Ocean Indyjski: Komandosi Royal Marines odbili statek z rąk piratów

Sebastian Miernik  /  17-10-2011
Ocean Indyjski: Komandosi Royal Marines odbili statek z rąk piratów
Ocean Indyjski: Komandosi Royal Marines odbili statek z rąk piratów Fot. http://www.royalnavy.mod.uk

Komandosi z Royal Marines z Fleet Protection Group (FPGRM), operujący z fregaty HMS Somerset dokonali abordażu na “statek matkę" piratów uwalniając wielu pakistańskich rybaków. Akcja miała miejsce na Oceanie Indyjskim, ok. 160 km od wybrzeża Somalii.

Komandosi z Royal Marines z Fleet Protection Group (FPGRM), operujący z fregaty HMS Somerset dokonali abordażu na “statek matkę" piratów uwalniając wielu pakistańskich rybaków. Akcja miała miejsce na Oceanie Indyjskim, ok. 160 km od wybrzeża Somalii.

Duży trawler rybacki został porwany przez piratów i był przez nich wykorzystywany do działań przeciwko lokalnym rybakom. HMS Somerset podczas prowadzenia rutynowego patrolu w ramach działań przeciw terrorystycznych Połączonych Sił Morskich został zaalarmowany przez statek rybacki Hibib Fidi, że jeden ze statków nie działa w sposób typowy dla jednostek rybackich. Dowódca HMS Somerset zdecydował o wysłaniu helikoptera Merlin w celu rozpoznania sytuacji. Podobnie jak w przypadku przeprowadzonej kilka dni temu operacji uwolnienia włoskiego frachtowca (Ocean Indyjski: statek odbity z rąk piratów), piraci poddali się bez jednego wystrzału. Piraci zostali zatrzymani i przekazani na pokład jednego z okrętów wojennych USA.
Przejmowanie statku i wykorzystywanie go przez wiele miesięcy jako “okrętu bazy” jest taktyką często stosowaną przez piratów – w ten sposób zwiększają zasięg swojej działalności.

Akcja została przeprowadzona przez brytyjskie siły biorące udział w operacji antypirackiej na Oceanie Indyjskim.

W ramach sformowanych koalicyjnych Połączonych Sił Morskich (Combined Maritime Forces – CMF) działają przedstawiciele 25 państw. Siły koalicyjne działają na wodach międzynarodowych oraz Morza Czerwonego, Zatoki Adeńskiej, Basenu Somalijskiego, Morza Arabskiego i Oceanu Indyjskiego obejmujących obszar 6,5 mln km2.

Galeria aktualności  Ilość zdjęć:  4

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Czy wiesz, jak skutecznie chronić wzrok podczas akcji? »

oulary taktyczne

 


Tundra w czym jest lepsza od innych czołówek » Jakie cechy muszą mieć buty taktyczne »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz obuwie na prawdziwą przygodę »

buty

 


Nie możesz zabrać plecaka? Gdzie zmieścisz najpotrzebniejszy sprzęt  » Co powinno się znaleźć w pakiecie ratunkowym czworonożnego towarzysza broni »
mobilny monitoring bezpieczna komunikacja

 


Czy masz odpowiednie obuwie na wiosenne wojaże? Sprawdź »

Olej w piance? Do czego to służy »


olej do czyszczenia

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Odkryj tajną jednostkę wojskową w latach 1967–1994 zakamuflowaną w koszarach artylerii w dolnośląskim Bolesławcu. Przeczytaj mocne wspomnienia pozbawione politycznej poprawności! (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualny numer

1/2022
SPECIAL OPS 1/2022
W miesięczniku m.in.:
  • - Commando Garud
  • - Marine Mammals in SPECIAL OPS
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl