Chiny sprzedadzą Tajlandii sprzęt wojskowy i okręty podwodne

 MD  /  16-01-2017

Chiny oraz Tajlandia wzmocnią współpracę militarną i woskową między obydwoma państwami. W 2017 roku planowany jest przez Tajlandię zakup w Chinach okrętu podwodnego S26T oraz czołgów VT-4 – poinformował dowódca tajlandzkiej armii gen. Chalermchai Sittisat  

Dalsze zacieśnienie współpracy militarnej i wojskowej między obydwiema stronami spowodowany jest opóźnieniem w dostawach do Tajlandii przez stronę ukraińską czołgów T-84 Opłot a także wstrzymaniem dostaw sprzętu przez USA. Amerykanie wstrzymali dostawy po puczu, który dokonał się w Tajlandii w 2014 roku. Kolejnym powodem zakupów uzbrojenia w Chinach jest jego konkurencyjna cena w stosunku cen zachodniego sprzętu – powiedział gen. Chalermchai Sittisat. 

Początkowo Tajlandia zamierzała kupić od Ukrainy 49 czołgów T-84 Opłot. Kontrakt na ich zakup opiewał na kwotę 200 mln dolarów amerykańskich. Po wstępnych testach Ukraińcy dostarczyli w 2014 roku 5 pierwszych czołgów. W sumie do końca 2016 roku do Tajlandii dotarło zaledwie 20 maszyn, co spowodowało renegocjację kontraktu oraz konieczność dostarczenia pozostałych czołgów do października 2017 roku. Pozostałą część kontraktu Tajlandia postanowiła unieważnić.

Unieważnienie kontraktu ze stroną ukraińską spowodowało podpisanie przez Tajlandię w 2016 roku umowy na zakup 28 czołgów VT-4 w Chinach oraz dostarczenie ich w roku 2017. Planowane jest także podpisanie w bieżącym roku podpisanie kontraktu na zakup kolejnych 200 chińskich czołgów oraz okrętu podwodnego S26T. Wartość zakupu okrętu szacuje się na kwotę ok.337,5 mln dolarów. W dalszej perspektywie Tajlandia planuje zakupić jeszcze dwa kolejne okręty tego typu.   

Chińczycy w ramach swojej strategii planują umożliwić Tajlandii licencyjną produkcję transporterów opancerzonych, broni oraz innych zaawansowanych systemów uzbrojenia. Zakupy chińskiego sprzętu wiążą się z mniejszymi wydatkami niż za sprzęt zachodni czy nie zawsze pewny, (jeżeli chodzi o terminowość dostaw) sprzęt z Ukrainy. Korzyść jest obopólna: Tajlandia otrzyma możliwość zakupu tańszego sprzętu wojskowego a Chiny zapewnią sobie kolejny rynek zbytu.

Według generała Chalermchai Sittisat Tajlandia ma zamiar rozwijać swój nowoczesny przemysł zbrojeniowy i produkować coraz bardziej nowoczesny sprzęt i uzbrojenie. Armia Tajlandii nie ogranicza się do zakupu sprzętu wojskowego na Ukrainie czy w Chinach. Brak możliwości zakupu w USA rekompensują sobie zakupami dokonywanymi między innymi we Francji czy Wielkiej Brytanii.   

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Co zabrać ze sobą na jesienną wyprawę »
sprzet jesienny

 


 Dostępny już dla Ciebie! Nie tylko dla mundurowych » 

 Poznaj 5 kluczowych zalet latarek taktycznych »


latarka na broń

 


Co jest niezbędne w mundurze komandosa »
buty taktyczne

 


Zostań najbardziej pożądanym absolwentem na świecie »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

uczelnia wojskowa

 

 

 


Jakie możliwości daje Ci szybka wymiana szkieł balistycznych »
okulary balistyczne

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
ubranie taktyczne

 


Dla tych którzy ratują życie » Niezbędnik podróżnika - co warto mieć »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Buty do lasu - które wybrać »
kursy strzeleń
05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Odkryj tajną jednostkę wojskową w latach 1967–1994 zakamuflowaną w koszarach artylerii w dolnośląskim Bolesławcu. Przeczytaj mocne wspomnienia pozbawione politycznej poprawności! (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Byli komandosi szkolą instruktorów 16 DBOT

Kolejna grupa żołnierzy 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej, rozpoczęła intensywny kurs instruktorsko-metodyczny pod okiem byłych komandosów z jednostek Wojsk Specjalnych. Na obiektach...

Aktualny numer

4/2021
SPECIAL OPS 4/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - GEI - Obrońcy Katalonii
  • - Macedońskie Wilki
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl