Wystrzelenie pocisku samosterującego powietrze-ziemia ASMP-A (Air-Sol Moyenne-Portée – Amélioré) odbyło się 14 lutego br. Myśliwiec wielozadaniowy Rafale-M należący do francuskiej marynarki wojennej wystrzelił nieuzbrojony pocisk. W trakcie długodystansowego lotu samolotu trwającego około 4 godzin przetestowane zostały różne warianty. Dokonano w jego trakcie tankowania myśliwca w powietrzu, wykonano próbę penetracji obszaru podczas lotu na małej wysokości zgodnej z profilem terenu oraz odpalenie precyzyjnego pocisku ASMP. Wystrzelenie pocisku odbyło się na obszarze centrum testowego rakiet DGA. Próba odbyła się w ramach sprawdzania możliwości nuklearnego odstraszania przez Francję i miała na celu potwierdzenie osiągnięcia zdolności przez samolot Rafale-M do wykonania misji związanej z atakiem nuklearnym.
Pocisk samosterujący powietrze-ziemia ASMP-A jest przeznaczony do wykonania uderzenia z użyciem broni jądrowej. Naprowadzanie pocisku odbywa się bezwładnościowo. Pocisk lecący z prędkością Mach 3 może osiągnąć cel w odległości 500-600 km od miejsca wystrzelenia. Moc uzbrojonej głowicy termojądrowej wynosi 300 kiloton.
Próby z wystrzeleniem pocisku ASMP-A przez myśliwiec wielozadaniowy Rafale –M związane są z wycofywaniem z francuskiego lotnictwa samolotów Mirage 2000N. Mirage mogły przenosić łącznie 54 pociski ASMP starszej wersji. Samoloty Mirage 2000N będą sukcesywnie wycofywane od 2018 roku i mają je zastąpić myśliwce Rafale.
Pociski ASMP-A zostały zintegrowane z oprogramowaniem bojowym samolotu Rafale od standardu F3. Docelowo 180 samolotów tego typu będzie mogło wystrzeliwać pociski tego typu. Wśród nich będą 63 dwumiejscowe Rafale B, 69 jednomiejscowych Rafale C i 48 morskich Rafale M. W standardzie F3 samoloty posiadają pełne możliwości wykonywania zadań myśliwskich i uderzeniowych. Wynika z integracji sensorów w tym radiolokatora RBE2, stacji optoelektronicznej OSF, systemu samoobrony Spectra oraz taktycznego łącza danych.