II Bieg Nocy Listopadowej - pamięci ppor. Bartosza Orzechowskiego

 Redakcja  /  16-11-2016
Fot. mat. organizatora

Poligon Wojskowej Akademii Technicznej ponownie służyć będzie biegowym zmaganiom, a to za sprawą II Biegu Nocy Listopadowej, odbywającego się w tym roku 3 grudnia. Wydarzenie organizowane jest w celu uczczenia zrywu niepodległościowego 30 listopada 1830 r. oraz Dnia Podchorążego, jak również pamięci ppor. Bartosza Orzechowskiego, funkcjonariusza Biura Ochrony Rządu, poległego w 2007 roku w Bagdadzie.

II Bieg Nocy Listopadowej odbywa się Warszawie na pasie taktycznym Wojskowej Akademii Technicznej. Na liczącej 7 km trasie uczestnicy (planowana liczba to 600 osób) będą musieli stawić czoła przeszkodom terenowym - natrualnym i sztucznym, sprawdzającym nie tylko wytrzymałość biegową, ale kompleksowo sprawność całego ciała, jak i siłę ducha i wolę walki. Bieg organizują byli żołnierze Jednostki Wojskowej GROM, Fundacja SPRZYMIERZENI z GROM oraz kadra WAT, którzy do udział zapraszają tak cywili, jak i przedstawicieli służb mundurowych.

Zobacz galerię zdjęć: I Bieg Nocy Listopadowej

Zeszłoroczna, pierwsza edycja Biegu Nocy Listopadowej, w której udział wzieło ponad 200 zawodników, była memoriałem upamiętniającym Witolda Łabajczyka, strażaka w stopniu młodszego brygadiera, w pierwszą rocznicę jego śmierci. Smutna data zbiegła się z Dniem Podchorążego, ustanowionego na pamiątkę wydarzeń z nocy 29 listopada 1830, rozpoczynających Powstanie Listopadowe. Także i w tym roku, Bieg Nocy Listopadowej będzie dedykowany pamięci poległego bohatera. Jest nim ś.p. ppor. Bartosz Orzechowski, funkcjonariusz Biura Ochrony Rządu, gdzie służył od marca 2003 roku. Zginął 3 października w 2007 roku w Bagdadzie (w Iraku był od maja 2007 r.) w zamachu na konwój z polskim ambasadorem Edwardem Pietrzykiem, którego zasłonił własnym ciałem, odnosząc poważne obrażenia, w wyniku których zmarł w szpitalu. Poległ trzy tygodnie przed planowanym powrotem do kraju. Wówczas w stopniu plutonowego BOR, został pośmiertnie awansowany na podporucznika. Pochowano go w grobie rodzinnym na cmentarzu parafialnym przy ul. Peowiaków w Zamościu.

Przeczytaj również: I Bieg Nocy Listopadowej - podsumowanie

Celem organizacji Biegu Nocy Listopadowej, obok uczczenia pamięci ppor. Orzechowskiego, jest popularyzacja służby wojskowej w Siłach Zbrojnych RP, w tym w szczególności w służbach i jednostkach specjalnych SZ RP, BOR, Straży Granicznej, Straży Pożarnej, Policji, oraz w innych instytucjach odpowiedzialnych za bezpieczeństwo Państwa Polskiego. Organizatorzy pragną również propagować zdrowy i aktywny styl życia oraz aktywność fizyczną, jak również zapoznawać społeczeństwo (zawodników) z wybranymi elementami szkolenia Wojska Polskiego i służb mundurowych.

Szczegóły dotyczące biegu dostępne są na stronie bnl.mil.pl oraz fanpage'u wydarzenia. Wypełnienie karty zgłoszeniowej na stronie internetowej możliwe jest do dnia 1 grudnia 2016 roku lub do wyczerpania limitu miejsc. Dla uczestników zgłaszających się w  dniu zawodów czytelne odręczne wypełnienie karty zgłoszeniowej odbywać się w Warszawie na terenie poligonu WAT w Biurze Biegu.

Źródło: materiały organizatora.

Galeria aktualności  Ilość zdjęć:  3

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Jakie elemnty munduru nie mogą zawieźć w akcji»

Skąd pozyskać niezawodny sprzęt logistyczny »

buty wojskowe

sprzet logistyczny

 


55 litrów na jak długo wystarczy »
 plecak taktyczny

 


Przeczytaj  - Operator 594 »

Wybierz buty odpowiednie do misji specjlnych »

operator

 


W ciemności przyda się pewne źródło zasilania »

 Jak poprawić celność broni » Czym powinny wyróżniać się latarki taktyczne »
broń konserwacja latarka taktyczna

 Uzyskaj licencję Instruktora Sportu Strzeleckiego » Czego nie wiesz o strzelnicach modułowych » 
zasilanie strzelnice modułowe

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Spodnie taktyczne na każdą misję »
latarka czołowa spodnie taktyczne

 


Zegarki taktyczne, z którymi się nie zgubisz »
zegraki taktyczne

 


Ciekawostki z placu broni » Poznaj najlepszego przyjaciela operatora bojowego »
latarka taktyczna

 


Prosty sposób na wzmoznienie celności »
latarki taktyczny

 


05/07/2020

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Aktualny numer

4/2020
SPECIAL OPS 4/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - 30 lat ZW
  • - GOI SOK
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni od dekady kształci wybitnych specjalistów z Bezpieczeństwa Wewnętrznego,...

Powstanie Warszawskie 2.0, czyli „kotwica” z hashtagiem

Czy było warto? – to pytanie w ostatnich latach rozliczania naszej historii pada bardzo często w kontekście Powstania Warszawskiego. Jednocześnie...wiecej »
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl