Warszawa. Ćwiczenia symulujące atak terrorystyczny w metrze

 MD  /  19-11-2015

W nocy ze środy na czwartek w warszawskim metrze odbyły się ćwiczenia służb symulujące akcję ratowniczą po ataku terrorystycznym. Zamachowcy rozpylili w metrze trujący środek. Służby mają za zadanie wyprowadzić poszkodowanych, udzielić niezbędnej pomocy oraz dokonać neutralizacji trującej substancji.

Ćwiczenia odbywały się na stacji metra Stadion Narodowy. Po stwierdzeniu ataku za pomocą rozpylenia substancji chemicznej powiadomione zostają odpowiednie służby w celu udzielenia pomocy poszkodowanym oraz neutralizacji nieznanej trującej substancji chemicznej. Na miejsce zdarzenia przybyły jednostki straży pożarnej, policji, pogotowia ratunkowego, oraz przedstawiciele innych służb i instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. Na miejscu zdarzenia są obecni funkcjonariusze Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, Centrum Operacyjnego MON, Centralnego Ośrodka Analizy Skażeń. Całość symulacji odbywa się w ramach ćwiczeń Patrol-15 mających sprawdzić działania Krajowego Systemu Wykrywania Skażeń i Alarmowania.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia funkcjonariusze odpowiednich służb przystępują do działania. W specjalnych kombinezonach oraz maskach tlenowych ustalają rodzaj rozpylonej w metrze substancji. Pozostali ewakuują poszkodowanych z zagrożonego terenu na powierzchnię w celu usunięcia z ich organizmów szkodliwej substancji.

W trakcie ćwiczeń po symulowanym ataku terrorystycznym sprawdzano współdziałanie różnych służb działających na terenie Warszawy z wojskiem. Obserwacja działań wszystkich służb biorących w nich udział pozwoli na jeszcze lepszą współpracę w przyszłości.

Ćwiczenia w warszawskim metrze były częścią ogólnopolskiej akcji Patrol-15 mającej za zadanie doskonalenie koordynacji różnego rodzaju służb oraz wojska na wypadek działań terrorystycznych na obszarze naszego kraju. Zaangażowani byli także wojewodowie odpowiedzialni za uruchomienie na terenie swojego działania odpowiednich systemów reagowania kryzysowego. Według osób odpowiedzialnych za przeprowadzenie ćwiczeń wypadły one pomyślnie a założone cele zostały osiągnięte.

Kilka godzin wcześniej odbyły się ćwiczenia służb na warszawskim lotnisku im. Fryderyka Chopina. Na lotnisku sprawdzano funkcjonowanie służb w trakcie symulowanej próby porwania samolotu przez grupę terrorystów. Uczestniczyły tu służby działające na terenie lotniska oraz cywilni funkcjonariusze straży granicznej pracujący na pokładach samolotów tzw. Sky Marshals. Ćwiczenia na lotnisku nie były objęte działaniami Patrol-15.

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Jakie elemnty munduru nie mogą zawieźć w akcji»

Skąd pozyskać niezawodny sprzęt logistyczny »

buty wojskowe

sprzet logistyczny

 


55 litrów na jak długo wystarczy »
 plecak taktyczny

 


Przeczytaj  - Operator 594 »

Wybierz buty odpowiednie do misji specjlnych »

operator

 


W ciemności przyda się pewne źródło zasilania »

 Jak poprawić celność broni » Czym powinny wyróżniać się latarki taktyczne »
broń konserwacja latarka taktyczna

 Uzyskaj licencję Instruktora Sportu Strzeleckiego » Czego nie wiesz o strzelnicach modułowych » 
zasilanie strzelnice modułowe

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Spodnie taktyczne na każdą misję »
latarka czołowa spodnie taktyczne

 


Zegarki taktyczne, z którymi się nie zgubisz »
zegraki taktyczne

 


Ciekawostki z placu broni » Poznaj najlepszego przyjaciela operatora bojowego »
latarka taktyczna

 


Prosty sposób na wzmoznienie celności »
latarki taktyczny

 


05/07/2020

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Kolejna misja wsparcia Policji Granicznej Republiki Macedonii Północnej

W ostatnią niedzielę grupa funkcjonariuszy Straży Granicznej wyjechała do Republiki Macedonii Północnej, w celu wsparcia tamtejszej Policji Granicznej w przeciwdziałaniu kryzysowi migracyjnemu.

Aktualny numer

4/2020
SPECIAL OPS 4/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - 30 lat ZW
  • - GOI SOK
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni od dekady kształci wybitnych specjalistów z Bezpieczeństwa Wewnętrznego,...

Powstanie Warszawskie 2.0, czyli „kotwica” z hashtagiem

Czy było warto? – to pytanie w ostatnich latach rozliczania naszej historii pada bardzo często w kontekście Powstania Warszawskiego. Jednocześnie...wiecej »
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl