Pamięci Poległych Misjonarzy

 Redakcja  /  21-12-2016
Fot. Centrum Weterana

21 grudnia 2011 r. – pochłonięci przygotowaniami do świąt, nagle dowiedzieliśmy się o śmierci pięciu polskich żołnierzy w Afganistanie. W tysiącach polskich domów zamarły serca, pojawił się przeraźliwy strach o służących na drugim końcu świata najbliższych – wtedy jeszcze nie było wiadomo, kto dokładnie zginął w wybuch miny-pułapki. Wkrótce przyszła wiadomość - poległo pięciu misjonarzy - żołnierzy 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej. Od 2015 roku w ten dzień, 21 grudnia, w rocznicę ich śmierci, obchodzimy Dzień Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach Wojskowych Poza Granicami Państwa.

Chociaż polscy weterani mają swoje święto, obchodzony od 2012 roku Dzień Weterana – 29 maja, to tym, którzy za swoją służbę, ideały, miłość do Wojska Polskiego zapłacili najwyższą cenę, dedykowane jest osobne szczególne święto. A to dlatego, żę o składanej ofierze, o trudnej służbie i współczesnych bohaterach, którymi są polscy żołnierze, w tym także o tych, którzy służyli lub służą zagranicą, należy mówić.

Zobacz także: Honor. Oto, co wyróżnia polskich specjalsów

O pamięć o żołnierzach, którzy polegli na misjach w różnych zakątkach świata, dbają najbliżsi, koledzy i koleżanki z oddziału, pracownicy Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa. To tam znajduje się wystawa prezentująca portrety żołnierzy poległych na misjach w Iraku i Afganistanie. Sylwetki misjonarzy, którzy oddali swoje życie podczas służby na misji, przedstawione są również na stronach internetowych Ministerstwa Obrony Narodowej.

Główne obchody Dnia Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach Wojskowych Poza Granicami Państwa odbywają się w Warszawie. W tym roku wyglądają one następująco:

  • godz. 10.00 - msza św. w intencji poległych i zmarłych w misjach i operacjach poza granicami państwa oraz ich rodzin (Katedra Polowa WP, ul. Długa 13/15).
  • godz. 12.00 - Apel Poległych oraz złożenie wieńców przed Pomnikiem Żołnierzy Poległych w Misjach i Operacjach Wojskowych poza Granicami Państwa, znajdującym się obok Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa (ul. Puławska 4a).
  • godz.  14.00 - koncert świąteczny w Klubie Wojskowej Akademii Technicznej (ul. Kaliskiego 25A).  

Przeczytaj również: "Weterani nie szukają współczucia, chcą tylko dalej normalnie żyć" / "They aren’t looking for sympathy, they are looking to continue living"

W tym roku, 21 grudnia odbędzie się również premiera ogromnie ważnego wydawnictwa - ważnego dla mundurowych, misjonarzy, ich rodzin - w szczególności bliskich i przyjaciół tych, którzy polegli na misjach. W albumie "W naszej pamięci. Irak i Afganistan 2003 - 2014" znajdziecie 66 historii przybliżających sylwetki i okoliczności śmierci polskich żołnierzy poległych podczas służby w ramach Polskiego Kontyngentu Wojskowego. To niezwykły hołd złożony ich pamięci. Autorami są Małgorzata Schwarzgruber (dziennikarka "Polski Zbrojnej"), Marcin Górka (autor m.in. książki "Karbala"), Marcin Ogdowski (dziennikarz, reporter, autor książki i bloga "zAfganistanu.pl") i Jacek Matuszak (sześciokrotnie na misjach w Iraku i Afganistanie).

Źródło: Centrum Weterana, polska-zbrojna.pl. mon.gov.pl.

Galeria aktualności  Ilość zdjęć:  1

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Czy wiesz, jak skutecznie chronić wzrok podczas akcji? »

oulary taktyczne

 


Tundra w czym jest lepsza od innych czołówek » Jakie cechy muszą mieć buty taktyczne »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz obuwie na prawdziwą przygodę »

buty

 


Nie możesz zabrać plecaka? Gdzie zmieścisz najpotrzebniejszy sprzęt  » Co powinno się znaleźć w pakiecie ratunkowym czworonożnego towarzysza broni »
mobilny monitoring bezpieczna komunikacja

 


Czy masz odpowiednie obuwie na wiosenne wojaże? Sprawdź »

Olej w piance? Do czego to służy »


olej do czyszczenia

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Odkryj tajną jednostkę wojskową w latach 1967–1994 zakamuflowaną w koszarach artylerii w dolnośląskim Bolesławcu. Przeczytaj mocne wspomnienia pozbawione politycznej poprawności! (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualny numer

1/2022
SPECIAL OPS 1/2022
W miesięczniku m.in.:
  • - Commando Garud
  • - Marine Mammals in SPECIAL OPS
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl