Jemen. Wysokiej rangi przywódca Al-Kaidy zabity w trakcie nalotu

 MD  /  14-01-2017

W trakcie nalotu przeprowadzonego przez lotnictwo USA został zabity wysokiej rangi przywódca Al-Kaidy w Jemenie. Abd al-Ghani al-Rasas był jednym z przywódców Al-Kaidy Półwyspu Arabskiego – poinformował w piątek rzecznik Pentagonu.

Abd al-Ghani al-Rasas został zabity w niedzielę, w środkowej części Jemenu, w prowincji (muhafazie) Al-Bajda podczas nalotów lotnictwa USA. Amerykanie prowadzili naloty w celu wsparcia jemeńskich wojsk rządowych toczących walki z rebeliantami Huti

Oprócz walk w centralnej części Jemenu od 8 stycznia toczą się ciężkie walki w okręgu Dhubab w muhafazie Taizz około 30 km od cieśniny Bab al Mandab łączącej Morze Czerwone z Oceanem Indyjskim. Cieśnina Bab al Mandab oddziela jednocześnie Półwysep Arabski od Afryki. Wojska prezydenta Abd ar-Rab Mansur al-Hadiego starają się zapanować w pełni nad znajdującą się w tamtym rejonie bazą wojskową Al Omari.  Operacja sił rządowych Jemenu wsparta siłami koalicyjnymi ma za zadanie odzyskać miasta Dhubab, Mokka, Al-Hudajda oraz tereny wybrzeża aż do miasta portowego Al-Midi w pobliżu granicy z Arabią Saudyjską. W operacji bierze także udział lotnictwo oraz marynarka wojenna sił sprzymierzonych na czele, której stoją wojska Arabii Saudyjskiej. Odbijane z rąk rebeliantów tereny kontrolowane były przez wojska rządowe do lutego 2016 roku. Od tego czasu są w rękach rebeliantów Huti i sił popierających byłego prezydenta Salaha stojącego na czele rebelii.

Wojna domowa na terenie Jemenu toczy się od chwili obalenia w 2011 roku dyktatorskiego prezydenta Alego Abd Allaha Salaha. Wówczas władzę przejął wybrany przez społeczeństwo prezydent Abd ar-Raba Mansura Al-Hadi.

 Rebelianci zdołali opanować większą część terytorium Jemenu i zmusić do ucieczki do Arabii Saudyjskiej prezydenta Hadiego. Ten zwrócił się o wsparcie militarne króla Saudów w walce z rebeliantami Huti wspieranymi przez Iran. Utworzona przez Arabię Saudyjską koalicja wojskowa pomogła wrócić Hadiemu do Jemenu i odzyskiwać powoli zajęte przez rebeliantów tereny. Wojska prezydenta Hadiego wspierane są także przez lotnictwo USA walczące od kilku lat z Al-Kaidą Półwyspu Arabskiego.

Dotychczasowe bratobójcze walki pochłonęły, co najmniej 10 tysięcy śmiertelnych ofiar. Setki tysięcy ludzi musiało opuścić swe domostwa w obawie przed utratą życia w czasie działań zbrojnych.

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Czy wiesz, jak skutecznie chronić wzrok podczas akcji? »

oulary taktyczne

 


Tundra w czym jest lepsza od innych czołówek » Jakie cechy muszą mieć buty taktyczne »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz obuwie na prawdziwą przygodę »

buty

 


Nie możesz zabrać plecaka? Gdzie zmieścisz najpotrzebniejszy sprzęt  » Co powinno się znaleźć w pakiecie ratunkowym czworonożnego towarzysza broni »
mobilny monitoring bezpieczna komunikacja

 


Czy masz odpowiednie obuwie na wiosenne wojaże? Sprawdź »

Olej w piance? Do czego to służy »


olej do czyszczenia

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Odkryj tajną jednostkę wojskową w latach 1967–1994 zakamuflowaną w koszarach artylerii w dolnośląskim Bolesławcu. Przeczytaj mocne wspomnienia pozbawione politycznej poprawności! (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualny numer

1/2022
SPECIAL OPS 1/2022
W miesięczniku m.in.:
  • - Commando Garud
  • - Marine Mammals in SPECIAL OPS
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl