Arabia Saudyjska posiada pierwszy samolot F-15SA

 MD  /  28-01-2017

Pierwszy samolot myśliwsko-szturmowy czwartej generacji F-15 SA został dostarczony do Arabii Saudyjskiej. Jest to początek realizacji kontraktu zawartego w 2011 roku na dostarczenie Królewskim Saudyjskim Siłom Powietrznym 84 samolotów tego typu przez firmę Boeing.

Kontrakt zawarty w 2011 roku pomiędzy Arabią Saudyjską a koncernem Boeing przewiduje dostarczenie Królewskim Saudyjskim Siłom Powietrznym 84 maszyn F-15SA, modernizację 70samolotów F-15S do wyższego standardu oraz bogatego pakietu uzbrojenia i wyposażenia dodatkowego. Wartość kontraktu, który ma być zrealizowany do końca 2019 roku, opiewa na kwotę prawie 30 mld USD. Zgodnie z umową amerykańscy specjaliści zmodernizują także 70 saudyjskich myśliwców F-15S do standardu F-15SA. Te samoloty Arabia Saudyjska otrzymała od USA w latach 1996- 1998.

Oprócz samolotów F-15SA oraz modernizacji maszyn F-15S kontrakt zawiera zapisy na dostawę uzbrojenia. W jego ramach Arabia Saudyjska otrzyma m.in. kilka tysięcy bomb kierowanych i niekierowanych różnych typów, 300 sztuk rakiet powietrze-powietrze AIM-9X oraz 500 sztuk AIM-120C/7. Zostanie dostarczonych 400 sztuk rakiet przeciwokrętowych AGN-84 Block II Harpoon, 600 pocisków przeciwradiolokacyjnych AGM-88B HARM, 193 zasobniki celownicze LANTIRN i 10 zasobników rozpoznawczych DB-110. Armia Arabii Saudyjskiej otrzyma także zestawy szkoleniowe bomb i rakiet powietrze-powietrze. Samoloty F-15SA otrzymają różnego rodzaju uzbrojenie bojowe, w tym m.in. 973 bomby szybujące AGM-154C JSOW, 650 pocisków AGM-84H, 400 rakiet przeciwokrętowych AGM-84L Harpoon Block II oraz 1000 małych bomb GBU-39/B Small Diameter Bomb (SDB).

Myśliwce szturmowe F-15SA mają na wyposażeniu bardzo nowoczesną awionikę oraz systemy ostrzegania. Bezpieczeństwo załodze zapewniają m.in. radar AESA Raytheon APG-63(V)3, cyfrowe urządzenia walki elektronicznej oraz układ ostrzegający o odpalonych pociskach rakietowych (DEWS/CMWS). Czujnik termolokacyjny (IRST) umożliwia przeszukiwanie przestrzeni i śledzenie celów. W kabinie znajduje się także tzw. "szklany kokpit" .Samoloty napędzane są silnikami General Electric F-1110 GE-129.

Arabia Saudyjska użytkuje myśliwce z rodziny F-15 już od 1981 roku. Wykorzystywane były w wielu operacjach, m.in. w operacji „Pustynna Burza” w Zatoce Perskiej w 1991 roku, na terenie Jemenu w 2009 roku oraz w walkach przeciwko rebeliantom Huti w ramach Operacji Decisive Storm od 2015 roku. Od 2014 roku samoloty F-15S biorą udział w operacji przeciwko islamistów z Państwa Islamskiego w Syrii.

Samoloty rodziny F-15 w różnych wersjach zamówił ostatnio Katar, który zakupi 72 samoloty F-15E Strike Eagle w wersji F-15QA za kwotę 21 mld USA. W posiadaniu tego typu maszyn w tamtym rejonie świata jest Turcja. 

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Co zabrać ze sobą na jesienną wyprawę »
sprzet jesienny

 


 Dostępny już dla Ciebie! Nie tylko dla mundurowych » 

 Poznaj 5 kluczowych zalet latarek taktycznych »


latarka na broń

 


Co jest niezbędne w mundurze komandosa »
buty taktyczne

 


Zostań najbardziej pożądanym absolwentem na świecie »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

uczelnia wojskowa

 

 

 


Jakie możliwości daje Ci szybka wymiana szkieł balistycznych »
okulary balistyczne

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
ubranie taktyczne

 


Dla tych którzy ratują życie » Niezbędnik podróżnika - co warto mieć »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Buty do lasu - które wybrać »
kursy strzeleń
05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Odkryj tajną jednostkę wojskową w latach 1967–1994 zakamuflowaną w koszarach artylerii w dolnośląskim Bolesławcu. Przeczytaj mocne wspomnienia pozbawione politycznej poprawności! (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Wspólne szkolenie JWK z GOPR

W ostatnich dniach odbyło się wspólne szkolenie naszych żołnierzy z K9 wraz z Podkomisją Psów Ratowniczych GOPR, w miejscach idealnym do ćwiczeń – w kopalni węgla kamiennego, kopalni uranu oraz...

Aktualny numer

4/2021
SPECIAL OPS 4/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - GEI - Obrońcy Katalonii
  • - Macedońskie Wilki
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl