Holenderskie lotnictwo na straży krajów bałtyckich w ramach Baltic Air Policing

 MD  /  05-01-2017

W ramach kolejnej zmiany ochrony przestrzeni powietrznej krajów bałtyckich, NATO Baltic Air Policing, swoją misję pełnić będą siły powietrzne Holandii. Cztery holenderskie myśliwce F-16AMBM stacjonować będą w bazie lotniczej w Szawlach na Litwie.

Misja NATO Baltic Air Policing obejmuje swym zasięgiem ochronę przestrzeni powietrznej Litwy, Łotwy i Estonii ze względu na brak lotnictwa wojskowego przez te państwa i na brak możliwości skutecznej obrony powietrznej. W jej ramach rotacyjnie pełnią ochronę przestrzeni powietrznej tych państw siły powietrzne poszczególnych państw NATO. Rozpoczęła się w marcu 2004 roku, tj. od chwili wstąpienia tych państw do struktur NATO. Stałą bazę dla sił powietrznych NATO biorących udział w misji jest Litewska Baza Lotnicza w Szawlach. Misję pełnią zazwyczaj cztery samoloty myśliwskie wraz z personelem naziemnym, czyli około 50-100 osób i trwa ona cztery miesiące. Czas jej trwania określono na razie do 2018 roku z możliwością dalszego kontynuowania. W jej ramach wzięło udział 17 państw należących do NATO. W czasie kryzysu ukraińskiego w 2014 roku zwiększono liczbę biorących w niej załóg oraz rozszerzona była liczba lotnisk, na których stacjonowały samoloty NATO. W czasie nasilonego konfliktu oprócz załóg stacjonujących w bazie w Szawlach okresowo dyżur pełniony był w estońskim Amari oraz w bazie lotniczej w Malborku.  Na terenie Polski stacjonowały kolejno: francuskie Mirage 2000 oraz Rafale, holenderskie oraz belgijskie F-16. Od połowy 2015 roku dyżury w ramach misji pełnione są w litewskiej bazie w Szawlwch oraz w Estonii, gdzie stacjonują myśliwce Eurofighter.

Jednym z głównych zadań misji Baltic Air Policing jest przeciwdziałanie naruszania przestrzeni powietrznej przez lotnictwo rosyjskie oraz monitorowanie ruchu statków powietrznych lotnictwa Federacji Rosyjskiej.

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Co zabrać ze sobą na jesienną wyprawę »
sprzet jesienny

 


 Dostępny już dla Ciebie! Nie tylko dla mundurowych » 

 Poznaj 5 kluczowych zalet latarek taktycznych »


latarka na broń

 


Co jest niezbędne w mundurze komandosa »
buty taktyczne

 


Zostań najbardziej pożądanym absolwentem na świecie »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

uczelnia wojskowa

 

 

 


Jakie możliwości daje Ci szybka wymiana szkieł balistycznych »
okulary balistyczne

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
ubranie taktyczne

 


Dla tych którzy ratują życie » Niezbędnik podróżnika - co warto mieć »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Buty do lasu - które wybrać »
kursy strzeleń
05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Odkryj tajną jednostkę wojskową w latach 1967–1994 zakamuflowaną w koszarach artylerii w dolnośląskim Bolesławcu. Przeczytaj mocne wspomnienia pozbawione politycznej poprawności! (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Global SOF Symposium w Warszawie

Global SOF Symposium - Europe jest coroczną platformą wymiany wiedzy i doświadczeń, w trakcie której mają miejsce wykłady, dyskusje panelowe i rozmowy eksperckie, połączone z ekspozycją najnowszych...

Aktualny numer

4/2021
SPECIAL OPS 4/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - GEI - Obrońcy Katalonii
  • - Macedońskie Wilki
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl