II Bieg Nocy Listopadowej - pamięci ppor. Bartosza Orzechowskiego

 Redakcja  /  16-11-2016
Fot. mat. organizatora

Poligon Wojskowej Akademii Technicznej ponownie służyć będzie biegowym zmaganiom, a to za sprawą II Biegu Nocy Listopadowej, odbywającego się w tym roku 3 grudnia. Wydarzenie organizowane jest w celu uczczenia zrywu niepodległościowego 30 listopada 1830 r. oraz Dnia Podchorążego, jak również pamięci ppor. Bartosza Orzechowskiego, funkcjonariusza Biura Ochrony Rządu, poległego w 2007 roku w Bagdadzie.

II Bieg Nocy Listopadowej odbywa się Warszawie na pasie taktycznym Wojskowej Akademii Technicznej. Na liczącej 7 km trasie uczestnicy (planowana liczba to 600 osób) będą musieli stawić czoła przeszkodom terenowym - natrualnym i sztucznym, sprawdzającym nie tylko wytrzymałość biegową, ale kompleksowo sprawność całego ciała, jak i siłę ducha i wolę walki. Bieg organizują byli żołnierze Jednostki Wojskowej GROM, Fundacja SPRZYMIERZENI z GROM oraz kadra WAT, którzy do udział zapraszają tak cywili, jak i przedstawicieli służb mundurowych.

Zobacz galerię zdjęć: I Bieg Nocy Listopadowej

Zeszłoroczna, pierwsza edycja Biegu Nocy Listopadowej, w której udział wzieło ponad 200 zawodników, była memoriałem upamiętniającym Witolda Łabajczyka, strażaka w stopniu młodszego brygadiera, w pierwszą rocznicę jego śmierci. Smutna data zbiegła się z Dniem Podchorążego, ustanowionego na pamiątkę wydarzeń z nocy 29 listopada 1830, rozpoczynających Powstanie Listopadowe. Także i w tym roku, Bieg Nocy Listopadowej będzie dedykowany pamięci poległego bohatera. Jest nim ś.p. ppor. Bartosz Orzechowski, funkcjonariusz Biura Ochrony Rządu, gdzie służył od marca 2003 roku. Zginął 3 października w 2007 roku w Bagdadzie (w Iraku był od maja 2007 r.) w zamachu na konwój z polskim ambasadorem Edwardem Pietrzykiem, którego zasłonił własnym ciałem, odnosząc poważne obrażenia, w wyniku których zmarł w szpitalu. Poległ trzy tygodnie przed planowanym powrotem do kraju. Wówczas w stopniu plutonowego BOR, został pośmiertnie awansowany na podporucznika. Pochowano go w grobie rodzinnym na cmentarzu parafialnym przy ul. Peowiaków w Zamościu.

Przeczytaj również: I Bieg Nocy Listopadowej - podsumowanie

Celem organizacji Biegu Nocy Listopadowej, obok uczczenia pamięci ppor. Orzechowskiego, jest popularyzacja służby wojskowej w Siłach Zbrojnych RP, w tym w szczególności w służbach i jednostkach specjalnych SZ RP, BOR, Straży Granicznej, Straży Pożarnej, Policji, oraz w innych instytucjach odpowiedzialnych za bezpieczeństwo Państwa Polskiego. Organizatorzy pragną również propagować zdrowy i aktywny styl życia oraz aktywność fizyczną, jak również zapoznawać społeczeństwo (zawodników) z wybranymi elementami szkolenia Wojska Polskiego i służb mundurowych.

Szczegóły dotyczące biegu dostępne są na stronie bnl.mil.pl oraz fanpage'u wydarzenia. Wypełnienie karty zgłoszeniowej na stronie internetowej możliwe jest do dnia 1 grudnia 2016 roku lub do wyczerpania limitu miejsc. Dla uczestników zgłaszających się w  dniu zawodów czytelne odręczne wypełnienie karty zgłoszeniowej odbywać się w Warszawie na terenie poligonu WAT w Biurze Biegu.

Źródło: materiały organizatora.

Galeria aktualności  Ilość zdjęć:  3

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

KURS INSTRUKTOR SPORTU STRZELECKIEGO PZSS »
kurs strzelectwa

100% byczej skóry »

Czy wiesz, jaka jest ulubiona latarka straży granicznej oraz myśliwych? 


Jakie parametry liczą się w goglach noktowizyjnych »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

noktowizja

sprzet bushcraft

 


Poznaj 1 sposób na ochronę Twojego smartphona »

Dla kogo latarka taktyczna z UV »


latarka taktyczna

 


Wyprawa po trudnym terenie?  Dobierz sprzęt »
biwak

 


Na czym polega przewaga butów taktycznych »

Jesteś aktywnym strzelcem? Gdzie zaspokoisz swoje potrzeby »


ubranie taktyczne

 


Kto chroni statki handlowe »

 


Jakie parametry liczą się w goglach noktowizyjnych »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

noktowizja

sprzet bushcraft

 


Jakie funkcje powinny mieć latarki czołowe »
latarki czołowe

 


Jakich butów nie porzucisz w akcji »

5 kluczowych zalet butów taktycznych »


 


 


Jak poprawić celność broni »  Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
broń konserwacja zegarki taktyczne

 


Dobierz buty do swojego hobby »
buty taktyczne

 Uzyskaj licencję Instruktora Sportu Strzeleckiego » Prosty sposób na wzmocnienie celności »
zasilanie latrki na karabin

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 

 


05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen policja ulica
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Pozycja opracowana dla snajperów, strzelców wyborowych, sportowych strzelców długodystansowych oraz myśliwych (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Team Leader Academy – kurs przywództwa w WOT

Bycie dobrym liderem - to niełatwe zadanie, to ciężka praca, która wymaga umiejętności podejmowania ryzykownych decyzji i odwagi. Cenną lekcję przywództwa dostali żołnierze z państw NATO podczas...

17. promocji na 17. urodziny Kolby

Już od siedemnastu lat jesteśmy z Wami, wspierając Was wszystkich w realizowaniu hobby związanego z outdoorem, strzelectwem oraz myślistwem. Bez względu na to, czy jesteś strzelcem, turystą,...

Aktualny numer

3/2021
SPECIAL OPS 3/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - 15 lat CBA
  • - Filipińscy Strzelcy śmierci
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni od dekady kształci wybitnych specjalistów z Bezpieczeństwa Wewnętrznego,...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl