Indie. Uzbrojeni napastnicy dokonali ataku na wojskową bazę lotniczą

 MD  /  02-01-2016

Kilku uzbrojonych napastników dokonało dziś rano ataku na lotniczą bazę wojskową Pathankot w północno-zachodniej części Indii. Baza znajduje się w niewielkiej odległości od granicy z Pakistanem – podało do wiadomości indyjskie ministerstwo obrony.

W sobotę rano na teren bazy wdarło się od czterech do sześciu uzbrojonych napastników, którzy otworzyli ogień do personelu bazy. Dwóch z nich zostało zabitych w trakcie wymiany ognia z siłami bezpieczeństwa oraz wojskiem. Według rzecznika ministerstwa obrony pozostali napastnicy zdołali się ukryć na terenie bazy. Media informują także o dwóch zabitych żołnierzach. Skuteczne działania żołnierzy pozwoliły na uniknięcie dużych strat na terenie zaatakowanej bazy.   

Za sprawców ataku na bazę lotniczą resort obrony uważa islamskich ekstremistów z grupy Jaish-e-Mohanned operującej z terytorium Pakistanu. Dzisiejszy atak na bazę lotniczą w Pathankot, był do złudzenia podobny do ataku sprzed pół roku na posterunek policji w stanie Pendżab. Wówczas zabitych zostało 9 osób.

Wojskowa baza lotnicza w Pathankot położona jest w stanie Pendżab, w północno-zachodniej części Indii. Oddalona jest od stolicy kraju, Delhi, o około 400 km a od granicy z Pakistanem zaledwie o 50 km. Stacjonuje w niej kilkadziesiąt samolotów bojowych.

Obwinianie ekstremistów islamskich działających z terytorium Pakistanu może zaostrzyć i tak napięte stosunki między obydwoma atomowymi potęgami. Praktycznie od 1947 roku obydwa państwa znajdują się w stałym konflikcie. Stało się to po ogłoszeniu przez Indie i Pakistan niepodległości (do tego czasu obydwa państwa były koloniami brytyjskimi). Wówczas obydwa państwa rozpoczęły spór terytorialny o Kaszmir znajdujący się w Himalajach, pomiędzy obydwoma krajami. Ostatecznie Kaszmir został podzielony między obydwa państwa, ale od 1948 roku doszło do trzech wojen między Indiami i Pakistanem. Po zawarciu układu pokojowego nadal toczą się mniejsze lub większe walki ma terenach przygranicznych. Od 1989 roku w starciach i zamieszkach śmierć poniosło około 68 tys. osób.

Rząd Indii oskarża o szkolenie i finansowanie ugrupowań separatystycznych wywołujących zamieszki mające na celu oderwanie indyjskiej części Kaszmiru i chęć przyłączenia do Pakistanu. Władze Pakistanu oczywiście zaprzeczają i stanowczo odrzucają powyższe oskarżenia.

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Rajd po trudnym terenie?  Dobierz pojazd »
pojazdy wojskowe

 


 


Polowanie - w jakim plecaku będzie najwygodniej »
plecak

 


Jakie parametry liczą się w goglach noktowizyjnych »

Wybierz sprzęt bushcraft  »

noktowizja

sprzet bushcraft

 


W jakich warunkach noktowizja zawieść nie może  »
noktowizja

 


Jakich butów nie porzucisz w akcji »

Skąd pozyskać niezawodny sprzęt logistyczny »

buty wojskowe

sprzet logistyczny

 


W ciemności przyda się pewne źródło zasilania »

 Jak poprawić celność broni » Zegarki taktyczne, z którymi się nie zgubisz » 
broń konserwacja zegarki taktyczne

 


Dobierz rękawice do misji »
rekawice taktyczny

 Uzyskaj licencję Instruktora Sportu Strzeleckiego » Prosty sposób na wzmoznienie celności »
zasilanie latrki na karabin

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Spodnie taktyczne na każdą misję »
latarka czołowa spodnie taktyczne

 


Przejdź szkolenie wysokościowo - ratownicze »

 Ciekawostki z placu broni » Poznaj najlepszego przyjaciela operatora bojowego »
latarka taktyczna

 


Jak dopasować ring w butach »
buty taktyczne

 


 

 


05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen policja ulica
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Pozycja opracowana dla snajperów, strzelców wyborowych, sportowych strzelców długodystansowych oraz myśliwych (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Uczcili pamięć Generała NILa

Jednostka Wojskowa NIL z krakowskim oddziałem IPN oraz Zespołem Szkół Mechanicznych nr 4 w Krakowie uczcili 68. rocznicę śmierci gen. bryg. Augusta Emila Fieldorfa "Nila".

Aktualny numer

6/2020
SPECIAL OPS 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Droga cywila do WS
  • - 10 lat GISW
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni od dekady kształci wybitnych specjalistów z Bezpieczeństwa Wewnętrznego,...

Powstanie Warszawskie 2.0, czyli „kotwica” z hashtagiem

Czy było warto? – to pytanie w ostatnich latach rozliczania naszej historii pada bardzo często w kontekście Powstania Warszawskiego. Jednocześnie...wiecej »
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl