Chiny sprzedadzą Tajlandii sprzęt wojskowy i okręty podwodne

 MD  /  16-01-2017

Chiny oraz Tajlandia wzmocnią współpracę militarną i woskową między obydwoma państwami. W 2017 roku planowany jest przez Tajlandię zakup w Chinach okrętu podwodnego S26T oraz czołgów VT-4 – poinformował dowódca tajlandzkiej armii gen. Chalermchai Sittisat  

Dalsze zacieśnienie współpracy militarnej i wojskowej między obydwiema stronami spowodowany jest opóźnieniem w dostawach do Tajlandii przez stronę ukraińską czołgów T-84 Opłot a także wstrzymaniem dostaw sprzętu przez USA. Amerykanie wstrzymali dostawy po puczu, który dokonał się w Tajlandii w 2014 roku. Kolejnym powodem zakupów uzbrojenia w Chinach jest jego konkurencyjna cena w stosunku cen zachodniego sprzętu – powiedział gen. Chalermchai Sittisat. 

Początkowo Tajlandia zamierzała kupić od Ukrainy 49 czołgów T-84 Opłot. Kontrakt na ich zakup opiewał na kwotę 200 mln dolarów amerykańskich. Po wstępnych testach Ukraińcy dostarczyli w 2014 roku 5 pierwszych czołgów. W sumie do końca 2016 roku do Tajlandii dotarło zaledwie 20 maszyn, co spowodowało renegocjację kontraktu oraz konieczność dostarczenia pozostałych czołgów do października 2017 roku. Pozostałą część kontraktu Tajlandia postanowiła unieważnić.

Unieważnienie kontraktu ze stroną ukraińską spowodowało podpisanie przez Tajlandię w 2016 roku umowy na zakup 28 czołgów VT-4 w Chinach oraz dostarczenie ich w roku 2017. Planowane jest także podpisanie w bieżącym roku podpisanie kontraktu na zakup kolejnych 200 chińskich czołgów oraz okrętu podwodnego S26T. Wartość zakupu okrętu szacuje się na kwotę ok.337,5 mln dolarów. W dalszej perspektywie Tajlandia planuje zakupić jeszcze dwa kolejne okręty tego typu.   

Chińczycy w ramach swojej strategii planują umożliwić Tajlandii licencyjną produkcję transporterów opancerzonych, broni oraz innych zaawansowanych systemów uzbrojenia. Zakupy chińskiego sprzętu wiążą się z mniejszymi wydatkami niż za sprzęt zachodni czy nie zawsze pewny, (jeżeli chodzi o terminowość dostaw) sprzęt z Ukrainy. Korzyść jest obopólna: Tajlandia otrzyma możliwość zakupu tańszego sprzętu wojskowego a Chiny zapewnią sobie kolejny rynek zbytu.

Według generała Chalermchai Sittisat Tajlandia ma zamiar rozwijać swój nowoczesny przemysł zbrojeniowy i produkować coraz bardziej nowoczesny sprzęt i uzbrojenie. Armia Tajlandii nie ogranicza się do zakupu sprzętu wojskowego na Ukrainie czy w Chinach. Brak możliwości zakupu w USA rekompensują sobie zakupami dokonywanymi między innymi we Francji czy Wielkiej Brytanii.   

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Gdy ciemność nie jest Twoim sprzymierzeńcem » Wypróbuj smar do ruchomej części broni »
zasilanie smar do pielęgnacji broni

 


Cieszą się popularnością na całym świecice! Dlaczego? »

 


Bluza taktyczna w roli głównej - obejrzyj film z jej udziałem » Czego nie wiesz o binokularze noktowizyjnym »
bluza taktyczna gogle balistyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »

 


Jaką broń wybierają strzelcy wyborowi » Nie strać celu mimo ciemności »
bron palna oświetlenie taktyczne

 


Uzyskaj licencję Instruktora Sportu Strzeleckiego  »
kurs strzelecki

 


Namierz cel w ciemoności » Wypatrz swojego wroga z odległości »
hydrauliczny wyważacz

Spodnie taktyczne - zachowaj swobodę w najtrudniejszej sytuacji »
spodnie taktyczne

 


Nie daj się zaskoczyć w ciemności » Spodnie taktyczne na każdą misję »
latarka czołowa bluza taktyczna

 

Na czym polega specyfika komunikacji w wojsku »

 


Sprzęt do wspinaczki, który zapewni maksimum swobody i bezpieczeństwa » Dobierz wyposażenie na miarę czasów  »
latarki czołowe

 


05/07/2020Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Wsparcie dla SAS

W związku z małą liczbą kandydatów spełniających wysokie wymagania rekrutacyjne brytyjskiego 22. Pułku Special Air Service oraz niemalejącym zaangażowaniem tej formacji w operacje na świecie...

Aktualny numer

2/2020
SPECIAL OPS 2/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Ratownictwo taktyczne
  • - XX lat CBŚP
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni od dekady kształci wybitnych specjalistów z Bezpieczeństwa Wewnętrznego,...

Powstanie Warszawskie 2.0, czyli „kotwica” z hashtagiem

Czy było warto? – to pytanie w ostatnich latach rozliczania naszej historii pada bardzo często w kontekście Powstania Warszawskiego. Jednocześnie...wiecej »
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl