Warszawa. Ćwiczenia symulujące atak terrorystyczny w metrze

 MD  /  19-11-2015

W nocy ze środy na czwartek w warszawskim metrze odbyły się ćwiczenia służb symulujące akcję ratowniczą po ataku terrorystycznym. Zamachowcy rozpylili w metrze trujący środek. Służby mają za zadanie wyprowadzić poszkodowanych, udzielić niezbędnej pomocy oraz dokonać neutralizacji trującej substancji.

Ćwiczenia odbywały się na stacji metra Stadion Narodowy. Po stwierdzeniu ataku za pomocą rozpylenia substancji chemicznej powiadomione zostają odpowiednie służby w celu udzielenia pomocy poszkodowanym oraz neutralizacji nieznanej trującej substancji chemicznej. Na miejsce zdarzenia przybyły jednostki straży pożarnej, policji, pogotowia ratunkowego, oraz przedstawiciele innych służb i instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. Na miejscu zdarzenia są obecni funkcjonariusze Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, Centrum Operacyjnego MON, Centralnego Ośrodka Analizy Skażeń. Całość symulacji odbywa się w ramach ćwiczeń Patrol-15 mających sprawdzić działania Krajowego Systemu Wykrywania Skażeń i Alarmowania.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia funkcjonariusze odpowiednich służb przystępują do działania. W specjalnych kombinezonach oraz maskach tlenowych ustalają rodzaj rozpylonej w metrze substancji. Pozostali ewakuują poszkodowanych z zagrożonego terenu na powierzchnię w celu usunięcia z ich organizmów szkodliwej substancji.

W trakcie ćwiczeń po symulowanym ataku terrorystycznym sprawdzano współdziałanie różnych służb działających na terenie Warszawy z wojskiem. Obserwacja działań wszystkich służb biorących w nich udział pozwoli na jeszcze lepszą współpracę w przyszłości.

Ćwiczenia w warszawskim metrze były częścią ogólnopolskiej akcji Patrol-15 mającej za zadanie doskonalenie koordynacji różnego rodzaju służb oraz wojska na wypadek działań terrorystycznych na obszarze naszego kraju. Zaangażowani byli także wojewodowie odpowiedzialni za uruchomienie na terenie swojego działania odpowiednich systemów reagowania kryzysowego. Według osób odpowiedzialnych za przeprowadzenie ćwiczeń wypadły one pomyślnie a założone cele zostały osiągnięte.

Kilka godzin wcześniej odbyły się ćwiczenia służb na warszawskim lotnisku im. Fryderyka Chopina. Na lotnisku sprawdzano funkcjonowanie służb w trakcie symulowanej próby porwania samolotu przez grupę terrorystów. Uczestniczyły tu służby działające na terenie lotniska oraz cywilni funkcjonariusze straży granicznej pracujący na pokładach samolotów tzw. Sky Marshals. Ćwiczenia na lotnisku nie były objęte działaniami Patrol-15.

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Czy wiesz, jak skutecznie chronić wzrok podczas akcji? »

oulary taktyczne

 


Tundra w czym jest lepsza od innych czołówek » Jakie cechy muszą mieć buty taktyczne »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz obuwie na prawdziwą przygodę »

buty

 


Nie możesz zabrać plecaka? Gdzie zmieścisz najpotrzebniejszy sprzęt  » Co powinno się znaleźć w pakiecie ratunkowym czworonożnego towarzysza broni »
mobilny monitoring bezpieczna komunikacja

 


Czy masz odpowiednie obuwie na wiosenne wojaże? Sprawdź »

Olej w piance? Do czego to służy »


olej do czyszczenia

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Odkryj tajną jednostkę wojskową w latach 1967–1994 zakamuflowaną w koszarach artylerii w dolnośląskim Bolesławcu. Przeczytaj mocne wspomnienia pozbawione politycznej poprawności! (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Święto OSŻW Warszawa

18 maja swoje święto obchodził Oddział Specjalny Żandarmerii Wojskowej w Warszawie. OSŻW Warszawa jest jednym z dwóch oddziałów specjalnych działających w strukturze Żandarmerii Wojskowej. W skład...

Aktualny numer

1/2022
SPECIAL OPS 1/2022
W miesięczniku m.in.:
  • - Commando Garud
  • - Marine Mammals in SPECIAL OPS
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl