Arabia Saudyjska posiada pierwszy samolot F-15SA

 MD  /  28-01-2017

Pierwszy samolot myśliwsko-szturmowy czwartej generacji F-15 SA został dostarczony do Arabii Saudyjskiej. Jest to początek realizacji kontraktu zawartego w 2011 roku na dostarczenie Królewskim Saudyjskim Siłom Powietrznym 84 samolotów tego typu przez firmę Boeing.

Kontrakt zawarty w 2011 roku pomiędzy Arabią Saudyjską a koncernem Boeing przewiduje dostarczenie Królewskim Saudyjskim Siłom Powietrznym 84 maszyn F-15SA, modernizację 70samolotów F-15S do wyższego standardu oraz bogatego pakietu uzbrojenia i wyposażenia dodatkowego. Wartość kontraktu, który ma być zrealizowany do końca 2019 roku, opiewa na kwotę prawie 30 mld USD. Zgodnie z umową amerykańscy specjaliści zmodernizują także 70 saudyjskich myśliwców F-15S do standardu F-15SA. Te samoloty Arabia Saudyjska otrzymała od USA w latach 1996- 1998.

Oprócz samolotów F-15SA oraz modernizacji maszyn F-15S kontrakt zawiera zapisy na dostawę uzbrojenia. W jego ramach Arabia Saudyjska otrzyma m.in. kilka tysięcy bomb kierowanych i niekierowanych różnych typów, 300 sztuk rakiet powietrze-powietrze AIM-9X oraz 500 sztuk AIM-120C/7. Zostanie dostarczonych 400 sztuk rakiet przeciwokrętowych AGN-84 Block II Harpoon, 600 pocisków przeciwradiolokacyjnych AGM-88B HARM, 193 zasobniki celownicze LANTIRN i 10 zasobników rozpoznawczych DB-110. Armia Arabii Saudyjskiej otrzyma także zestawy szkoleniowe bomb i rakiet powietrze-powietrze. Samoloty F-15SA otrzymają różnego rodzaju uzbrojenie bojowe, w tym m.in. 973 bomby szybujące AGM-154C JSOW, 650 pocisków AGM-84H, 400 rakiet przeciwokrętowych AGM-84L Harpoon Block II oraz 1000 małych bomb GBU-39/B Small Diameter Bomb (SDB).

Myśliwce szturmowe F-15SA mają na wyposażeniu bardzo nowoczesną awionikę oraz systemy ostrzegania. Bezpieczeństwo załodze zapewniają m.in. radar AESA Raytheon APG-63(V)3, cyfrowe urządzenia walki elektronicznej oraz układ ostrzegający o odpalonych pociskach rakietowych (DEWS/CMWS). Czujnik termolokacyjny (IRST) umożliwia przeszukiwanie przestrzeni i śledzenie celów. W kabinie znajduje się także tzw. "szklany kokpit" .Samoloty napędzane są silnikami General Electric F-1110 GE-129.

Arabia Saudyjska użytkuje myśliwce z rodziny F-15 już od 1981 roku. Wykorzystywane były w wielu operacjach, m.in. w operacji „Pustynna Burza” w Zatoce Perskiej w 1991 roku, na terenie Jemenu w 2009 roku oraz w walkach przeciwko rebeliantom Huti w ramach Operacji Decisive Storm od 2015 roku. Od 2014 roku samoloty F-15S biorą udział w operacji przeciwko islamistów z Państwa Islamskiego w Syrii.

Samoloty rodziny F-15 w różnych wersjach zamówił ostatnio Katar, który zakupi 72 samoloty F-15E Strike Eagle w wersji F-15QA za kwotę 21 mld USA. W posiadaniu tego typu maszyn w tamtym rejonie świata jest Turcja. 

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Jak poprawić celność broni » Czym powinny wyróżniać się latarki taktyczne »
broń konserwacja latarka taktyczna

 


Do czego tak naprawdę służy latarka taktyczna »
latarka taktyczna

 


Gdy ciemność nie jest Twoim sprzymierzeńcem » Wypróbuj smar do ruchomej części broni »
zasilanie smar do pielęgnacji broni

 


Złóż własną broń »
bron składana

 


Bluza taktyczna sprawdzona w boju - czym może Cię zaskoczyć » Czego nie wiesz o analogowych goglach noktowizyjnych »
bluza taktyczna gogle balistyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »

 


Jaki sprzęt wybierają strzelcy wyborowi » Nie strać celu w ciemności »
urzadzenia optyczne oświetlenie taktyczne

 


Uzyskaj licencję Instruktora Sportu Strzeleckiego  »
kurs strzelecki

 


Wyposaż się w sprzęt do pracy w trudnych warunkach » Wypatrz swojego wroga z odległości »
hydrauliczny wyważacz

Latarki na karabin -  niewielkie gabarety duża moc - przekonaj się »
latrki na karabin

 


Jak ułatwić szybkie przemieszczanie w mroku » Spodnie taktyczne na każdą misję »
latarka czołowa spodnie taktyczne

 

Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku »

 


Sprzęt do wspinaczki, który zapewni maksimum swobody i bezpieczeństwa » Dobierz wyposażenie na miarę sytuacji »
latarki czołowe

 


05/07/2020

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

125. STS US Army ćwiczy nowe sposoby nurkowania

Nie ma sensu pływać pod wodą na terytorium wroga w zwykłym sprzęcie do nurkowania, ponieważ przeciwnicy mogą zauważyć bąbelki wychodzące z wody. Dlatego członkowie 125. Dywizjonu Taktyki Specjalnej...

Aktualny numer

3/2020
SPECIAL OPS 3/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - 30 lat JW GROM
  • - OSŻW z Warszawy
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni od dekady kształci wybitnych specjalistów z Bezpieczeństwa Wewnętrznego,...

Powstanie Warszawskie 2.0, czyli „kotwica” z hashtagiem

Czy było warto? – to pytanie w ostatnich latach rozliczania naszej historii pada bardzo często w kontekście Powstania Warszawskiego. Jednocześnie...wiecej »
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl