Wystawa TOBIE OJCZYZNO - Cichociemni & JW GROM

 Redakcja  /  20-04-2016
Głównymi bohaterami wystawy są: Cichociemny Tadeusz Tomaszewski ps. "Wąwóz" i żołnierze Jednostki Wojskowej GROM.
Głównymi bohaterami wystawy są: Cichociemny Tadeusz Tomaszewski ps. "Wąwóz" i żołnierze Jednostki Wojskowej GROM. Fot. Fundacja SPRZYMIERZENI z GROM

Trwa wystawa "TOBIE OJCZYZNO", łącząca postać Cichociemnego Tadeusza Tomaszewskiego ps. "Wąwóz" oraz żołnierzy Jednostki Wojskowej GROM, która dziedziczy tradycje Cichociemnego. Uroczyste otwarcie miało miejsce w piątek, 15 kwietnia, o godzinie 17.00, w sali konferencyjno-wystawowej Archiwum Państwowego w Płocku przy ul. Kazimierza Wielkiego  9b. Wystawa będzie czynna do 16 maja.

Wystawa "TOBIE OJCZYZNO" łączy w sobie dwa elementy. Pierwszą jest postać Tadeusza Tomaszewskiego ps. "Wąwóz" - urodzonego w Płocku, absolwenta Małachowianki, uczestnika Powstania Warszawskiego, a przede wszystkim jedynego płockiego Cichociemnego. Wystawa została zorganizowane w zawiązku z  uchwaloną przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uchwałą ustanawiającą rok 2016 Rokiem Cichociemnych. Zupełnie nieznana płocczanom postać Tadeusza Tomaszewskiego zaprezentowana zostanie w otoczeniu ekspozycji fotografii Piotra Andrewsa prezentujących Jednostkę Wojskową GROM. Zestawienie tych dwóch elementów wystawy nie jest przypadkowe, bo to właśnie Jednostka Wojskowa GROM dziedziczy tradycje Cichociemnych.

Dowiedz się więcej: CICHOCIEMNI

Tytuł wystawy pochodzi od dewizy widniejącej na wewnętrznej stronie Znaku Spadochronowego żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, a jednocześnie jednej z maksym Jednostki Wojskowej GROM. Wystawa jest wydarzeniem towarzyszącym obchodom 95. rocznicy odznaczenia Płocka Krzyżem Walecznych i pierwszą z cyklu "Płock Walecznym" poświęconego płockim kawalerom tego najwyższego odznaczenia wojskowego.

Wystawa będzie prezentowana do 16 maja 2016.

Organizatorami wystawy są Fundacja SPRZYMIERZENI z GROM, Fundacja VIVAT POLONIA!, Archiwum Państwowe w Płocku i Liceum Ogólnokształcące im. Marszałka St. Małachowskiego

Zobacz galerie:

* * *

Tadeusz Tomaszewski "Wąwóz", ur. 1 stycznia 1917 w Płocku, zm. 5 sierpnia 1944 w Warszawie. Absolwent  Gimnazjum im. Stanisława Małachowskiego w Płocku i Szkoły Podchorążych Rezerwy Piechoty w Dęblinie. We wrześniu 1939 roku walczył w szeregach 36. pułku piechoty Legii Akademickiej. Internowany na Węgrzech, przedostał się do Francji, gdzie służył w 8. pułku piechoty 3. Dywizji Piechoty. W 1940 r. ewakumiowany do Wielkiej Brytanii, wcielony do 1. Brygady Strzelców.  Zgłosił akces służby w okupowanej Polsce. Powołany na staż do oddziałów brytyjskich. Przeszkolony w dywersji, zaprzysiężony 23.09.1943 r. na rotę Armii Krajowej. Zrzucony do kraju 30/31.05.1944 r. w ekipie LVI, w ramach operacji lotniczej "Weller 30", podjęty przez placówkę "Paszkot 1" w okolicy Łańcuta. W Powstaniu Warszawskim walczył w składzie batalionu "Czata 49" (Zgrupowanie "Radosław"). Ranny 5 sierpnia 1944 r. w rejonie ul. Płockiej. Od tego dnia uznany za zaginionego. Odznaczony czterokrotnie Krzyżem Walecznych.

Czytaj dalej o jednostkach specjalnych»

Piotr Andrews - fotoreporter wojenny. Dokumentował min. konflikty w Afryce, Izraelu, Iraku, Afganistanie, Czeczenii, na Haiti, w krajach byłej Jugosławii i Związku Radzieckiego. Za zdjęcia zrobione podczas masakry w Sarajewie 28 sierpnia 1995 roku został nominowany do Nagrody Pulitzera.

Galeria aktualności  Ilość zdjęć:  9

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

KURS INSTRUKTOR SPORTU STRZELECKIEGO PZSS »
kurs strzelectwa

100% byczej skóry »

Czy wiesz, jaka jest ulubiona latarka straży granicznej oraz myśliwych? 


Jakie parametry liczą się w goglach noktowizyjnych »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

noktowizja

sprzet bushcraft

 


Poznaj 1 sposób na ochronę Twojego smartphona »

Dla kogo latarka taktyczna z UV »


latarka taktyczna

 


Wyprawa po trudnym terenie?  Dobierz sprzęt »
biwak

 


Na czym polega przewaga butów taktycznych »

Jesteś aktywnym strzelcem? Gdzie zaspokoisz swoje potrzeby »


ubranie taktyczne

 


Kto chroni statki handlowe »

 


Jakie parametry liczą się w goglach noktowizyjnych »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

noktowizja

sprzet bushcraft

 


Jakie funkcje powinny mieć latarki czołowe »
latarki czołowe

 


Jakich butów nie porzucisz w akcji »

5 kluczowych zalet butów taktycznych »


 


 


Jak poprawić celność broni »  Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
broń konserwacja zegarki taktyczne

 


Dobierz buty do swojego hobby »
buty taktyczne

 Uzyskaj licencję Instruktora Sportu Strzeleckiego » Prosty sposób na wzmocnienie celności »
zasilanie latrki na karabin

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 

 


05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen policja ulica
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Pozycja opracowana dla snajperów, strzelców wyborowych, sportowych strzelców długodystansowych oraz myśliwych (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Team Leader Academy – kurs przywództwa w WOT

Bycie dobrym liderem - to niełatwe zadanie, to ciężka praca, która wymaga umiejętności podejmowania ryzykownych decyzji i odwagi. Cenną lekcję przywództwa dostali żołnierze z państw NATO podczas...

17. promocji na 17. urodziny Kolby

Już od siedemnastu lat jesteśmy z Wami, wspierając Was wszystkich w realizowaniu hobby związanego z outdoorem, strzelectwem oraz myślistwem. Bez względu na to, czy jesteś strzelcem, turystą,...

Aktualny numer

3/2021
SPECIAL OPS 3/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - 15 lat CBA
  • - Filipińscy Strzelcy śmierci
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni od dekady kształci wybitnych specjalistów z Bezpieczeństwa Wewnętrznego,...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl