W sojuszniczym gronie o siłach specjalnych i bezpieczeństwie regionalnym

 Redakcja  /  26-05-2016
Konferencja "Special Operations Forces cooperation as a regional security enhancement tool" to efekt współpracy Dowództwa Komponentu Wojsk Specjalnych i Instytutu Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych (INPiSM) Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Konferencja "Special Operations Forces cooperation as a regional security enhancement tool" to efekt współpracy Dowództwa Komponentu Wojsk Specjalnych i Instytutu Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych (INPiSM) Uniwersytetu Jagiellońskiego. Fot. Wydział Prasowy DKWS

Siły specjalne w obliczu zmieniających się zagrożeń w zakresie regionalnego bezpieczeństwa były tematem międzynarodowej konferencji, która odbyła się 19 maja br. w Dowództwie Komponentu Wojsk Specjalnych w Krakowie. Wśród prelegentów znaleźli się przedstawiciele Dowództwa Operacji Specjalnych NATO i polskich Wojsk Specjalnych, profesorowie Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz autorytety z dziedziny bezpieczeństwa międzynarodowego.

Motyw przewodni debaty: "Special Operations Forces cooperation as a regional security enhancement tool" nawiązywał do perspektyw zwiększania efektywności w zakresie zapewniania bezpieczeństwa regionalnego w Europie poprzez zacieśnianie współpracy w zakresie sił specjalnych Sojuszu.

- Siły specjalne nie są uniwersalnym panaceum w zapobieganiu wszelkim zagrożeniom. Mogą jednak, odpowiednio użyte, realizować cele operacyjne bądź nawet strategiczne. Skuteczność ich działań warunkuje w ogromniej mierze właściwe zrozumienie ich specyfiki oraz potrzeb - powiedział, otwierając obrady, gen. bryg. Jerzy Gut, Dowódca Komponentu Wojsk Specjalnych (KWS) - Doświadczenie pokazuje, że w większości przypadków siły specjalne potrzebują wsparcia ze strony innych rodzajów sił zbrojnych oraz służb specjalnych, a także właściwej architektury systemów dowodzenia i łączności. Dlatego podczas prowadzonych operacji tak ważna jest interoperacyjność – zaznaczył Dowódca KWS.

Przeczytaj także: Współpraca polskich i gruzińskich specjalsów

Prof. Andrzej Mania, Prorektor ds. Dydaktyki UJ, w swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na fakt, iż łączenie aspektów edukacji z praktyką staje się nieodzowne w rozumieniu zagrożeń i wyzwań w obecnym świecie. Zaznaczył, że obydwie strony (UJ oraz DKWS) w ramach współpracy coraz więcej dzięki niej zyskują, a rozmiar wspólnych przedsięwzięć dowodzi, że porozumienie podpisane w 2012 było ważnym wydarzeniem dla obu stron.

- Niektóre elementy kultury organizacji SOF można by i należałoby implementować w świecie cywilnym czy wręcz w zarządzaniu tak dużą organizacją, jaką jest Uniwersytet - podkreślił prof. Mania.

Uczestnicy konferencji debatowali o tak istotnych kwestiach jak znaczenie współpracy sił specjalnych na arenie międzynarodowej w procesie budowania zdolności obronnych i gotowości przeciwdziałania nadchodzącym zagrożeniom oraz o rosnącej roli i znaczeniu sił specjalnych w obszarze zapewnienia bezpieczeństwa regionalnego w ujęciu Sojuszu. Zwrócono uwagę na współczesne zagrożenia bezpieczeństwa międzynarodowego, w tym wojnę hybrydową, a także postępującą globalizację konfliktów.

Zobacz również: „Specjalne” seminaria na Uniwersytecie Wrocławskim

W opinii uczestników obrad, siły specjalne są jednym z najbardziej optymalnych instrumentów, jakie posiadają decydenci, by przeciwdziałać globalnym zagrożeniom. Uczestnicy konferencji aktywnie partycypowali w dyskusji poprzez dzielenie się własnymi doświadczeniami, podkreślając, że jedną z największych zalet sił specjalnych jest to, że stale dążą one do wyprzedzenia działań przeciwnika i przygotowują się na zagrożenia mogące wystąpić w przyszłości.

W konferencji uczestniczyli m.in.: gen. bryg. Jarosław Kraszewski - Dyrektor Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi, dr Brian Maher - Dyrektor Joint Special Operations University (JSOU) oraz zastępca Dowódcy Operacji Specjalnych NATO (NS HQ).

Dowiedz się więcej: SOCEUR w Dowództwie Generalnym RSZ

W obradach wzięli udział m.in. przedstawiciele: Dowództwa Generalnego RSZ, Służby Wywiadu Wojskowego, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Dowództwa Operacji Specjalnych NATO w Afganistanie (NSOCC-A), Dowództwa Sił Specjalnych USA (USSOCOM), Połączonego Dowództwa Sojuszniczego (JFC) w Brunssum oraz nowo utworzonego NATO Force Integration Unit (NFIU) w Bydgoszczy. Obecni byli również dowódcy sił specjalnych: Chorwacji, Czech, Estonii, Gruzji i Rumunii.

Organizatorami spotkania było krakowskie Dowództwo Komponentu Wojsk Specjalnych (DKWS) oraz Instytut Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych (INPiSM) Uniwersytetu Jagiellońskiego. Konferencjabyła kolejnym, niezwykle istotnym przedsięwzięciem przeprowadzonym w ramach współpracy Wojsk Specjalnych i UJ.

Poznaj szczegóły: Zmiana warty w amerykańskim Dowództwie Operacji Specjalnych

Współpraca Wojsk Specjalnych ze środowiskiem akademickim nie jest dla żołnierzy niczym nowym. Komandosi stosują nieszablonowe techniki działania na różnych polach i wysoko sobie cenią kontakty oraz wiedzę i doświadczenia ludzi świata nauki. DKWS kontynuuje współpracę z podjętą w swoim czasie przez Dowództwo Wojsk Specjalnych (DKWS) z AON i amerykańskim JSOU. Od niedawna specjalsi współpracują również z Krakowską Akademią im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego.

* * *

Porozumienie o współpracy pomiędzy Wojskami Specjalnymi a Uniwersytetem Jagiellońskim

Zawarte 11 kwietnia 2012 roku, porozumienie pomiędzy ówczesnym Dowództwem Wojsk Specjalnych (DWS) a Uniwersytetem Jagiellońskim (UJ) stworzyło warunki do zacieśnienia wzajemnej współpracy żołnierzy Wojsk Specjalnych i kadry dydaktycznej UJ w dziedzinie naukowo-badawczej i dydaktycznej. W umowie przewidziano między innymi takie formy współpracy, jak prowadzenie wspólnych badań naukowych, seminariów czy konferencji z dziedziny bezpieczeństwa narodowego i międzynarodowego, prawa konfliktów zbrojnych czy reagowania kryzysowego. Na bazie umowy, strony służą sobie wzajemnym wsparciem eksperckim i doradczym. Szczegółowy plan współpracy jest ustalany wspólnie na każdy kolejny rok akademicki.

Do najważniejszych przedsięwzięć zorganizowanych dotychczas pod egidą obu instytucji zaliczyć należy: wykład Admirała Williama McRavena - Dowódcy Sił Specjalnych USA w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych z października 2012, międzynarodową konferencję "Beyond Neptune Spea"” z maja 2013 roku z udziałem generała Franka Kisnera, ówczesnego Dowódcy NS HQ, konferencje "Social media" oraz "Wokół Hindukuszu" z października tego samego roku. W marcu 2014 roku przeprowadzono międzynarodową konferencję poświęconą 15-lecia członkowska Polski w NATO, a w grudniu 2015 roku seminarium poświęcone zagadnieniom związanym z systemem rozwijania korpusu podoficerów sił specjalnych Sojuszu z udziałem obecnego Dowódcy NS HQ - generała Marshalla Webba.

Źródło: Wydział Prasowy DKWS

Galeria aktualności  Ilość zdjęć:  7

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Pojazdy elektryczne na niedostępne tereny »

Latarka odporna na wszytko? Przekonaj się »

pojazd elektryczny
latarka na broń

 


Co zabrać ze sobą na jesienną wyprawę »
sprzet jesienny

 


Dostępny już dla Ciebie! Nie tylko dla mundurowych »

Latarka odporna na wszytko? Przekonaj się »


latarka na broń

 


Co jest niezbędne w uzbrojeniu komandosa »
uzbrojenie

 


Zostań najbardziej pożądanym absolwentem na świecie »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

uczelnia wojskowa

 

 

 


 Co sprawia, że ten filtr do wody jest wyjątkowy »

filtry do wody

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
ubranie taktyczne

 


Dla tych którzy ratują życie » Niezbędnik podróżnika - co warto mieć »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Buty do lasu - które wybrać »
kursy strzeleń
05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Odkryj tajną jednostkę wojskową w latach 1967–1994 zakamuflowaną w koszarach artylerii w dolnośląskim Bolesławcu. Przeczytaj mocne wspomnienia pozbawione politycznej poprawności! (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

3 miesiące operacji #SilneWsparcie

Minęło 90 dni jak żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej prowadzą operacją pk. „Silne Wsparcie”. „Lokalizuj – Izoluj – Zabezpiecz – Przekaż” to działania mające na celu wsparcie Straży Granicznej...

Aktualny numer

5/2021
SPECIAL OPS 5/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - „Born to fight” MD 530F Cayuse Warrior
  • - Skuteczni razem
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl