O bezpieczeństwie w Straży Granicznej

 Redakcja  /  24-09-2016
Fot. OSS SG Lubań

W dniach 21-23 września, w Ośrodku Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu odbyła się konferencja naukowa "Podmioty bezpieczeństwa narodowego Rzeczypospolitej Polskiej w aspekcie współczesnych wyzwań i zagrożeń – II”

Organizatorem przedsięwzięcia był Ośrodek Szkoleń Specjalistycznych, Sztab Komendanta Głównego Straży Granicznej oraz Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej. Udział w niej wzięli m.in. przedstawiciele Straży Granicznej, Służby Celnej, Służby Więziennej, Straży Pożarnej, Akademii Obrony Narodowej, Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytetu Śląskiego. Wojska Specjalne natomiast były reprezentowane przez oficerów Jednostki Wojskowej GROM i Jednostki Wojskowej AGAT

Podczas obrad w pięciu panelach, omówione zostały liczne aspekty bezpieczeństwa państwa. Szereg referatów dotyczył niedawnych wydarzeń dotyczących zabezpieczenia Światowych Dni Młodzieży i szczytu NATO w Warszawie, jak również zaangażowania Straży Granicznej w ćwiczenia Anakonda-16 oraz RENEGADE/SAREX. W tym kontekście szczególnie cenne były wystąpienia funkcjonariuszy SG, którzy z perspektywy różnych stanowisk i komórek organizacyjnych – od Komendy Głównej, poprzez Morski, Bieszczadzki i Nadodrzański Oddziały SG po placówkę SG omawiali charakter działań i wysiłek podejmowany przez tą formację, który daleko wykracza poza stereotypowe postrzeganie zadań formacji granicznej, także w zakresie współpracy z Siłami Zbrojnymi.

Podobnie interesujące były wnioski z mało znanych a ważnych działań Straży Granicznej poza granicami państwa, w ramach międzynarodowej współpracy przy ochronie granic zewnętrznych UE, podczas których szczególnie widoczny był profesjonalizm i skuteczność działania polskich funkcjonariuszy.

W zakresie tematów dotyczących ściśle Wojsk Specjalnych, przedstawiciel Jednostki Wojskowej AGAT omówił zagadnienie roli jednostek specjalnych w systemie bezpieczeństwa państwa na przykładzie reprezentowanej przez siebie jednostki. Oficer JW GROM przedstawił natomiast "Interoperacyjny i Interdyscyplinarny Program Antyterrorystyczny (I2AT)".

Omawiane były także zagadnienia szersze, w tym treść podręczników taktycznych dla terrorystów wydawanych przez islamskie organizacje terrorystyczne, ewolucja taktyki sprawców zamachów terrorystycznych w latach 2015 – 2016, oraz zagadnienia związane z wyzwaniami migracyjnymi.

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Czy wiesz, jak skutecznie chronić wzrok podczas akcji? »

oulary taktyczne

 


Tundra w czym jest lepsza od innych czołówek » Jakie cechy muszą mieć buty taktyczne »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz obuwie na prawdziwą przygodę »

buty

 


Nie możesz zabrać plecaka? Gdzie zmieścisz najpotrzebniejszy sprzęt  » Co powinno się znaleźć w pakiecie ratunkowym czworonożnego towarzysza broni »
mobilny monitoring bezpieczna komunikacja

 


Czy masz odpowiednie obuwie na wiosenne wojaże? Sprawdź »

Olej w piance? Do czego to służy »


olej do czyszczenia

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Odkryj tajną jednostkę wojskową w latach 1967–1994 zakamuflowaną w koszarach artylerii w dolnośląskim Bolesławcu. Przeczytaj mocne wspomnienia pozbawione politycznej poprawności! (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualny numer

1/2022
SPECIAL OPS 1/2022
W miesięczniku m.in.:
  • - Commando Garud
  • - Marine Mammals in SPECIAL OPS
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl