Międzynarodowe ćwiczenia "Feniks"

 Redakcja  /  28-03-2017
FENIKS - ćwiczenia służb Grupy Wyszehradzkiej.
FENIKS - ćwiczenia służb Grupy Wyszehradzkiej. Fot. KWP Katowice

Marklowice Górne, tuż przy granicy polsko-czeskiej, stały się miejscem międzynarodowych ćwiczeń jednostek policji Grupy Wyszehradzkiej. Współdziałanie służb sprawdzono w ramach scenariusza, który zakładał pościg transgraniczny i odbicie zakładników przetrzymywanych w budynku.

Pierwsza część ćwiczeń rozpoczęła się na terenie Republiki Czeskiej - tamtejsi policjanci podjęli pościg za przestępcami trudniącymi się handlem ludźmi. Jako że kierunek ucieczki sprawców wskazywał, że mogą oni opuścić terytorium Czech, o pościgu powiadomiona został strona polska - zaalarmowano nadgraniczne jednostki, które wystawiły punkty obserwacyjno-meldunkowe. Kiedy przestępcy przekroczyli granicę, do ścigających ich czeskich funkcjonariuszy dołączyli polscy policjanci. Ustawiwszy policyjne posterunki w odpowiednich miejscach, służby skierowały uciekający pojazd do strefy izolacji, gdzie w punkcie kontrolno-blokadowym przestępcy zostali zatrzymani (samochód unieruchomiła kolczatka).

Zobacz także: Avanti! Idziemy na... ćwiczenia! - czyli wspólny trening antyterrorystów i Straży Granicznej w galerii handlowej

Drugi epizod był połączony tematycznie - zadanie funkcjonariuszy polegało na uwolnieniu z jednego z punktów przerzutowych osób przetrzymywanych i przewożonych do niewolniczej pracy. Zakładnicy znajdowali się w budynku na czas ćwiczeń udostępnionym przez Ochotniczą Straż Pożarną w Marklowicach Górnych. Po ustaleniu, gdzie przetrzymywani są zakładnicy, cały obszar został otoczony policyjnym kordonem w ramach "strefy zero".  Do pracy przystąpili policyjni negocjatorzy. Nawiązali oni kontakt z przestępcami i dążyli do uwolnienia przetrzymywanych przez nich osób, jak i poddania się samych sprawców. W związku z faktem, że nagle w budynku padł  strzał, podjęta została decyzja o siłowym wejściu do środka. Już w czasie trwania negocjacji na pozycjach wyjściowych czekali policyjni antyterroryści, a strzelcy wyborowi zajęli swoje stanowiska. Po komendzie do szturmu, jedynie kilka sekund zajęło trzem zespołom bojowym wejście do budynku, obezwładnienie napastników oraz uwolnienie zakładników.

Przeczytaj również: IV Zawody Taktyczno-Strzeleckie Wydziałów Zabezpieczenia Działań Straży Granicznej

Wszystkie policyjne czynności odbywały się pod okiem obserwatorów, zarówno z kraju, jak i z zagranicy, którzy po zakończeniu epizodu drugiego zebrali się i sformułowali swoje spostrzeżenia i uwagi. Przebieg ćwiczenia pozwolił również na przetestowanie różnych wariantów współpracy międzynarodowej oraz współdziałania różnych jednostek policji, a także na wysunięcie cennych uwag w trakcie odprawy podsumowującej, umożliwiających udoskonalenie policyjnych działań w sytuacjach kryzysowych.

Kierownikiem ćwiczenia "Feniks" był I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach insp. Roman Rabsztyn. Uczestniczył w nich również Dyrektor Głównego Sztabu Policji KGP insp. Grzegorz Baczyński, a działaniami kierował Komendant Powiatowy Policji w Cieszynie mł.insp. Jacek Bąk. Zaangażowano znaczne siły policyjne z Komendy Wojewódzkiej Policji, Komendy w Cieszynie, Samodzielnego Pododdziału Prewencji w Bielsku-Białej, Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego w Katowicach i innych jednostek. Ćwiczenie obserwowali zaproszeni goście, miedzy innymi Wicewojewoda Śląski - Mariusz Trepka, Starosta Powiatu Cieszyńskiego - Janusz Król, i Wójt Gminy Zebrzydowice - Andrzej Kondziołka.

Sprawdź szczegóły: Strzały na lotnisku, czyli ćwiczenia policyjnych antyterrorystów w Pyrzowicach

Z relacją filmową z ćwiczeń można zapoznać się tutaj.

Źródło: Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach.

Galeria aktualności  Ilość zdjęć:  3

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Co zabrać ze sobą na jesienną wyprawę »
sprzet jesienny

 


 Dostępny już dla Ciebie! Nie tylko dla mundurowych » 

 Poznaj 5 kluczowych zalet latarek taktycznych »


latarka na broń

 


Co jest niezbędne w mundurze komandosa »
buty taktyczne

 


Zostań najbardziej pożądanym absolwentem na świecie »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

uczelnia wojskowa

 

 

 


Jakie możliwości daje Ci szybka wymiana szkieł balistycznych »
okulary balistyczne

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
ubranie taktyczne

 


Dla tych którzy ratują życie » Niezbędnik podróżnika - co warto mieć »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Buty do lasu - które wybrać »
kursy strzeleń
05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Odkryj tajną jednostkę wojskową w latach 1967–1994 zakamuflowaną w koszarach artylerii w dolnośląskim Bolesławcu. Przeczytaj mocne wspomnienia pozbawione politycznej poprawności! (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Byli komandosi szkolą instruktorów 16 DBOT

Kolejna grupa żołnierzy 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej, rozpoczęła intensywny kurs instruktorsko-metodyczny pod okiem byłych komandosów z jednostek Wojsk Specjalnych. Na obiektach...

Aktualny numer

4/2021
SPECIAL OPS 4/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - GEI - Obrońcy Katalonii
  • - Macedońskie Wilki
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl