25-lecie Polskiej Straży Granicznej

Święto Straży Granicznej - tło historyczne
 Redakcja  /  11-05-2016
W ramach święta Straży Granicznej, funkcjonariusze Wydziału Zabezpieczenia Działań KOW SG i Zespołu Interwencji Specjalnych w PSG Krakowie-Balicach zorganizują pokaz pirotechniczny.
W ramach święta Straży Granicznej, funkcjonariusze Wydziału Zabezpieczenia Działań KOW SG i Zespołu Interwencji Specjalnych w PSG Krakowie-Balicach zorganizują pokaz pirotechniczny. Fot. WDZ KOW SG
 2  2. Ciąg dalszy aktualności...

Oddać krew

Święto SG można uczcić także w inny sposób – przez honorowe oddanie krwi. Będzie można to uczynić w trakcie uroczystości 16 maja w Oddziale Terenowym Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przy ul. Kazimierza Wielkiego 9a. Warto pokreślić, że w Straży Granicznej działa specjalnie powołany Zespół ds. Popularyzacji Honorowego Krwiodawstwa w SG. Zespół wspiera między innymi działalność lokalnego Klubu HDK Orkiestry Reprezentacyjnej SG.

Przeczytaj również: "Roboty na wysokości", czyli ćwiczenia zgrywające w odbijaniu zakładników w wieżowcu

Warto wspomnieć, że Klub Honorowych Dawców Krwi Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej prowadzi działalność popularyzatorską w dziedzinie krwiodawstwa oraz honorowego dawstwa szpiku w środowiskach młodzieży szkolnej.

- Prelegenci w zielonych mundurach odwiedzają pełnoletnie klasy i własnym przykładem zachęcając do pięknego startu w dorosłe życie, wyjaśniają jak odbywa się oddanie krwi i komu jest ona potrzebna – czytamy na stronie Klubu.

Trochę historii

Straż Graniczna i działająca w jej strukturze Orkiestra Reprezentacyjna bardzo mocno wrosły w tkankę Nowego Sącza. SG nie tylko daje pracę wielu sądeczanom, a Orkiestra uświetnia uroczystości, ale jest przede wszystkim czynnikiem integrującym  lokalną społeczność.
 
Historia sądeckich pograniczników to znacznie więcej niż ćwierć wieku. Korzenie Karpackiego Oddziału Straży Granicznej, poprzednika KOW SG, sięga 1 Pułku Strzelców Podhalańskich, utworzonego 1 grudnia 1918 roku.

- W 20-leciu międzywojennym Pułk był bardzo zżyty z mieszkańcami Nowego Sącza. Uroczystości pułkowe były świętem całego miasta – podkreślają pogranicznicy.  
 
Zobacz także: Ćwiczenia WZD Karpackiego Oddziału Straży Granicznej

Pułk zapisał piękną kartę podczas kampanii wrześniowej 1939 roku. Pogranicznicy walczyli w składzie Armii „Karpaty” między innymi w obronie Nowego Sącza, Bobowej i Szymbarku. Historię sądeckich pograniczników można w większym stopniu poznać w sali tradycji KOW SG w Nowym Sączu.
 
Po wojnie ochrona granic stała się zadaniem Wojsk Ochrony Pogranicza. Straż Graniczną utworzono 16 maja 1991 roku w oparciu o sprawdzone wzorce polskich formacji granicznych. SG musiała sprostać wyzwaniom, jakie zaszły na skutek zmian geopolitycznych w Europie Środkowo-Wschodniej.
 
Do Nowego Sącza ma powrócić Karpacki Oddział Straży Granicznej. Data powrotu, według opublikowanego przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji projektu rozporządzenia miałoby to nastąpić 1 stycznia 2017 roku.

Orkiestra i Kompania Reprezentacyjna

W 1956 roku przy Karpackiej Brygadzie WOP została utworzona orkiestra, która od 1973 roku zaczęła pełnić funkcję Orkiestry Reprezentacyjnej. Muzycy z Nowego Sącza kontynuują wspaniałą tradycję zapoczątkowaną jeszcze w okresie międzywojennym przez sławną Orkiestrę 1 Pułku Strzelców Podhalańskich.

Polecamy materiał: Warsztaty taktyczne w MOSG
 
Warto podkreślić, że Orkiestra czerpie inspirację między innymi z folkloru podhalańskiego, stając się ambasadorem Sądecczyzny i Podhala.

- Orkiestra  Reprezentacyjna  Straży  Granicznej  jest  jedyną z orkiestr typu wojskowego używającą podczas musztry paradnej tradycyjnych instrumentów ludowych – zaznaczają przedstawiciele orkiestry, która bierze udział w licznych festiwalach międzynarodowych. - W naszym regionie nie może się bez niej obyć żadna większa uroczystość oficjalna. Liczba koncertów przekroczyła już 8 tysięcy.

Naczelnikiem Orkiestry jest ppłk SG dr hab. Stanisław Strączek, a II kapelmistrzem mjr SG mgr Leszek Mieczkowski.

- Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej była zawsze niezwykle ceniona i szanowana przez sądeczan, była atrakcją każdego spotkania i każdego wydarzenia – mówił prezydent Ryszard Nowak.

Źródło: materiały prasowe.

Galeria aktualności  Ilość zdjęć:  5

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Gdy ciemność nie jest Twoim sprzymierzeńcem » Wypróbuj smar do ruchomej części broni »
zasilanie smar do pielęgnacji broni

 


Cieszą się popularnością na całym świecice! Dlaczego? »

 


Bluza taktyczna w roli głównej - obejrzyj film z jej udziałem » Czego nie wiesz o binokularze noktowizyjnym »
bluza taktyczna gogle balistyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »

 


Jaką broń wybierają strzelcy wyborowi » Nie strać celu mimo ciemności »
bron palna oświetlenie taktyczne

 


Uzyskaj licencję Instruktora Sportu Strzeleckiego  »
kurs strzelecki

 


Namierz cel w ciemoności » Wypatrz swojego wroga z odległości »
hydrauliczny wyważacz

Spodnie taktyczne - zachowaj swobodę w najtrudniejszej sytuacji »
spodnie taktyczne

 


Nie daj się zaskoczyć w ciemności » Spodnie taktyczne na każdą misję »
latarka czołowa bluza taktyczna

 

Na czym polega specyfika komunikacji w wojsku »

 


Sprzęt do wspinaczki, który zapewni maksimum swobody i bezpieczeństwa » Dobierz wyposażenie na miarę czasów  »
latarki czołowe

 


05/07/2020Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Trening medyczny w PKW UNIFIL

„Im więcej potu na ćwiczeniach, tym mniej krwi w boju.” To zdanie, które zna każdy żołnierz Wojska Polskiego. Bez właściwego i profesjonalnego treningu nie osiągnie się celu operacyjnego w realnym...

Aktualny numer

2/2020
SPECIAL OPS 2/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Ratownictwo taktyczne
  • - XX lat CBŚP
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni od dekady kształci wybitnych specjalistów z Bezpieczeństwa Wewnętrznego,...

Powstanie Warszawskie 2.0, czyli „kotwica” z hashtagiem

Czy było warto? – to pytanie w ostatnich latach rozliczania naszej historii pada bardzo często w kontekście Powstania Warszawskiego. Jednocześnie...wiecej »
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl