W wydanym przez siły zbrojne Pakistanu oświadczeniu podano, że udany test z rakietą manewrującą Babur-3 miał miejsce w dniu 9 stycznia 2017 roku. Okręt podwodny będący w zanurzeniu na wodach Oceanu Indyjskiego wystrzelił rakietę manewrującą, która dotarła do celu na lądzie poruszając się po wyznaczonym torze lotu.
Rakiety manewrujące Babur -3 to bardziej zaawansowane rakiety Babur-2. Babur-2 jest rakietą wystrzeliwaną z wyrzutni naziemnych a udane próby jej wystrzelenia odbyły się w grudniu 2016 roku.
W rakiecie manewrującej Babur-3 zamontowano nowoczesne systemy naprowadzania pozwalające na omijanie obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej ewentualnego przeciwnika. Nowoczesny system nawigacji opiera się na naprowadzaniu przy użyciu satelitów. Mogą one wykorzystywać ukształtowanie terenu i poruszać się na bardzo małej wysokości. Rakiety Babur-3 są zdolne do przenoszenia głowic nuklearnych a ich zasięg wynosi około 450 km.
Rakieta Babur-3 to nowy element w podnoszeniu sprawności i nowoczesności pakistańskiej armii. Ciągły wyścig zbrojeń oraz zdobycie potencjalnej przewagi militarnej nad przeciwnikiem trwa między dwoma wielkimi azjatyckimi sąsiadami: Indiami i Pakistanem od 1947 roku. Obydwa mocarstwa posiadające broń atomową na wyposażeniu swoich armii znajdują się od tamtego czasu praktycznie w stanie wojny. Konflikt między obydwoma państwami toczy się o sporne terytorium Kaszmiru, do którego prawa roszczą sobie obydwa państwa. Każde z państw chce osiągnąć nad swoim adwersarzem przewagę militarną wydając na zbrojenia ogromne ilości pieniędzy.