Snajperzy. Droga bez powrotu

Błażej  Bierczyński  /  09-05-2016
"Snajperzy" wydaje się być kolejną opowieścią o amerykańskich herosach. I tak jest, ale autor prowadzi tę opowieść w bardzo sprawny sposób, dzięki czemu jest ona o wiele ciekawsza.
"Snajperzy" wydaje się być kolejną opowieścią o amerykańskich herosach. I tak jest, ale autor prowadzi tę opowieść w bardzo sprawny sposób, dzięki czemu jest ona o wiele ciekawsza. Fot. Znak Literanova

Rynek przyzwyczaił nas już do regularnych publikacji wspomnień byłych lub wciąż aktywnych zawodowo żołnierzy, opisujących służbę, proces selekcji lub konkretną operację. Kolejne książki różnicą się, prócz oczywistych elementów jak miejsce akcji itp., stopniem ujawnienia faktów w stosunku do fikcji i poziomem legendarnego bohaterstwa głównych postaci, którzy dokładają wizerunkową cegiełkę do ogólnego obrazu sił specjalnych, szczególnie USA. Wydani właśnie „Snajperzy – droga bez powrotu” wydają się nie odbiegać specjalnie od tego schematu, ale nie należy jednak podchodzić do nich z założeniem całkowicie powielonego szablonu, a dać szansę i tym samym dać się wciągnąć w wir dramatycznych, obrazowo opisanych wydarzeń w na Bliskim Wschodzie.

Podczas ćwiczeń pododdziału Rangersów na teoretycznie bezpiecznym terenie w Afganistanie, dochodzi do ataku talibów. W jego wyniku, żołnierze słynnego pułku i jeden z „Nocnych Łowców” giną, zaś odpowiadająca za ich transport Sandra Brux, drugi pilot i jedyna kobieta w 160. SOAR, odnosi rany i zostaje wzięta do niewoli. Dla talibów i współpracujących z nimi bojowników z ugrupowania Hezb-e Islami Chalis (HICh) kobieta jest łakomym kąskiem propagandowym i finansowym (porywacze żądają okupu w wysokości 25 mln dolarów). Chęć jej uwolnienia przez towarzyszy broni wzmaga fakt, iż Brux zostaje brutalnie zgwałcona, co dodatkowo  sprawcy uwieczniają w formie nagrania wideo, i okaleczona. Oczywiście, sprawa uwolnienia kobiety nie jest taka prosta, jako że rozbija się nie tylko o konieczność ustalenia miejsca przetrzymywania pilotki, ale również o delikatne kwestie polityki międzynarodowej i relacji z lokalnymi, skorumpowanymi i jak zawsze powiązanymi z terrorystami władzami.

Zobacz galerię zdjęć: Weekend Snajpera & Zawody LONGSHOT 2016

Jednocześnie, poznajemy snajpera z U.S.Navy SEALs z oddziału DEVGRU – Gilliana Shannona. Jasnym jest, że przydzielona mu do wykonania misja w Iranie nie będzie ostatnią, a służy przedstawieniu Gila jako profesjonalisty, wyjątkowo sprawnego snajpera, twardziela z rozterkami zawodowymi natury moralnej, które ustępują pod naporem wpojonych tradycyjnych zasad i wewnętrznego kodeksu, dominującego wobec oczekiwań przełożonych. Tym samym narrator przybliża protagonistę jako niepokornego wojownika, który stawia wyżej człowieka od instytucji, braterstwo broni ponad konsekwencje formalno-prawne, a miłość do kraju ponad jego administrację z prezydentem na czele. Ot, kolejny amerykański twardziel, który wie, kiedy i komu należy skopać tyłek, zaś od białych rękawiczek dyplomacji woli pył, piach, krew, pot i zły, z domieszką, oczywiście, prochu strzelniczego. Do tego typu bohaterów zdążyliśmy się już przyzwyczaić. Gillian nie jest jednak, na szczęście, taktycznym Jonnym Bravo – do bohaterów jednak jeszcze wrócę.

Przeczytaj także: 8. Międzynarodowe Zawody Snajperskie w Czechach

Książka „Snajperzy. Droga bez powrotu” rozgrywa się na trzech poziomach, które łączą się dramatycznym, kulminacyjnym finale. Uwaga narratora skupia się na głównym bohaterze, jego relacjach z żoną, kolegami z oddziału oraz przełożonymi. Druga płaszczyzna to równoległe wydarzenia w kryjówce talibów i bojowników HiCh w Afganistanie, gdzie głównymi bohaterami jest porwana Sandra Brux oraz jej ciemiężyciele, ewentualnie lokalna społeczność. Trzecia, niemniej ważna w rozwoju wydarzeń sfera, to kuluary polityczno-wojskowych decydentów, których białe kołnierzyki są zdecydowanie czystsze od nich samych.

Jak łatwo zgadnąć, „Snajperzy” są wypełnieni akcją. Trudno nie przyznać, że opisy starć, operacji oglądanych z różnych punktów widzenia, są najmocniejszą stroną powieści. Można nawet powiedzieć, że od pierwszych stron adrenalina towarzysząca głównym bohaterom jest i nam - czytelnikom, sukcesywnie pompowana między wierszami. Krótkie przerwy na złapanie oddechu (zarówno dla bohaterów czy czytelnika) i tak są wypełnione napięciem w oczekiwaniu na dalszy rozwój wydarzeń. Ostatnie strony książki to kulminacja tego napięcia, kiedy od kul i odłamków jest równie gęsto, co od wersów czy nawet słów na jednej stronie. Autorzy nie szczędzą nam też brutalności wojny i zdecydowanie nie owijają w bawełnę.

Dowiedz się więcej: Nowy karabin wyborowy US Army

Akcja odrobinę przyćmiewa samych bohaterów. Oczywiście, mamy ich zarysowanych na tyle dokładnie, by wyobrazić sobie ich na fabularnej mapie relacji – wiemy, na kogo można liczyć, kto jest uwikłany w niewygodne powiązania, a kto jest skur…, którego należy omijać i komu należałaby się łomot – w imię zasad i/lub ku chwale ojczyzny. Autorom udało się odmalować relacje, m.in. braterstwo broni czy skomplikowane układy wywiadowcze, wojskowe i administracyjne, jednak trudno uniknąć wrażenia, że ludzie, których spotykamy na kolejnych stronach są dosyć przewidywalni, graniczący z pewnego rodzaju stereotypowością. Niekoniecznie należy jednak traktować ten fakt jako minus. Po prostu jesteśmy już przyzwyczajeni do pewnych rodzajów bohaterów w ramach danego gatunku, gdzie specjalnie „Ameryki się nie odkryje”.

Plusem jest fakt ukazania lokalnej społeczności w większej liczbie odcieni niż tylko czarnym. Oczywiście, talibowie i ich towarzysze z HiCh są postaciami ewidentnie negatywnymi, ale mamy tu również do czynienia z innymi przedstawicielami afgańskiego społeczeństwa, nastawionymi negatywnie wobec ugrupowań terrorystycznych, ale i niekoniecznie zachwyconych obecnością Amerykanów. Analogicznie, również po stronie „gwieździstego sztandaru” mamy tych dobrych i złych oraz moralnie dwuznacznych. Oczywiście, nie jest wskazany z imienia i nazwiska konkretny prezydent, ale ewidentnie krytyka dotyczy liberalnej części administracji.

Zobacz również: 30 godzin z życia snajpera, czyli zawody Sniper’s Mission w Wędrzynie

Choć książce na pierwszy plan wysuwa się dynamiczna akcja, autor szczególną uwagę poświęca także detalom wyposażenia i uzbrojenia, zwłaszcza głównego bohatera. Jest to atrakcyjny element, zwiększający wiarygodność i znajomość tematu przez autora, jak i zwiększający wartość samej lektury o dodatkową warstwę merytoryczną. Tym bardziej irytująca może być (a przynajmniej dla mnie była) wpadka z opisem „wysłużonego AK-74 kalibru 5.56mm ze składaną kolbą” – zastanawiać może, czy „rąbnął” się tu autor, tłumacz czy człowiek odpowiedzialny za finalna korektę i redakcję – opcja konwersji „kałasza” z 5.45mm na 5.56mm w środku Afganistanu (nawet przy założeniu, że rusznikarze działają tam z iście „ułańską fantazją”), jest dla mnie najmniej prawdopodobną. Taki szczegół potrafi wybić z rytmu lektury i stać się źródłem kwestionowania wiarygodności dalszych opisów.

Nie warto jednak się uprzedzać – sam jestem tego przykładem, bo choć mamy prawo oczekiwać pewnego poziomu realizmu i merytoryki, to wspomnianą „literówkę” (tak ostatecznie zdecydowałem się do tego podejść, nie wnikając w powód) szybko zrekompensowała mi sama przyjemność lektury. Wartka akcja pozwoliła zapomnieć po kilku stronach o „przekalibrowanym kałaszu”, a uzupełniał ją obrazowy język, który w całości przeniósł moją uwagę na odtwarzanie przed oczami tzw. świata przedstawionego i wsiąknięcie w wir wydarzeń. Oczywiście, możemy kwestionować, czy wszystkie one miały one miejsce. Być może są one średnią wyciągniętą z kilku historii, zlepkiem najbardziej dramatycznych momentów, ale z pewnością dostarczają niemałej dawki czytelniczej przygody i satysfakcji.

Polecamy lekturę: One shot - one magazine! - SPECIAL OPS prezentuje "SNAJPERÓW"

Jak informuje nas zajawka na IV okładce, prawa do ekranizacji książki już zostały wykupione przez Sony Pictures, a więc w najbliższym czasie możemy spodziewać się kolejnego obrazu skupionego wokół U.S. Navy SEALs w stylu „Ocalonego” (Lone Survivor), „Snajpera” (American Sniper) czy „Aktu odwagi” (Act of Valor) - oby tylko z lepszym aktorstwem niż w przypadku tego ostatniego tytułu. O poziom patetyczności i kultu amerykańskiego żołnierza (specjalsa) raczej nie musimy się martwić, ale taki już urok kina zza Oceanu. Z drugiej strony, jak już wspomniałem, książka jest krytyczna (nie tylko między wierszami) wobec administracji (szczególnie jej najwyższych szczebli) czy nawet ogółu świata polityki USA i sposobu, w jaki załatwiane są sprawy (bezpieczeństwo narodowe - polityka międzynarodowa - public relations - sondaże popularności i wyniki w kolejnych wyborach).

Mam szczerą nadzieję, że ekranizacja dojdzie do skutku.Jeżeli ekipa filmowa opowie tę historię w równie ciekawy sposób, jak zrobił do duet McEwen & Koloniar, wówczas chętnie wybiorę się w drogę ze snajperami jeszcze raz - tym razem filmową, a może nieco na przekór tytułowi – wrócę do lektury książki dla odświeżenia sobie fabuły przed kinowym seansem.

Galeria aktualności  Ilość zdjęć:  1

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Tundra w czym jest lepsza od innych czołówek » Jakie cechy muszą mieć buty taktyczne »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz obuwie na prawdziwą przygodę »

buty

 


Nie możesz zabrać plecaka? Gdzie zmieścisz najpotrzebniejszy sprzęt  » Wybierz najlepszy pakiet ratunkowy dla czworonożnego towarzysza broni »
mobilny monitoring bezpieczna komunikacja

 


Jakie buty na zimowe wyprawy »

Olej w piance? Do czego to służy »


olej do czyszczenia

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca KRAVMAGA


LUBLINIEC.PL Cicho i skutecznie Tajemnice najstarszej jednostki specjalnej Wojska Polskiego Przygotowani przetrwają Sztuczki survivalowe
lubieniec przygotowani-przetrwaja balistyka-dla-snajperow
To nie tylko wznowienie książki, ale także akcja CSR (społecznej odpowiedzialności biznesu) byłych żołnierzy tej formacji, którzy obecnie świadczą usługi z zakresu bezpieczeństwa. To oni przekonali autora do uzupełnienia i wznowienia książki LUBLINIEC.PL (...)
zobacz więcej »
Bądź przygotowany. Chroń swoją rodzinę i przetrwaj! Nieujarzmiona natura, atak terrorystyczny albo zwykłe zdarzenie losowe mogą sprawić, że nasz świat skomplikowanych zależności zacznie się rozpadać (...)
zobacz więcej »
To nie tylko książka, ale stworzone z pasją narzędzie przetrwania. ToolBook zawiera: lusterko sygnałowe, soczewkę Frasnela, linijkę, zegar słoneczny, znaczniki trasy, podpałkę oraz praktyczną wiedzę, jak przetrwać (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Ukraińscy żołnierze ewakuowani z zakładów Azowstal w Mariupolu

Po długich negocjacjach, w które zaangażowany był m.in. ukraiński wywiad i Czerwony Krzyż wczoraj ze zniszczonego kombinatu Azowstal wywieziono 264 wojskowych, w tym 53 ciężko rannych.

Aktualny numer

1/2022
SPECIAL OPS 1/2022
W miesięczniku m.in.:
  • - Commando Garud
  • - Marine Mammals in SPECIAL OPS
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl