Wychowanie fizyczne z JW Komandosów

 Redakcja  /  24-02-2016
W szkoleniu zorganizowanym przez JW Komandosów i AWF w Katowicach wzięli udział przyszli kandydaci do jednostki i nauczyciele wuefu.
W szkoleniu zorganizowanym przez JW Komandosów i AWF w Katowicach wzięli udział przyszli kandydaci do jednostki i nauczyciele wuefu. Fot. Fot. Ireneusz Dorożański

O przygotowaniu do służby w jednostkach specjalnych warto pomyśleć jak najwcześniej. Idąc tym tropem, JW Komandosów razem z katowicką Akademią Wychowania Fizycznego przygotowała szkolenie dla nauczycieli WF-u i kandydatów do Wojsk Specjalnych. Pilotażowa edycja, która odbyła się 20 lutego, spotkała się z bardzo dobrym odbiorem uczestników.

Na ogłoszone na początku lutego szkolenie zgłosiło się 160 osób, a wśród nich: nauczyciele wychowania fizycznego, trenerzy klubów sportowych, zainteresowani selekcją do Wojsk Specjalnych (w tym lublinieckiej jednostki), studenci AWF. Taka liczba przerosła oczekiwania organizatorów, pozytywnie zaskoczonych odzewem, który tylko utwierdził ich w przekonaniu, że próbna edycja nie będzie ostatnią. Planowana jest realizacja długofalowego programu wsparcia.

Celem organizacji szkolenia, będącego efektem współpracy JWK z katowickim AWF-em, jest rzetelne, kompleksowe przygotowanie na jak najwcześniejszym etapie większej liczby potencjalnych kandydatów na żołnierzy, w tym kandydatów do sił specjalnych. W projekt zaangażowana jest również kadra Zakładu Socjologii Edukacji Instytutu Socjologii Uniwersytetu Wrocławskiego.

W odpowiedzi na zgłoszenia, JW Komandosów ostatecznie wysłało zaproszenia do 70 osób. W pierwszym szkoleniu wzięło finalnie udział 33 nauczycieli i 37 kandydatów do lublinieckiej jednostki.  

Instruktorzy JWK zapoznali uczestników z zasadami naboru do formacji i poszczególnymi elementami selekcji, podkreślając elementy, na jakie należy zwrócić szczególną uwagę: cechy indywidualne czy proces przygotowania pod kątem egzaminu sprawnościowego czy górskiej gry terenowej.

Dowiedz się więcej o: efektywnym treningu i technice wykonywania ćwiczeń.

Chętni mogli wziąć udział także w części praktycznej – zgłosili się do niej niemal wszyscy uczestniczy szkolenia, którzy mieli okazję sprawdzić swoje możliwości pod kątem wymagań selekcyjnych, dowiedzieć się więcej o wskazanych technikach wykonywania ćwiczeń. Przy specjalnie przygotowanych stanowiskach wuefiści i kandydaci do jednostki podciągali się na drążku, uginali ramiona na ławeczce i poręczach, wykonali skłony tułowia i bieg wahadłowy. 

Istotnym elementem była część metodyczna przeprowadzona przez kadrę naukową Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach, która omawiała m.in. sposoby szkolenia młodzieży, także pod kątem przygotowania uczniów do dyscyplin wymaganych na egzaminie sprawnościowym w JW Komandosów.

Przeczytaj również: IX Seminarium Drewniak już za nami!

Kolejna edycja szkolenia zaplanowana jest na maj br. Organizatorzy planują dodatkowo udostępnić wybranym placówkom innowacyjny program pedagogiczny pod kątem selekcji i służby w wojskach specjalnych do wprowadzenia obok obowiązującego programu nauczania. Szkoły objęte współpracą otrzymają certyfikat od JWK oraz profesjonalne wsparcie od instruktorów. Będą mogły również korzystać z dedykowanych szkoleń organizowanych przez lublinieckich specjalsów i brać udział w akcjach promocyjnych jednostki.

Źródło: materiał autorstwa Magdaleny Kowalskiej-Sendek (polska-zbrojna.pl).

Chcesz wiedzieć więcej, być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Co jest niezbędne w uzbrojeniu komandosa »
uzbrojenie

 


Na czym polega: monitoring ze sztuczną inteligencją  » Podpowiadamy, jakie urządzenia chronią Twoje informacje »
mobilny monitoring bezpieczna komunikacja

 


Co zabrać ze sobą na zimową wyprawę »
sprzet na zime

 


Dobierz pojazd elektryczny na niedostępne tereny »

Olej w piance? Do czego to służy »

pojazd elektryczny
olej do czyszczenia

 


Dostępny już dla Ciebie! Nie tylko dla mundurowych »

 


Zostań najbardziej pożądanym absolwentem na świecie »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

uczelnia wojskowa

 

 

 


 Co sprawia, że ten filtr do wody jest wyjątkowy »

filtry do wody

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
ubranie taktyczne

 


Dla tych którzy ratują życie » Niezbędnik podróżnika - co warto mieć »
ubrania taktyczne

 


Jakie buty na zimowe wyprawy »
kursy strzeleń
05/07/2020

 


Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Odkryj tajną jednostkę wojskową w latach 1967–1994 zakamuflowaną w koszarach artylerii w dolnośląskim Bolesławcu. Przeczytaj mocne wspomnienia pozbawione politycznej poprawności! (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Aktualny numer

6/2021
SPECIAL OPS 6/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - Master of protection
  • - Bicykle dla specjalsa?
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl