X Karkonoskie Zawody Górskie "MOUNTAIN WARRIOR"

patronat medialny SPECIAL OPS
 Redakcja  /  27-10-2016
Podczas zawodów "MOUNTAIN WARRIOR", uczestnicy musieli wykazać się nie tylko sprawnością i siłą, ale również kreatywnością w znalezieniu jak najlepszego podejścia i sposobu realizacji zadania.
Podczas zawodów "MOUNTAIN WARRIOR", uczestnicy musieli wykazać się nie tylko sprawnością i siłą, ale również kreatywnością w znalezieniu jak najlepszego podejścia i sposobu realizacji zadania. Fot. comcam.pl

Takich wojowników nie powstydziliby się najtwardsi szkoccy górale, tzw. „highlanderzy”, stający naprzeciw angielskiej armii! W Karkonoszach spotkali się mundurowi pasjonaci alpinistyki, miłośnicy gór, entuzjaści wspinaczki, by wystartować w odbywających się już po raz dziesiąty zawodach "MOUNTAIN WARRIOR", zorganizowanych dla służb MON i MSWiA. Najlepsza okazała się reprezentacja SPAP z Katowic.

"MOUNTAIN WARRIOR" to zawody dla elity. I nie chodzi tu tylko o wysoki poziom działania w ramach „wysokości nad poziomem morza” czy organizację, ale o poziom zawodników. To wydarzenie dla profesjonalistów, którzy góry nie tylko przeszli, ale i zjeździli na linach i którzy czują je całym sobą, wspominając się i mierząc z grawitacją i trudnymi warunkami terenowymi. Tym samym, są to także zawody dla osób wyjątkowo sprawnych fizycznie, opanowanych i zdyscyplinowanych w działaniu na wysokości. Słowem: w Karkonoszach ,w dniach 17-18 października spotkali się najlepsi z najlepszych w technikach wysokościowych, alpinistycznych czy też w ratownictwie górskim. Nad całością merytorycznie czuwał główny organizator, czyli Sekcja Szkoleń Wysokogórskich z Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu.   

Zobacz także: Góry, śnieg i ekstremalne wyzwania - Military Ski Patrol już za nami!

Zawody "MOUNTAIN WARRIOR" rozgrywały się w Ośrodku Szkolenia „Wysoki Kamień” w Szklarskiej Porębie, Górach Izerskich i w Ośrodku Szkolenia „Quasar”. Na starcie spotkali się przedstawiciele różnych formacji MON i MSWiA - łącznie 13 dwuosobowych zespołów spadochroniarzy, strzelców podhalańskich, przedstawicieli kawalerii powietrznej i brygady zmechanizowanej, policyjnych antyterrorystów, funkcjonariuszy Biura Ochrony Rządu i Straży Granicznej. Nie mogło, oczywiście, nie mogło zabraknąć przedstawicielstwa sekcji szkoleń wysokogórskich i naszych sąsiadów – z czeskiego Uniwersytetu Obrony w Brnie.  

Polecamy również: Szkolenie kondycyjne strzelców wyborowych 21. Brygady Strzelców Podhalańskich w Tatrach

W ramach rozgrzewki, a de facto – pierwszej konkurencji, w poniedziałek, 17 października, organizatorzy przegnali uczestników po liczącej 12 kilometrów górskiej trasie – oczywiście, w pełnym umundurowaniu i z plecakami o wadze 10 kg. Dla wielu ludzi sam marsz byłby wyczerpujący, a tu zawodnicy musieli pokonać odcinek jak najszybciej – wbiegając na górę.

Wtorek przyniósł właściwe konkurencje górskie, wykonywane na czas, w liczbie ośmiu zadań. Uczestnicy musieli wykazać się nie tylko sprawnością i siłą, ale również kreatywnością w znalezieniu jak najlepszego podejścia i sposobu realizacji zadania. To właśnie tu,  przy "jumarowaniu" czy przeprawie z wykorzystaniem kolejki tyrolskiej wychodziło doświadczenie, każda godzina spędzona w górach i każdy pokonany metr nad poziomem morza, a także znajomość sprzętu i jego funkcjonowania w ramach skomplikowanych układów lin i karabinków, co szczególnie było widoczne podczas konkurencji obejmujących zagadnienia z ratownictwa górskiego, które należały zdecydowanie do najtrudniejszych.

Po obejrzeniu galerii zdjęć w aktualności, obejrzyj również dodatkową galerię: X Karkonoskie Zawody Górskie "MOUNTAIN WARRIOR"

Po dwóch dniach zmagań, niezliczonych kilometrach pokonanych w różnych kierunkach na nogach lub na linach, najlepszy okazał się dwuosobowy zespół z Samodzielnego Pododdziału Antyterroryscznego Policji w Katowicach. Drugie i trzecie miejsce zdobyli podchorążowie z Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu. Jak twierdzi główny inicjator zawodów, ppłk Demkowicz, najmniejsza jednak była możliwość sprawdzenia się, nauczenia nowych rzeczy, wymiany doświadczeń. Sam fakt startu w zawodach dowodził tego, że uczestnicy mierzyli i mierzą wysoko.

Galeria aktualności  Ilość zdjęć:  45

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


100% byczej skóry »

  


Poznaj 5 kluczowych zalet latarek taktycznych, które Cię nie zawiodą »
latarka mactronic

 


Poznaj 1 sposób na ochronę Twojego smartphona »

Dla kogo latarka taktyczna z UV »


latarka taktyczna

 


Rajd po trudnym terenie?  Dobierz pojazd »
pojazdy wojskowe

 


Na czym polega przewaga butów taktycznych »

Jesteś aktywnym strzelcem? Gdzie zaspokoisz swoje potrzeby »


ubranie taktyczne

 


Kto chroni statki handlowe »

 


Jakie parametry liczą się w goglach noktowizyjnych »

Wybierz sprzęt bushcraft  »

noktowizja

sprzet bushcraft
Jakie funkcje powinny mieć latarki czołowe »
latarki czołowe

 


Jakich butów nie porzucisz w akcji »

W ciemności przyda się pewne źródło zasilania »


sprzet logistyczny

 


5 kluczowych zalet butów taktycznych »
buty wojskowe

 Jak poprawić celność broni »  Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
broń konserwacja zegarki taktyczne

 


Dobierz buty do swojego hobby »
buty taktyczne

 Uzyskaj licencję Instruktora Sportu Strzeleckiego » Prosty sposób na wzmocnienie celności »
zasilanie latrki na karabin

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Spodnie taktyczne na każdą misję »
latarka czołowa spodnie taktyczne

 

 


05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen policja ulica
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Pozycja opracowana dla snajperów, strzelców wyborowych, sportowych strzelców długodystansowych oraz myśliwych (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

CBŚP i olsztyński SPKP w akcji przeciwko pseudokibicom

Rezultatem śledztwa prowadzonego przez olsztyńskie CBŚP i Prokuraturę jest kolejne uderzenie w gang powiązany z pseudokibicami jednego z klubów sportowych. Podczas akcji policjanci zatrzymali...

Aktualny numer

2/2021
SPECIAL OPS 2/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - 60 lat JW4101
  • - Morska ochrona statków - robota dla komandosa
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni od dekady kształci wybitnych specjalistów z Bezpieczeństwa Wewnętrznego,...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl