Do zdarzenia doszło w czasie próby dokonania kontroli. Dziewczęta odmówiły poddaniu się kontroli osobistej i wtedy cywilni strażnicy podejrzewając próbę zamachu oddali strzały w ich kierunku. W wyniku ostrzału eksplodowały przytroczone do ciała dwóch dziewcząt ładunki wybuchowe wywołując silną eksplozję. Z ciała trzeciej zastrzelonej nastolatki materiał wybuchowy zdjęli żołnierze.
Całe zdarzenie miało miejsce w pobliżu miasta Madagali, w pobliżu, którego działają silne grupy islamistycznej organizacji zbrojnej Boko Haram.
Dżihadyści z Boko Haram często wykorzystują dziewczęta i młode kobiety do dokonywania samobójczych zamachów bombowych. W przeszłości zdarzyło się, że do wykonania samobójczego ataku wykorzystana została zaledwie siedmioletnia dziewczynka.
Boko Haram to islamska organizacja działająca od 2002 roku początkowo na terenie Nigerii stawiająca sobie za cel walkę z przejawami cywilizacji zachodniej, a przede wszystkim z edukacją. Z czasem organizacja zaczęła używać do swej walki broni i przekształciła się w organizację terrorystyczną. Działania zbrojne na terenie Nigerii rozpoczęły się w 2009 roku. Członkowie Boko Haram dążą do przekształcenia Nigerii w islamskie państwo wyznaniowe z szariatem, jako obowiązującym prawem. Szariat to bardzo surowe prawo koraniczne. Dżihadyści z tego ugrupowania pacyfikują wioski i miasta, które nie stosują się do ich zasad. Z napadniętych miejscowości porywają dziewczęta, młode kobiety oraz młodych chłopców a pozostałą ludność często zabijają. Miejscowości, które nie stosują się do ich zasad puszczają często z dymem. Dziewczęta i młode kobiety często wykorzystywane są, jako nałożnice seksualne a także do prac związanych z funkcjonowaniem obozowisk rebeliantów. Celem rebeliantów są także policjanci, żołnierze, urzędnicy państwowi.
Trwająca już kilka lat wojna domowa pochłonęła już ponad 20 tysięcy ofiar. W obawie o swoje życie ponad 2,5 miliona osób opuściło dotychczasowe miejsca zamieszkania.
Dżihadyści próbowali zaszczepić swoją ideologię sąsiadujących z Nigerią państwach. Jednak zdecydowane wspólne działania rządów Nigru, Czadu, Kamerunu rozpoczęte w 2014 roku zapobiegły szerzeniu się działalności na ich terenie. Zdarzają się przypadki aktów terroru na terytorium tych państw w wykonaniu członków Boko Haram, lecz są one sporadyczne.