Indie zakupią we Francji 36 myśliwców wielozadaniowych Rafale

 MD  /  23-09-2016

W Delhi podpisana została umowa na sprzedaż Indiom 36 myśliwców Rafale przez francuski koncern Dassault Aviations. Kontrakt na sprzedaż myśliwców opiewa na kwotę 8 miliardów euro.

Do podpisania umowy na zakup przez Indie 36 myśliwców doszło w piątek w Delhi, stolicy Indii. Umowę w imieniu rządów obu państw podpisali ministrowie obrony obu państw. Francuski koncern Dessult ma dostarczyć zamówione myśliwce wielozadaniowe do końca 2019 roku.

Wstępne rozmowy dotyczące zakupu francuskich myśliwców wielozadaniowych rozpoczęte zostały w kwietniu 2015 roku podczas wizyty premiera Indii w Paryżu. Początkowo rozmawiano o zakupie przez Indie 126 myśliwców, jednak ostatecznie zdecydowano o zakupie 36 maszyn tego typu.

Obecnie wojskowe lotnictwo Indii jest na etapie wymiany sprzętu latającego na samoloty nowej generacji. Dotychczas w lotnictwie Indii wykorzystywane są samoloty produkcji rosyjskiej m.in. MiG 21 i MiG 27. Trwająca zmiana uzbrojenia na nowoczesne samoloty prowadzona jest od 2014 roku przez obecne władze tego kraju.

Myśliwce wielozadaniowe Rafale są to samoloty dwusilnikowe produkowane przez francuski koncern Dessault Aviation od lat 90 - tych ubiegłego wieku. Posiadają skrzydła w kształcie litery delta i nazywany jest samolotem do wszystkiego, czyli pełni rolę myśliwca oraz samolotu wsparcia, czyli bombowca. Samoloty produkowane są w trzech wersjach, jako samolot jedno lub dwumiejscowy, który może operować z lotnisk naziemnych jak też bazować na lotniskowcach marynarki wojennej.

Jest to samolot bardzo nowoczesny, najbardziej na świecie zaawansowany technologicznie. Sprawia to, że jego koszt jest bardzo wysoki.

Posiada na swym wyposażeniu m.in. stację radiolokacyjną siecią antenową pozwalającą na jednoczesne śledzenie 40 celów oraz naprowadzanie na 8 z nich.. System może generować trójwymiarową mapę terenu będącego poza polem widoczności pilota. Myśliwiec Rafale może, za pomocą posiadanych systemów, zakłócać radar przeciwnika powodując, że sam staje się niewidoczny. Rafale może osiągać maksymalną prędkość około 2130 km/h (1,8 Mh) wznosić się na pułap 16 800 m i mieć zasięg 3700 km.

Na jego uzbrojenie składa się m.in. działko kal. 30 mm ze 125 nabojami, pociski rakietowe powietrze-powietrze oraz powietrze-ziemia, pocisk nuklearny ASMP. Dodatkowe wyposażenie może stanowić znacznik laserowy DEMOCLES.

Obecnie użytkownikami myśliwców wielozadaniowych Rafale oprócz Francji jest lotnictwo wojskowe Egiptu i Kataru a w przyszłości Indii.

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Co zabrać ze sobą na jesienną wyprawę »
sprzet jesienny

 


Dostępny już dla Ciebie! Nie tylko dla mundurowych »

Latarka odporna na wszytko? Przekonaj się »


latarka na broń

 


Co jest niezbędne w uzbrojeniu komandosa »
uzbrojenie

 


Zostań najbardziej pożądanym absolwentem na świecie »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

uczelnia wojskowa

 

 

 


 Co sprawia, że ten filtr do wody jest wyjątkowy »

filtry do wody

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
ubranie taktyczne

 


Dla tych którzy ratują życie » Niezbędnik podróżnika - co warto mieć »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Buty do lasu - które wybrać »
kursy strzeleń
05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Odkryj tajną jednostkę wojskową w latach 1967–1994 zakamuflowaną w koszarach artylerii w dolnośląskim Bolesławcu. Przeczytaj mocne wspomnienia pozbawione politycznej poprawności! (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Aktualny numer

5/2021
SPECIAL OPS 5/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - „Born to fight” MD 530F Cayuse Warrior
  • - Skuteczni razem
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl