Rosja rozwija flotę niszczycieli o napędzie atomowym

 MD  /  14-09-2016

Rosyjska flota wojenna stawia na nowoczesne niszczyciele o napędzie atomowym typu „Lider”. Mają one zostać zakupione przez resort obrony i wdrożone do produkcji w 2018 roku.

Prace projektowe nad budową niszczycieli o napędzie atomowym już się rozpoczęły. Przygotowuje je Północne biuro projektowo-konstrukcyjne w Sankt Petersburgu i ma je zakończyć do końca 2017 roku. Resort obrony ma powierzyć budowę niszczycieli Zjednoczonej Korporacji Stoczniowej. Kontrakt ma opiewać na zbudowanie 8 niszczycieli o napędzie atomowym typu „Lider”.

Konsorcjum ma rozpocząć prace nad budową pierwszego niszczyciela w 2018 roku i zakończyć ją do 2022 roku. Nowo wybudowane jednostki mają zostać skierowane po równo, po cztery okręty, do Floty Północnej oraz do Floty Pacyfiku.

Z przedstawionych materiałów wynika, że nowe niszczyciele będą wyposażone w systemy rakietowe „Oniks” oraz „Kalibr”. Za pomocą tych systemów można niszczyć zarówno cele nawodne i lądowe. Do zwalczania celów powietrznych służyć będą zainstalowane na niszczycielach systemy S-500 „Promietiej” (Prometeusz) oraz „Poliment-Riedut” i „Pancir-M”.

O planach budowy niszczycieli o napędzie atomowym typu „Lider” poinformowano po zakończonym międzynarodowym forum wojskowo-technicznym „Armia 2016”. Okazuje się, że następuje przyspieszenie procesu budowy okrętów stosunku do wcześniejszych założeń z 2015 roku.

Niszczyciele typu „Lider” mają mieć wyrzutnie dla 60 rakiet do zwalczania celów nawodnych i lądowych oraz 128 rakiet przeciwlotniczych. Wyporność okrętu ma wynosić 17500 ton, przy długości 200 m i szerokości 20 m.

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


 Kamizelka taktyczna, czy ma ograniczenia » 

kamizelka taktyczna

 


Tundra w czym jest lepsza od innych czołówek » Jakie cechy muszą mieć buty taktyczne »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz obuwie na prawdziwą przygodę »

buty

 


Nie możesz zabrać plecaka? Gdzie zmieścisz najpotrzebniejszy sprzęt  » Co powinno się znaleźć w pakiecie ratunkowym czworonożnego towarzysza broni »
mobilny monitoring bezpieczna komunikacja

 


Co zmieści Crafter »

plecak taktyczny

 


Czy masz odpowiednie obuwie na wiosenne wojaże? Sprawdź »

Olej w piance? Do czego to służy »


olej do czyszczenia

 


Czy wiesz, jak skutecznie chronić wzrok podczas akcji? »

oulary taktyczne

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Odkryj tajną jednostkę wojskową w latach 1967–1994 zakamuflowaną w koszarach artylerii w dolnośląskim Bolesławcu. Przeczytaj mocne wspomnienia pozbawione politycznej poprawności! (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

WOT i PKP S.A. – Razem Dla Bezpieczeństwa

25 maja br. Wojska Obrony Terytorialnej podpisały porozumienie o współpracy z Polskimi Kolejami Państwowymi S.A. Głównym celem porozumienia jest wzmocnienie zdolności obronnych Polski i...

Aktualny numer

1/2022
SPECIAL OPS 1/2022
W miesięczniku m.in.:
  • - Commando Garud
  • - Marine Mammals in SPECIAL OPS
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl