Polska. Z wizytą w Gdyni przebywał niemiecki okręt rozpoznawczy

 MD  /  14-03-2017

Z kilkudniową kurtuazyjną wizytą w porcie w Gdyni przebywał niemiecki okręt rozpoznawczy „Oste” (A52) typu 423. Okręt przybył do Gdyni 10 marca i zacumował na terenie portu handlowego przy Nabrzeżu Czeskim jego wizyta trwała do niedzieli.  

„Oste” to okręt rozpoznawczy typu 423, którego podstawowym zadaniem jest gromadzenie i wstępna analiza wszelkich emisji sygnałów elektromagnetycznych (radiowych, radarowych) oraz hydroakustycznych. Dokonuje także obserwacji i dokumentuje aktywność jednostek morskich i powietrznych znajdujących się w sferze zainteresowań. W marynarce wojennej Niemiec służy od 30 czerwca 1988 roku. Długość statku o wyporności 2375 t wynosi 83,5 m, natomiast szerokość to 14,60 m, zanurzenie 4,18 m. Statek obsługuje 36 marynarzy oraz około 40 specjalistów z zakresu rozpoznania. Napędzany jest za pomocą dwóch silników wysokoprężnych mających moc 4400 KM a także dwóch silników elektrycznych o mocy 380 KM cichego napędu. Silniki zapewniają prędkość 21 węzłów oraz zasięg 5000 mil morskich. 

W niemieckiej flocie pływają trzy okręty typu „Oste” w składzie 1. Dywizjonu Okrętów Podwodnych i bazują w Eckernförde.               

Okręty rozpoznawcze NATO nasiliły swoją działalność na Bałtyku po aneksji Krymu przez Rosję oraz po działaniach zbrojnych na wschodzie Ukrainy. Poprzednio służbę rozpoznawczą na Bałtyku prowadziły polskie okręty. W chwili zwiększonej aktywności okrętów rozpoznawczych państw NATO na Bałtyku coraz częściej zawijają one do polskich portów w celu dokonania drobnych napraw, uzupełnienia zapasów czy też na czas odpoczynku załogi.   

Jesienią ubiegłego roku zawitał do Gdyni okręt rozpoznania radioelektronicznego „Dupuy de Lôme” (A 759), a obecnie niemiecki okręt tej klasy A52. Do niedawno łatwiej było zobaczyć te okręty na Morzu Śródziemnym, niż na Morzu Bałtyckim.

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Co zabrać ze sobą na jesienną wyprawę »
sprzet jesienny

 


Dostępny już dla Ciebie! Nie tylko dla mundurowych »

Latarka odporna na wszytko? Przekonaj się »


latarka na broń

 


Co jest niezbędne w mundurze komandosa »
buty taktyczne

 


Zostań najbardziej pożądanym absolwentem na świecie »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

uczelnia wojskowa

 

 

 


 Co sprawia, że ten filtr do wody jest wyjątkowy »

filtry do wody

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
ubranie taktyczne

 


Dla tych którzy ratują życie » Niezbędnik podróżnika - co warto mieć »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Buty do lasu - które wybrać »
kursy strzeleń
05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Odkryj tajną jednostkę wojskową w latach 1967–1994 zakamuflowaną w koszarach artylerii w dolnośląskim Bolesławcu. Przeczytaj mocne wspomnienia pozbawione politycznej poprawności! (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Policjanci na misji w Kosowie wyróżnieni medalami

I Zastępca Komendanta Głównego Policji, nadinsp. Dariusz Augustyniak przewodniczył delegacji Policji podczas wizyty w polskim Kontyngencie Policyjnym w Kosowie. W trakcie jej trwania odznaczono...

Aktualny numer

5/2021
SPECIAL OPS 5/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - „Born to fight” MD 530F Cayuse Warrior
  • - Skuteczni razem
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl