Arabia Saudyjska. Poniedziałek pod znakiem zamachów

 MD  /  05-07-2016

W miniony poniedziałek na terenie Arabii Saudyjskiej doszło do trzech samobójczych zamachów bombowych. Jeden z nich miał miejsce w Medynie nieopodal meczetu Proroka Mahometa w Medynie. Oprócz zamachowców śmierć poniosło czterech oficerów służby bezpieczeństwa a siedem osób odniosło rany – podało do wiadomości ministerstwo spraw wewnętrznych.

Wszystkie zamachy zostały dokonane przez zamachowców samobójców.

Do pierwszego z nich doszło w Dżuddzie przed konsulatem USA. Około godziny 2.00 w nocy zamachowiec samobójca wysadził sie w powietrze w samochodzie wypełnionym materiałami wybuchowymi, którym kilka chwil wcześniej zaparkował auto przed szpitalem na wprost budynku ambasady.  W wyniku eksplozji śmierć poniósł zamachowiec a dwie osoby zostały ranne. W komunikacie wydanym przez służby bezpieczeństwa zamachowcem był obywatel Pakistanu, który mieszkał w Arabii Saudyjskiej od kilkunastu lat.  

Kolejny zamach miał miejsce w mieście Al-Kaif we wschodniej części Arabii Saudyjskiej    w pobliżu meczetu dla szyitów. Według ministerstwa spraw wewnętrznych śmierć poniosło tylko trzech prawdopodobnych zamachowców samobójców. Ich szczątki zostały znalezione  w pobliżu miejsca wybuchu.

W wyniku samobójczego zamachu w Medynie, w niedalekiej odległości od Meczetu Proroka Mahometa, oprócz zamachowca samobójcy śmierć poniosło także czterech oficerów służby bezpieczeństwa  a kolejnych pięciu zostało rannych.

Zamach miał miejsce na parkingu nieopodal Meczetu Proroka, jednym z najważniejszych miejsc kultu religijnego wyznawców islamu. Zamachowiec starał się dostać z parkingu do meczetu wypełnionego wiernymi. Po zatrzymaniu go przez agentów ochrony parkingu, w celu wylegitymowania, zdetonował przypięty do ciała ładunek wybuchowy tzw. „pas szahida”. Wybuch spowodował śmierć zamachowca oraz czterech oficerów służby bezpieczeństwa. W meczecie znajdowały się tłumy wiernych odbywających wieczorne modły z okazji kończącego się ramadanu, muzułmańskiego postu trwającego cały miesiąc.

Żadne z ugrupowań nie przyznało się do dokonania zamachów.  

Od kilku lat w trakcie rwania ramadanu, a w szczególności przed jego zakończeniem, w wielu krajach muzułmańskich notowane są zamachy na wiernych w miejscu ich zgromadzenia lub w ich pobliżu. Podobnych zamachów dokonano w ciągu ostatnich kilku dni na terenie Turcji, Iraku oraz Bangladeszu.

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Co zabrać ze sobą na jesienną wyprawę »
sprzet jesienny

 


 Dostępny już dla Ciebie! Nie tylko dla mundurowych » 

 Poznaj 5 kluczowych zalet latarek taktycznych »


latarka na broń

 


Co jest niezbędne w mundurze komandosa »
buty taktyczne

 


Zostań najbardziej pożądanym absolwentem na świecie »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

uczelnia wojskowa

 

 

 


Jakie możliwości daje Ci szybka wymiana szkieł balistycznych »
okulary balistyczne

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
ubranie taktyczne

 


Dla tych którzy ratują życie » Niezbędnik podróżnika - co warto mieć »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Buty do lasu - które wybrać »
kursy strzeleń
05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Odkryj tajną jednostkę wojskową w latach 1967–1994 zakamuflowaną w koszarach artylerii w dolnośląskim Bolesławcu. Przeczytaj mocne wspomnienia pozbawione politycznej poprawności! (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Aktualny numer

4/2021
SPECIAL OPS 4/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - GEI - Obrońcy Katalonii
  • - Macedońskie Wilki
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl