Od ponad 63 lat żołnierze Wojska Polskiego uczestniczą w misjach i operacjach wojskowych poza granicami państwa. 120 oddało w nich swoje życie, a ponad tysiąc odniosło rany i inne obrażenia. Potrzeba zapewnienia im właściwej pomocy oraz otoczenia opieką rodzin poległych, spowodowała powołanie w grudniu 2014 r. przez Ministra Obrony Narodowej - Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa.
Zobacz także: Polsko-amerykańska współpraca dla weteranów
Centrum Weterana jest nie tylko miejscem, w którym weterani oraz rodziny poległych mogą uzyskać konkretną pomoc, ale także miejscem, w którym przechowuje się i kultywuje pamięć o uczestnikach tych działań i ich dokonaniach. Są one integralną częścią tradycji Polskiego Oręża. Niezwykle ważną funkcją Centrum Weterana jest również szeroko rozumiana edukacja społeczeństwa w zakresie konieczności uczestnictwa Wojska Polskiego w misjach zagranicznych.
Tysiące Polaków, corocznie odwiedzających Centrum Weterana, ma możliwość poznać historię misji, zadania, jakie wykonywali polscy żołnierze, obejrzeć pamiątki zgromadzone w Sali Tradycji i porozmawiać z weteranami. Skwer Pamięci z Pomnikiem Poległych i znajdująca się za nim ściana, na której umieszczono tabliczki z nazwiskami poległych i zmarłych, jest miejscem, w którym Polacy mogą oddać honory tym żołnierzom, którzy swoje życie złożyli w służbie Ojczyzny. Miejsce to pozwala zrobić, co oznaczają słowa "Szacunek i Wsparcie Weteranom Działań Poza Granicami Państwa".
Przeczytaj również: Brytyjscy weterani w obiektywie Bryana Adamsa – wystawa WOUNDED w Polsce
Obchodzony po raz szósty Dzień Weterana Działań Poza Granicami Państwa stał się okazją do organizacji specjalnej akcji edukacyjnej i uświadamiającej rolę i historię polskich żołnierzy w misjach zagranicznych. Ogólnopolska kampania nosi nazwę "W BOJU I POTRZEBIE KRWI NIE SZCZĘDZĄC..." i organizują ją Wojskowe Kluby HDK we współpracy z Klubami cywilnymi - ich zamiarem jest cykliczna organizacja akcji w kolejnych latach w różnych częściach naszego kraju, w zależności od miejsca centralnych obchodów Dnia Weterana.
Akcja honorowego krwiodawstwa ma na celu złożenie hołdu wszystkim żołnierzom, kobietom i mężczyznom, którzy uczestniczyli, uczestniczą i będą uczestniczyć w operacjach pokojowych oraz działaniach poza granicami państwa, oraz uczczenie pamięć tych, którzy w sprawie pokoju oddali życie. Poprzez kampanię, organizatorzy pragną, wpłynąć na świadomość Polaków o potrzebie wsparcia oraz szacunku dla weteranów. Założeniem kampanii jest także poinformowanie i dotarcie do jak największego
grona z tematyką dotyczącą Wojska Polskiego, Dnia Weterana oraz idei
Honorowego Krwiodawstwa.
Obejrzyj zdjęcia: Zamknięcie wystawy "Polskie Wojska Specjalne" w Centrum Weterana
Przedsięwzięcia związane z kampanią odbędą się w maju i w czerwcu w garnizonach i innych miejscach w całej Polsce, a centralne uroczystości w tym roku odbędą się w Giżycku w dniach 27-28 maja, którym towarzyszyć będzie specjalna wystawa nawiązująca tytułem do hasła kampanii. Ekspozycja przedstawi sylwetki dziesięciu weteranów – krwiodawców, którzy oprócz służby poza granicami państwa, oddają honorowo krew, często będąc liderami wśród znajomych, żołnierzy czy nawet społeczności w swoim regionie i kierując Wojskowymi Klubami HDK czy angażując się w działalność społeczną.
Z akcją związany jest również konkurs: zadanie polega na wykonaniu grafiki, zdjęcia lub nagraniu krótkiego filmiku związanego z oddawaniem krwi, wojskiem, nawiązującego bezpośrednio do kampanii.
Szczegółowe informacje znajdują się na profilu akcji w serwisie Facebook: www.facebook.com/Wojskowe-Krwiodawstwo-233330150462182 orazw wydarzeniu: www.facebook.com/events/653843738159216.
Źródło: materiały organizatorów.