Polsko –Szwajcarska szkoleniowa współpraca wojskowa

 MD  /  30-07-2016  /  1

Po podpisaniu umów między rządami Polski i Szwajcarskiej Rady Związkowej o współpracy w dziedzinie obronności nadszedł czas ich praktycznej realizacji. W szkole „Orląt” w Dęblinie trenują piloci wojskowi ze Szwajcarii. Natomiast w Szwajcarii szkolili się Polscy czołgiści służący na maszynach Leopard 2A4.

W 41 Bazie Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie biorą udział w treningach piloci ze Szwajcarii na samolotach PC-21. Na kilkudniowe treningi do Polski, które rozpoczęły sie 22 lipca przyleciało ze Szwajcarii 6 instruktorów, 5 uczniów oraz 9 techników. Ćwiczenia odbywają się na mocy podpisanych oświadczeń o współpracy w dziedzinie obronności oraz uzgodnień dotyczących wspólnego szkolenia lotniczego i udostępnienia na terenie naszego kraju infrastruktury niezbędnej do realizacji szkolenia lotniczego. 

Samolot Pilatus PC 21, na którym trenują piloci ze Szwajcarii, jest treningową maszyną rodzimej produkcji. Napędza go silnik turbośmigłowy o mocy 1200 KW. Maksymalna prędkość PC 21 to 685 km/h a prędkość wznoszenia wynosi 20 m/s. Jest to samolot dwumiejscowy, przeznaczony dla ucznia oraz instruktora. Służy siłom zbrojnym Szwajcarii od 2002 roku. Na samolotach tych szkolą się piloci wojskowi ze: Szwajcarii, Singapuru, Kataru oraz Zjednoczonych Emiratów Arabskich.   

W ramach wymiany do Szwajcarii pojechali czołgiści z Polski użytkujący czołgi Leopard 2A4. Wzięli udział w szkoleniu w tamtejszym Centrum symulatorów Mechanised Training Centre (MTC) w Thun. Na symulatorach ćwiczyli czołgiści 1 i 2 kompanii z 1 batalionu czołgów 10 Brygady Kawalerii Pancernej. W dwóch terminach w miesiącu lipcu przeszkolonych zostało w sumie 18 załóg. Dużo czasu poświęcono na pokazanie różnic między czołgami Leopard 2A4, a Leopard 2WE (ten ostatni używany jest prze armię Szwajcarii) oraz na sprawy bezpieczeństwa.

Polscy czołgiści biorą udział w ćwiczeniach na terenie Szwajcarii kolejny raz. Ośrodek treningowy w Szwajcarii pozwala na prowadzenie ćwiczeń w warunkach bardzo zbliżonych do realnego pola walki. Daje to możliwość zgrania większej liczby załóg w doskonałych warunkach ćwiczebnych.

Nowoczesne symulatory, będące na wyposażeniu centrum w Thun, pozwalają na świetną obserwację poczynań każdego ćwiczącego żołnierza i wychwycenie przez prowadzącego zajęcia ewentualnych błędów oraz ich szybką korektę. Analiza błędów pozwala na eliminowanie ich w przyszłości.  

W ośrodku w Thun znajdują się trenażery pozwalające ćwiczyć z wszystkimi ważnymi elementami czołgu Leopard2A4, oddawać symulowane strzały bez użycia amunicji, szkolić dowództwo i sztab, angażując szkolenie dowódcy batalionu, dowódców kompanii oraz dowódców plutonów.

W trakcie szkolenia nasi czołgiści oddali w sumie około 5500 „strzałów” z głównego uzbrojenia czołgu. Strzelano także z armaty120 mm oraz oddano ponad 12 000 serii z karabinu maszynowego.  

Wspólne treningi lotnicze i pancerne są świetną okazją do wymiany doświadczeń pomiędzy polskimi i szwajcarskimi żołnierzami. Stanowią doskonałą możliwość rozwoju stosunków dwustronnych w dziedzinie szkolenia lotniczego i pancernego.

Komentarze

1
Gaqez10 / 19-08-2016, 09:56
Super :) I to się nazywa wymiana doświadczeń :)
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 


Pojazdy elektryczne na niedostępne tereny »

Latarka odporna na wszytko? Przekonaj się »

pojazd elektryczny
latarka na broń

 


Co zabrać ze sobą na jesienną wyprawę »
sprzet jesienny

 


Dostępny już dla Ciebie! Nie tylko dla mundurowych »

Latarka odporna na wszytko? Przekonaj się »


latarka na broń

 


Co jest niezbędne w uzbrojeniu komandosa »
uzbrojenie

 


Zostań najbardziej pożądanym absolwentem na świecie »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

uczelnia wojskowa

 

 

 


 Co sprawia, że ten filtr do wody jest wyjątkowy »

filtry do wody

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
ubranie taktyczne

 


Dla tych którzy ratują życie » Niezbędnik podróżnika - co warto mieć »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Buty do lasu - które wybrać »
kursy strzeleń
05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Odkryj tajną jednostkę wojskową w latach 1967–1994 zakamuflowaną w koszarach artylerii w dolnośląskim Bolesławcu. Przeczytaj mocne wspomnienia pozbawione politycznej poprawności! (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Dynamiczny pokaz dla Wojsk Specjalnych

W czwartek, 2 grudnia na strzelnicy myśliwskiej w Skotnikach Małych odbył się dynamiczny pokaz broni produkcji ZMT dla przedstawicieli Wojsk Specjalnych. Obejmował on strzelania z różnych postaw...

Aktualny numer

5/2021
SPECIAL OPS 5/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - „Born to fight” MD 530F Cayuse Warrior
  • - Skuteczni razem
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl