Polska. PKW pozostaje nadal na misji w Bośni i Hercegowinie

 MD  /  20-11-2016

Polski Kontyngent Wojskowy będzie brał udział kolejny rok w operacji wojskowej Unii Europejskiej w Bośni i Hercegowinie pod kryptonimem „ALTHEA”. Decyzję taką podjął prezydent Andrzej Duda podpisując 10 listopada 2016 roku odpowiednie postanowienie.

Prezydent Andrzej Duda swoim postanowieniem przedłużył możliwość kontynuowania operacji przez Polski Kontyngent Wojskowy przez kolejne dwie zmiany, do 8 listopada 2017 roku, w ramach trwającej misji Unii Europejskiej o kryptonimie „ALTHEA”. Wojskowa operacja „ALTHEA” prowadzona jest na terenie Bośni i Hercegowiny od 2004 roku przez Siły Unii Europejskiej (EUFOR).  Do głównych zadań sił biorących udział w operacji jest wdrażanie w życie „Porozumień z Dayton”. Mają one na celu przede wszystkim utrzymanie pokoju i bezpieczeństwa na terenie Bośni i Hercegowiny. Kolejne zadania to udzielanie pomocy w budowie i procesie szkolenia sił zbrojnych tego państwa. 

Porozumienia z Dayton to wynegocjowany układ zawarty między prezydentami Serbii, Bośni, Chorwacji oraz amerykańskich negocjatorów. Zawarte zostały 21 listopada 1995 roku na terenie amerykańskiej Bazy Sił Powietrznych Wright - Patterson w Dayton w stanie Ohio. Oficjalnie zostało podpisane 14 grudnia 1995 roku w Paryżu. Porozumienie zobowiązywało strony konfliktu (Serbów, Bośniaków i Chorwatów) między innymi do zakończenia działań wojennych oraz wycofania swoich sił zbrojnych poza wyznaczoną strefę zdemilitaryzowaną. Nad wykonaniem postanowień porozumienia od 1 stycznia 1996 roku kontrolę sprawowały siły IFOR (Implementation Force) kierowane przez NATO. Rok później siły te zostają przekształcone w SFOR (Stabilization Force). Obecnie nad przestrzeganiem porozumienia czuwają Siły Unii Europejskiej (EUFOR).    

W ramach operacji PKW EUFOR MIT z polskiej strony weźmie udział każdorazowo do 50 żołnierzy i pracowników wojska. Główny trzon Polskiego Kontyngentu Wojskowego w czasie trwania XIII i XIV zmiany stanowić będą żołnierze 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej. Każda z kolejnych zmian potrwa pół roku. Obecnie na terenie Bośni i Hercegowiny w ramach XII zmiany operacji ALTHEA biorą udział także żołnierze z w/w brygady. Dowódcą XII zmiany jest ppłk Tomasz Stachera – dowódca 15 batalionu Ułanów Poznańskich.

Do obowiązków członków Polskiego Kontyngentu Wojskowego, oprócz szkolenia i budowy zdolności wojskowej Sił Zbrojnych Bośni i Hercegowiny, należy także monitorowanie sytuacji związanej z bezpieczeństwem. Polacy w swej strefie odpowiedzialności współpracują także z przedstawicielami władz samorządowych, oraz organizacji pozarządowych.

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Pojazdy elektryczne na niedostępne tereny »

Latarka odporna na wszytko? Przekonaj się »

pojazd elektryczny
latarka na broń

 


Co zabrać ze sobą na jesienną wyprawę »
sprzet jesienny

 


Dostępny już dla Ciebie! Nie tylko dla mundurowych »

Latarka odporna na wszytko? Przekonaj się »


latarka na broń

 


Co jest niezbędne w uzbrojeniu komandosa »
uzbrojenie

 


Zostań najbardziej pożądanym absolwentem na świecie »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

uczelnia wojskowa

 

 

 


 Co sprawia, że ten filtr do wody jest wyjątkowy »

filtry do wody

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
ubranie taktyczne

 


Dla tych którzy ratują życie » Niezbędnik podróżnika - co warto mieć »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Buty do lasu - które wybrać »
kursy strzeleń
05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Odkryj tajną jednostkę wojskową w latach 1967–1994 zakamuflowaną w koszarach artylerii w dolnośląskim Bolesławcu. Przeczytaj mocne wspomnienia pozbawione politycznej poprawności! (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Pojazdy Żmija rozpoczynają służbę w Wojsku Polskim

We wtorek, 7 grudnia br. szef MON spotkał się z żołnierzami, którzy realizują zadania na polsko-białoruskiej granicy oraz przekazał pierwszą partię pojazdów dalekiego rozpoznania.

Aktualny numer

5/2021
SPECIAL OPS 5/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - „Born to fight” MD 530F Cayuse Warrior
  • - Skuteczni razem
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl