Atak na szkołę - ćwiczenia zgrywające zielonogórskiej Policji

 Redakcja  /  21-05-2017
Fot. KMP Zielona Góra

Liceum Ogólnokształcące w Czerwieńsku stało się miejscem ćwiczeń zgrywających służb, doskonalących swoje umiejętności na wypadek wystąpienia sytuacji kryzysowej. Scenariusz warsztatów przewidywał atak terrorystyczny dwójki uzbrojonych napastników, którzy zastrzelili kilkoro uczniów, ,a następnie wzięli zakładników, barykadując się w szkole.

Zamaskowani i uzbrojeni w broń maszynową mężczyźni podjechali pod szkołę, otworzyli ogień przed wejściem, a następnie udali się do wnętrza budynku, strzelając w kierunku znajdujących się na korytarzach uczniów. Dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Zielonej Górze otrzymał powiadomienie od świadka zdarzenia, dodatkowo do dyżurnego zadzwoniła także jedna z uczennic, uwięziona przez terrorystów w szkole, i opowiedziała o wtargnięciu uzbrojonych napastników, którzy strzelali do jej kolegów i koleżanek. Na miejsce zostały wysłane służby, które potwierdziły, że z obiektu dochodzą strzały.

Zobacz także: "Edukacja antyterrorystyczna", czyli ćwiczenia zgrywające służb w szkole

Poinformowany o zdarzeniu Komendant Miejski Policji w Zielonej Górze, w związku z wystąpieniem sytuacji kryzysowej o charakterze terrorystycznym, zarządził rozpoczęcie akcji policyjnej. Jednocześnie do działań skierowane zostały: Nieetatowa Grupa Realizacyjna KMP w Zielonej Górze i Samodzielny Pododdział Antyterrorystyczny Policji z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp. Ponadto, na miejsce przyjechali funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej i ratownik medyczny z 4 Zielonogórskiego Pułku Przeciwlotniczego w Czerwieńsku oraz funkcjonariusz Straży Gminnej.

Funkcjonariusze ewakuowali osoby z sąsiadujących zabudowań, zanalizowali zebrane informacje o napastnikach i sytuacji w szkole, teren został odgrodzony. Do akcji wkroczyli antyterroryści z NGR i SPAP, którzy po wymianie ognia unieszkodliwili napastników i uwolnili przetrzymywanych przez nich zakładników - uczniów i nauczycieli. Osobom rannym została udzielona pomoc medyczna.

Przeczytaj również: Atak na akademię - ćwiczenia zgrywające służb

Celem ćwiczeń było doskonalenie umiejętności praktycznych funkcjonariuszy w nie zaangażowanych, sprawdzenie realności założeń przyjętych w dokumentach planistycznych, jak również umiejętności organizacyjnych i merytorycznych osób funkcyjnych oraz policjantów biorących udział w ćwiczeniu. Jednym z celów było także sprawdzenie organizacji pracy sztabu dla dowodzących akcją, doskonalenie procesu zbierania, przetwarzania i obiegu informacji, doskonalenie umiejętności oceny sytuacji i wyciągania trafnych wniosków, a także sprawdzenie umiejętności praktycznych osób biorących udział w ćwiczeniu, jak również posiadanej wiedzy teoretycznej funkcjonariuszy biorących w nim udział. Najważniejszym zadaniem było jednak określenie i skorygowanie ewentualnych błędów oraz wypracowanie nowych rozwiązań systemowych zmierzających do poprawy skuteczności podejmowanych przez Policję działań w razie zaistnienia takiej lub podobnej sytuacji kryzysowej.

Warsztaty zakończyła narada podsumowująca ich przebieg - obserwatorzy, jak i bezpośredni uczestnicy wymienili swoje uwagi i spostrzeżenia dotyczące możliwości poprawy działania w obliczu dostrzeżonych błędów. Dodatkowo, nauczyciele i uczniowie liceum dowiedzieli się, jak powinna wyglądać ich reakcja na podobne zdarzenia, a następnie współdziałanie i powiadomienie policji, a później ewakuacja.

Dowiedz się więcej: Atak terrorystyczny na szkołę, czyli ćwiczenia i pokaz z udziałem SAT Radom

Liceum Ogólnokształcące w Czerwieńsku prowadzi klasy o profilach policyjnym, wojskowym i strażackim, a ponadto już od wielu lat współpracuje z Komendą Miejską Policji w Zielonej Górze. Na potrzeby ćwiczenia, uczniowie pod nadzorem nauczycieli, samodzielnie wykonali charakteryzację dla siebie – imitacje ran i postrzałów.

Źródło: KMP w Zielonej Górze (autor: nadkom. Małgorzata Stanisławska).

Galeria aktualności  Ilość zdjęć:  6

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Pojazdy elektryczne na niedostępne tereny »

Latarka odporna na wszytko? Przekonaj się »

pojazd elektryczny
latarka na broń

 


Co zabrać ze sobą na jesienną wyprawę »
sprzet jesienny

 


Dostępny już dla Ciebie! Nie tylko dla mundurowych »

Latarka odporna na wszytko? Przekonaj się »


latarka na broń

 


Co jest niezbędne w uzbrojeniu komandosa »
uzbrojenie

 


Zostań najbardziej pożądanym absolwentem na świecie »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

uczelnia wojskowa

 

 

 


 Co sprawia, że ten filtr do wody jest wyjątkowy »

filtry do wody

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
ubranie taktyczne

 


Dla tych którzy ratują życie » Niezbędnik podróżnika - co warto mieć »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Buty do lasu - które wybrać »
kursy strzeleń
05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Odkryj tajną jednostkę wojskową w latach 1967–1994 zakamuflowaną w koszarach artylerii w dolnośląskim Bolesławcu. Przeczytaj mocne wspomnienia pozbawione politycznej poprawności! (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Pojazdy Żmija rozpoczynają służbę w Wojsku Polskim

We wtorek, 7 grudnia br. szef MON spotkał się z żołnierzami, którzy realizują zadania na polsko-białoruskiej granicy oraz przekazał pierwszą partię pojazdów dalekiego rozpoznania.

Aktualny numer

5/2021
SPECIAL OPS 5/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - „Born to fight” MD 530F Cayuse Warrior
  • - Skuteczni razem
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl