletniej współpracy Biura Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji z Instytutem Chemii Przemysłowej w Warszawie (liderem projektu Mitrel) - dzięki zaangażowaniu obu stron, funkcjonariusze Policji, Straży Granicznej i Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego otrzymali zaproszenie do bezpłatnego udziału w szkoleniu (organizator w ramach środków finansowych projektu pokrył koszty zakwaterowania i wyżywienia funkcjonariuszy delegowanych z poza Warszawy). W przedsięwzięcie zaangażowano również Policję niemiecką. W gronie obserwatorów znaleźli się min. przedstawiciele Prokuratury Krajowej oraz Służby Celno Skarbowej. Całość zajęć prowadzono w oparciu o infrastrukturę szkoleniowo-dydaktyczną Wojskowego Instytutu Chemii i Radiometrii oraz Instytutu Chemii Przemysłowej.

Szkolenie zrealizowano w odpowiedzi na rosnące zainteresowanie terrorystów nabywaniem i używaniem toksycznych chemikaliów, materiałów biologicznych i radiologicznych w celu stworzenia "brudnej bomby" - połączenia materiałów CBRN z improwizowanym urządzeniem wybuchowym. Likwidacja takiego zagrożenia wymaga specjalistycznej wiedzy w zakresie metod zapobiegania i ochrony podczas jego likwidacji oraz gotowości wielu służb do reagowania w takiej sytuacji kryzysowej. Celem szkolenia było zatem zwiększenie umiejętności postępowania wobec zagrożenia terrorystycznego CBRN przez wyspecjalizowane jednostki działające na rzecz bezpieczeństwa wewnętrznego kraju, a także współdziałanie ze służbami ratowniczymi i innymi uczestnikami akcji na scenie incydentu terrorystycznego oraz wybrane aspekty współdziałania międzynarodowego.

Przeczytaj również: ATHOS 2016 - ćwiczenia Grupy ATLAS

Przedsięwzięcie realizowane w ramach przedmiotowego projektu 8464 MITREL jest dodatkowym działaniem, wpisującym się w usprawnienie krajowego sytemu reagowania na zagrożenia terrorystyczne CBRN i dotyczy następujących priorytetów „Narodowego Programu Antyterrorystycznego na lata 2015-2019”:

  • Priorytetu nr 10 dot. usprawnienie zasad współdziałania i zarządzania czynnościami na miejscu zdarzenia o charakterze terrorystycznym w przypadku użycia czynnika CBRN.
  • Priorytetu nr 25 dot. usprawnienia zasad koordynacji i współdziałania w zabezpieczeniu antyterrorystycznym istotnych spotkań i konferencji o charakterze międzynarodowym oraz imprez masowych, w tym w odniesieniu do zagrożeń CBRN.

Źródło: BOA KGP (za pośrednictwem portalu policja.pl)

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Co zabrać ze sobą na jesienną wyprawę »
sprzet jesienny

 


Dostępny już dla Ciebie! Nie tylko dla mundurowych »

Latarka odporna na wszytko? Przekonaj się »


latarka na broń

 


Co jest niezbędne w uzbrojeniu komandosa »
uzbrojenie

 


Zostań najbardziej pożądanym absolwentem na świecie »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

uczelnia wojskowa

 

 

 


 Co sprawia, że ten filtr do wody jest wyjątkowy »

filtry do wody

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
ubranie taktyczne

 


Dla tych którzy ratują życie » Niezbędnik podróżnika - co warto mieć »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Buty do lasu - które wybrać »
kursy strzeleń
05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Odkryj tajną jednostkę wojskową w latach 1967–1994 zakamuflowaną w koszarach artylerii w dolnośląskim Bolesławcu. Przeczytaj mocne wspomnienia pozbawione politycznej poprawności! (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Aktualny numer

5/2021
SPECIAL OPS 5/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - „Born to fight” MD 530F Cayuse Warrior
  • - Skuteczni razem
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl