Dzień Weterana i Akcja Krwiodawstwa Wojskowego "W boju i potrzebie krwi nie szczędząc..."

patronat medialny SPECIAL OPS
 Redakcja  /  20-05-2017
Fot. mat. prasowe organizatora

29 maja już po raz szósty będziemy obchodzić Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa z centralnymi obchodami w Giżycku. Wojskowe Kluby HDK organizują z tej okazji ogólnopolską kampanię pod hasłem: "W BOJU I POTRZEBIE KRWI NIE SZCZĘDZĄC…". Akcje honorowego krwiodawstwa mają na celu złożenie hołdu wszystkim kobietom i mężczyznom, którzy uczestniczyli, uczestniczą i będą uczestniczyć w operacjach pokojowych ONZ i działaniach poza granicami Polski, oraz aby uczcić pamięć tych, którzy w sprawie pokoju oddali życie. Poprzez tę akcję organizatorzy pragną również wpłynąć na świadomość Polaków o potrzebie wsparcia oraz szacunku szczególnie dla rannych i poszkodowanych weteranów.

Pomysłodawcami i koordynatorami Wojskowej Kampanii Krwiodawstwa są żołnierze zawodowi z różnych stron Polski, prezesi Klubów HDK PCK, którzy postanowili zamienić swoje zwykłe akcje w coś ogólnopolskiego i wpływającego bardziej na świadomość Polaków. Są nimi: st. chor. Sebastian Jaszak z 9. Brygady Kawalerii Pancernej w Braniewie, st. sierż. Grzegorz Skakowski z .1 batalionu strzelców podhalańskich z Rzeszowa oraz plut. Robert Kowalewski z Centrum Łączności i Informatyki w Zegrzu, prezes najpotężniejszego Klubu HDK w Polsce Klubu HDK PCK Legion, który - po zapoznaniu się z pomysłem kolegów, napisał plan kampanii oraz stworzył wszelkie potrzebne grafiki: plakat i okazjonalny certyfikat.

Przeczytaj również: Miejsce wojska w społeczeństwie

Kampania uzyskała Honorowych Patronów, który postanowili wesprzeć szczytną inicjatywę. Są nimi: Przewodniczący Krajowej Rady HDK PCK – Sławomir Kaczyński wraz z Radą, Marszałek Warmii i Mazur – Gustaw Marek Brzezin, Burmistrz Miasta Giżycko –  Wojciech Karol Iwaszkiewicz

Kampania rozpoczęła się według planu z początkiem maja, a pierwszą z zaplanowanych akcji zorganizował Wojskowy Klub HDK PCK przy 9. Brygadzie Kawalerii Pancernej w Braniewie. Ponadto akcje odbyły się w Oławie, Gdyni oraz dwie w Zegrzu i Białobrzegach. Łącznie, w pięciu wspomnianych akcjach oddano 163 jednostki krwi, tj. 73,350 ml krwi. Dotychczas w kampanię „W boju i potrzebie krwi nie szczędząc…” zaangażowało się kilkadziesiąt klubów i instytucji - nie tylko wojskowych. W okresie trwania kampanii zostanie przeprowadzonych ponad 40 akcji krwiodawstwa w różnych miejscowościach, a przedsięwzięcia związane z akcją odbędą się w wielu garnizonach, zaś centralne uroczystości w tym roku zostaną zorganizowane w Giżycku w ramach obchodów Dnia Weterana Działań Poza Granicami Państwa w dniach 27-28 maja.

Zobacz także: Brytyjscy weterani w obiektywie Bryana Adamsa – wystawa WOUNDED w Polsce

Główna część kampanii to cykl akcji w tygodniu poprzedzającym Dzień Weterana, które odbędą się w ośmiu oddziałach Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Olsztynie oraz podczas centralnych obchodów.

Akcji krwiodawstwa w Giżycku towarzyszyć będzie specjalna wystawa nawiązująca tytułem do hasła kampanii. Wystawa przedstawia sylwetki 10-ciu weteranów – krwiodawców, którzy oprócz służby poza granicami państwa oddają honorowo krew, często będąc liderami wśród znajomych, żołnierzy czy nawet społeczności w swoim regionie, kierując Wojskowymi Klubami HDK oraz angażując się w działalność społeczną.

Do akcji dołączyły i wciąż dołączają w głównej mierze kluby i jednostki wojskowe gdzie kluby nie działają, ale też kluby HDK innych służb mundurowych, Jednostki Strzeleckie i cywilne Kluby HDK. Nie sposób wymienić wszystkie lokalizacje, ale akcje są zaplanowane między innymi w Radomiu, Szczecinie, Wrocławiu, Bartoszycach, Sandomierzu, Przemyślu czy Chojnicach i Stargardzie. Kampanię zakończą akcje w Rzeszowie i Międzyrzeczu 12 czerwca.

Dowiedz się więcej: Polsko-amerykańska współpraca dla weteranów

Wszyscy uczestnicy kampanii otrzymają dedykowane certyfikaty potwierdzające udział w akcji oraz okolicznościową pieczątkę wbijaną do legitymacji honorowego dawcy krwi, a dzięki Dowództwu Garnizonu Warszawa organizatorzy przekażą dodatkowo pierwszą publikację dotyczącą działalności Wojskowych Klubów HDK w Polsce.

Organizatorzy zaplanowali także inne działania i atrakcje. Z akcją związany konkurs: zadanie polega na wykonaniu grafiki, zdjęcia lub nagraniu krótkiego filmiku związanego z oddawaniem krwi, wojskiem, nawiązującego bezpośrednio do kampanii. Właśnie zakończył się pierwszy z sześciu etapów. Nagrody za wykonanie zadania trafiły do autorów najciekawszych pomysłów.

W przyszłości pomysłodawcy projektu chcą, aby akcja stała się cykliczna, oczekują też zacieśnienia współpracy i poszerzenia działań wojskowych klubów HDK działających w jednostkach
i instytucjach resortu obrony narodowej.

Szczegółowe informacje znajdują się na profilu akcji w serwisie Facebook: www.facebook.com/Wojskowe-Krwiodawstwo-233330150462182 oraz w wydarzeniu: www.facebook.com/events/653843738159216.

Źródło: materiały prasowe.


Galeria aktualności  Ilość zdjęć:  8

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

KURS INSTRUKTOR SPORTU STRZELECKIEGO PZSS »
kurs strzelectwa

100% byczej skóry »

Dopasuj latarkę do rodzaju broni »


latarka na broń

 


Jakie parametry liczą się w goglach noktowizyjnych »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

noktowizja

sprzet bushcraft

 


Poznaj 1 sposób na ochronę Twojego smartphona »

Dla kogo latarka taktyczna z UV »


latarka taktyczna

 


Wyprawa po trudnym terenie?  Dobierz sprzęt »
biwak

 


Na czym polega przewaga butów taktycznych »

Jesteś aktywnym strzelcem? Gdzie zaspokoisz swoje potrzeby »


ubranie taktyczne

 


Kto chroni statki handlowe »

 


Jakie parametry liczą się w goglach noktowizyjnych »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

noktowizja

sprzet bushcraft

 


Jakie funkcje powinny mieć latarki czołowe »
latarki czołowe

 


Jakich butów nie porzucisz w akcji »

5 kluczowych zalet butów taktycznych »


 


 


Jak poprawić celność broni »  Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
broń konserwacja zegarki taktyczne

 


Dobierz buty do swojego hobby »
buty taktyczne

 Uzyskaj licencję Instruktora Sportu Strzeleckiego » Prosty sposób na wzmocnienie celności »
zasilanie latrki na karabin

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 

 


05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen policja ulica
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Pozycja opracowana dla snajperów, strzelców wyborowych, sportowych strzelców długodystansowych oraz myśliwych (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Raz w roku taki skok

27 lipca nad Jeziorem Żywieckim ponad 100 spadochroniarzy 6 Brygady Powietrznodesantowej wykonało desant do wody. Jak co roku skoki prowadzono ze śmigłowca W-3W Sokół z 25 Brygady Kawalerii...

17. promocji na 17. urodziny Kolby

Już od siedemnastu lat jesteśmy z Wami, wspierając Was wszystkich w realizowaniu hobby związanego z outdoorem, strzelectwem oraz myślistwem. Bez względu na to, czy jesteś strzelcem, turystą,...

Aktualny numer

3/2021
SPECIAL OPS 3/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - 15 lat CBA
  • - Filipińscy Strzelcy śmierci
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni od dekady kształci wybitnych specjalistów z Bezpieczeństwa Wewnętrznego,...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl