Operacja Weller 7 - 73. rocznica zrzutu Cichociemnych

 Redakcja  /  13-04-2017
Fot. mat. organizatora

Miniony 2016 rok okrzyknięto rokiem "Cichociemnych" - nie bez powodu, bo 75 lat wcześniej, w nocy z 15 na 16 lutego 1941 r., pod Dębowcem, odbył się pierwszy zrzut spadochronowy Cichociemnych. Choć 2016 już za nami, to nie oznacza to, że obchody kolejnych rocznic są mniej ważne. Historia i pamięć są nadal kultywowane. Przykładem tego są organizowane po raz kolejny obchody rocznicy operacji Weller 7 (8-9 kwietnia 1944 r.), które w tym roku odbędą się 23 kwietnia w Grabowie nad Pilicą.

Na obchody 73. rocznicy Operacji Weller 7 zapraszają: Jednostka Wojskowa GROM, Komenda Główna Policji, Biuro Historii i Tradycji Policji Komendy Głównej Policji, Nadleśnictwo Dobieszyn, Związek Polskich Spadochroniarzy, Zespół Szkół w Grabowie nad Pilicą, Wytwórnia Filmów Fabularnych i Dokumentalnych oraz Fundacja im. Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej.

Dowiedz się więcej: Cichociemni 1941-2016.

Uroczystości 73. rocznicy zrzutu odbędą się w Grabowie nad Pilicą 23 kwietnia br. O godzinie 10:00 zostaną złożone kwiaty pod płytą przy Gminie Grabów. Na godzinę 11:00 zaplanowano rozpoczęcie uroczystości w Paprotni: mszy świętej polowej, realizację programu przygotowanego przez uczniów, wystąpienia gości. O 13:30 będzie można zobaczyć skok spadochroniarzy. Zakończenie obchodów zaplanowane jest na godzinę 15:00. 


* * * Krótki rys historyczny * * *

W zabezpieczeniu zrzutu Cichociemnych, zrealizowanego w nocy z 8 na 9 kwietnia 1944 r., znanego pod nazwą operacji Weller 7, brało udział około 80 żołnierzy, 50 z nich ubezpieczało teren, a pozostali zajmowali się zrzutowiskiem. W ramach operacji z lotniska Campo Cassale koło Brindisi we Włoszech wystartował Consolidated Liberator B - 24J 1 CF nr fabr. 42-64062, oznaczenie RAF BZ965 „S” z załogą: kpt. Kazimierz Wünsche (nawigator – dowódca), kpt. Zbigniew Szostak (pierwszy pilot), ppor. Jacek Błocki (drugi pilot), chor. Stanisław Malczyk (strzelec), st. sierż. Józef Witek (radiooperator), st. sierż. Stanisław Jarecki (strzelec), sierż. Stanisław Wileniec (mechanik)  oraz XXXVII ekipa spadochroniarzy - Cichociemny mjr dypl. Jan Kamieński "Cozaś" - szef Oddziału III operacyjno-szkoleniowego Komendy Głównej AK, Cichociemny ppor. Tadeusz Kobyliński "Hiena", Cichociemny por. Tadeusz Starzyński "Ślepowron", a także ppor. Wiktor Karamać "Kabel" - Kurier Delegatury Rządu na Kraj.

Dodatkowo zrzucono kilkanaście zasobników i paczek z umundurowaniem, bronią, materiałami wybuchowymi, złotem i pieniędzmi na potrzeby Komendy Głównej AK i Komendy Obwodu Kozienice. Skoczkowie zabrali ze sobą również wielkanocne pisanki, jako że wylądowali w kraju w Wielkanoc. Odebraniem zrzutu zajęli się żołnierze AK Obwodu Kozienice z Placówek Trzebień i Grabów nad Pilicą pod dowództwem kpt. Romana Siwka „Heleny".

Źródło: mat. organizatora / arch. redakcji.

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Gdy ciemność nie jest Twoim sprzymierzeńcem » Wypróbuj smar do ruchomej części broni »
zasilanie smar do pielęgnacji broni

 


Cieszą się popularnością na całym świecice! Dlaczego? »

 


Bluza taktyczna w roli głównej - obejrzyj film z jej udziałem » Czego nie wiesz o binokularze noktowizyjnym »
bluza taktyczna gogle balistyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »

 


Jaką broń wybierają strzelcy wyborowi » Nie strać celu mimo ciemności »
bron palna oświetlenie taktyczne

 


Uzyskaj licencję Instruktora Sportu Strzeleckiego  »
kurs strzelecki

 


Namierz cel w ciemoności » Wypatrz swojego wroga z odległości »
hydrauliczny wyważacz

Spodnie taktyczne - zachowaj swobodę w najtrudniejszej sytuacji »
spodnie taktyczne

 


Nie daj się zaskoczyć w ciemności » Spodnie taktyczne na każdą misję »
latarka czołowa bluza taktyczna

 

Na czym polega specyfika komunikacji w wojsku »

 


Sprzęt do wspinaczki, który zapewni maksimum swobody i bezpieczeństwa » Dobierz wyposażenie na miarę czasów  »
latarki czołowe

 


05/07/2020Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Trening medyczny w PKW UNIFIL

„Im więcej potu na ćwiczeniach, tym mniej krwi w boju.” To zdanie, które zna każdy żołnierz Wojska Polskiego. Bez właściwego i profesjonalnego treningu nie osiągnie się celu operacyjnego w realnym...

Aktualny numer

2/2020
SPECIAL OPS 2/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Ratownictwo taktyczne
  • - XX lat CBŚP
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni od dekady kształci wybitnych specjalistów z Bezpieczeństwa Wewnętrznego,...

Powstanie Warszawskie 2.0, czyli „kotwica” z hashtagiem

Czy było warto? – to pytanie w ostatnich latach rozliczania naszej historii pada bardzo często w kontekście Powstania Warszawskiego. Jednocześnie...wiecej »
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl