Chociaż polscy weterani mają swoje święto, obchodzony od 2012 roku Dzień Weterana – 29 maja, to tym, którzy za swoją służbę, ideały, miłość do Wojska Polskiego zapłacili najwyższą cenę, dedykowane jest osobne szczególne święto. A to dlatego, żę o składanej ofierze, o trudnej służbie i współczesnych bohaterach, którymi są polscy żołnierze, w tym także o tych, którzy służyli lub służą zagranicą, należy mówić.
Zobacz także: Honor. Oto, co wyróżnia polskich specjalsów
O pamięć o żołnierzach, którzy polegli na misjach w różnych zakątkach świata, dbają najbliżsi, koledzy i koleżanki z oddziału, pracownicy Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa. To tam znajduje się wystawa prezentująca portrety żołnierzy poległych na misjach w Iraku i Afganistanie. Sylwetki misjonarzy, którzy oddali swoje życie podczas służby na misji, przedstawione są również na stronach internetowych Ministerstwa Obrony Narodowej.
Główne obchody Dnia Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach Wojskowych Poza Granicami Państwa odbywają się w Warszawie. W tym roku wyglądają one następująco:
- godz. 10.00 - msza św. w intencji poległych i zmarłych w misjach i operacjach poza granicami państwa oraz ich rodzin (Katedra Polowa WP, ul. Długa 13/15).
- godz. 12.00 - Apel Poległych oraz złożenie wieńców przed Pomnikiem Żołnierzy Poległych w Misjach i Operacjach Wojskowych poza Granicami Państwa, znajdującym się obok Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa (ul. Puławska 4a).
- godz. 14.00 - koncert świąteczny w Klubie Wojskowej Akademii Technicznej (ul. Kaliskiego 25A).
Przeczytaj również: "Weterani nie szukają współczucia, chcą tylko dalej normalnie żyć" / "They aren’t looking for sympathy, they are looking to continue living"
W tym roku, 21 grudnia odbędzie się również premiera ogromnie ważnego wydawnictwa - ważnego dla mundurowych, misjonarzy, ich rodzin - w szczególności bliskich i przyjaciół tych, którzy polegli na misjach. W albumie "W naszej pamięci. Irak i Afganistan 2003 - 2014" znajdziecie 66 historii przybliżających sylwetki i okoliczności śmierci polskich żołnierzy poległych podczas służby w ramach Polskiego Kontyngentu Wojskowego. To niezwykły hołd złożony ich pamięci. Autorami są Małgorzata Schwarzgruber (dziennikarka "Polski Zbrojnej"), Marcin Górka (autor m.in. książki "Karbala"), Marcin Ogdowski (dziennikarz, reporter, autor książki i bloga "zAfganistanu.pl") i Jacek Matuszak (sześciokrotnie na misjach w Iraku i Afganistanie).
Źródło: Centrum Weterana, polska-zbrojna.pl. mon.gov.pl.