Katar zakupi w USA 72 myśliwce F-15QA

 MD  /  06-12-2016

Katar ma zamiar kupić w USA 72 wielozadaniowe myśliwce F-15QA wraz z uzbrojeniem, sprzętem, niezbędnym wsparciem za kwotę 21miliardów dolarów. Zgodę na sprzedaż sprzętu do Kataru wraziła strona amerykańska.

Kontrakt wart ponad 21 mld dolarów amerykańskich ma zostać podpisany w ramach programu FMS - „przyjazny kraj”, realizowanym przez administrację Stanów Zjednoczonych.

Przewidywany zakup myśliwców wielozadaniowych F-15QA dostał zgodę amerykańskiej administracji i ma być realizowany po jego podpisaniu przez koncern Boeing. Katarczycy chcą kupić myśliwce wraz z pakietem uzbrojenia, zaawansowanym pakietem szkoleń dla załóg, sprzęt oraz niezbędne materiałydo prowadzenia treningu a także wsparcie obsługi dostarczonego sprzętu.

Za realizację całości przewidywanego kontraktu ma odpowiadać koncern Boeing, gdyż jest głównym producentem samolotów. W ramach umowy z Boeingiem współpracować będą m.in. BAE Systems, Elbit Systems, General Electric oraz Lockheed Martin. W przypadku podpisania kontraktu do Kataru wyjedzie około 180 amerykańskich specjalistów, w tym 24 pracujących dla amerykańskiego rządu. Pozostali to specjaliści ze strony firm realizujących umowę.

Sprzedaż myśliwców F-15QA do Kataru przyczyni się do utrzymania politycznej oraz gospodarczej stabilizacji w rejonie Zatoki Perskiej, na czym bardzo zależy Stanom Zjednoczonym. W ramach FSM rząd USA pozwolił w kwietniu b.r. na sprzedaż do Kataru 252 rakiet przeciwlotniczych, dwóch rakiet testowych oraz na wsparcie techniczne do obsługi zakupionego sprzętu. Realizację umowy wartej ok. 260 milionów dolarów rozłożono na trzy kolejne lata. Odpowiedzialnym za realizację kontraktu ma być przede wszystkim firma Raytheon.

W tym roku rząd Kataru zwiększy liczbę samolotów myśliwskich o zakupione 24 samoloty Rafale. Zawarta z Francją umowa przewiduje, że Rafale mają posiadać na swym uzbrojeniu pociski rakietowe powietrze-powietrze typu Mica i Meteor a także rakiety powietrze-ziemia Scalp oraz bomby kierowane AASM. Jednocześnie Francuzi przeszkolą 36 pilotów oraz 100 osobową ekipę techników.

Rząd Kataru prowadzi wielokierunkową politykę obronną i zbrojeniową. W tym roku podpisał porozumienia o współpracy wojskowej z Turcją oraz Rosją..Na mocy zawartego porozumienia z Turcją żołnierze tego państwa będą mogli stacjonować we wspólnej bazie wojskowej na terenie Kataru

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Czy te spodnie spełnią Twoje oczekiwania? »

 


Gdy ciemność nie jest Twoim sprzymierzeńcem » Wypróbuj smar do ruchomej części broni »
zasilanie smar do pielęgnacji broni

 


Cieszą się popularnością na całym świecice! Dlaczego? »

 


Bluza taktyczna w roli głównej - obejrzyj film z jej udziałem » Czego nie wiesz o binokularze noktowizyjnym »
bluza taktyczna gogle balistyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »

 


Jaką broń wybierają strzelcy wyborowi » Nie strać celu mimo ciemności »
bron palna oświetlenie taktyczne

 


Uzyskaj licencję Instruktora Sportu Strzeleckiego  »
kurs strzelecki

 


Namierz cel w ciemoności » Wypatrz swojego wroga z odległości »
hydrauliczny wyważacz

 Latarki na karabin -  niewielkie gabarety duża moc? »
latrki na karabin

 


Nie daj się zaskoczyć w ciemności » Spodnie taktyczne na każdą misję »
latarka czołowa bluza taktyczna

 

Na czym polega specyfika komunikacji w wojsku »

 


Sprzęt do wspinaczki, który zapewni maksimum swobody i bezpieczeństwa » Dobierz wyposażenie na miarę czasów  »
latarki czołowe

 


05/07/2020

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Wsparcie dla SAS

W związku z małą liczbą kandydatów spełniających wysokie wymagania rekrutacyjne brytyjskiego 22. Pułku Special Air Service oraz niemalejącym zaangażowaniem tej formacji w operacje na świecie...

Aktualny numer

2/2020
SPECIAL OPS 2/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Ratownictwo taktyczne
  • - XX lat CBŚP
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni od dekady kształci wybitnych specjalistów z Bezpieczeństwa Wewnętrznego,...

Powstanie Warszawskie 2.0, czyli „kotwica” z hashtagiem

Czy było warto? – to pytanie w ostatnich latach rozliczania naszej historii pada bardzo często w kontekście Powstania Warszawskiego. Jednocześnie...wiecej »
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl